"לירז": מכ"מ טקטי חדש בצה"ל

ייעודו העיקרי איתור מקורות ירי של מרגמות כדי לשתק אותם באופן מיידי על ידי הכוחות בשטח

התעשייה האווירית מפתחת לצה"ל דגמים ראשונים של ה"לירז" – מכ"מ טקטי חדש הנישא על גבי טרקטורון. המערכת מיועדת לאיתור מקורות אש על ידי כוחות לוחמים בשטח, כדי לאפשר להם לשתק את מקורות האש באופן מיידי וללא צורך בסיוע מרחוק.

ה"לירז" היא מערכת שו"ב ומכ"מ המבטאת תפיסת הפעלה חדשה שפותחה בזרוע היבשה, והוא מיוצר במפעלי אלתא של התעשייה האווירית באשדוד. פיתוח ה"לירז" בא לאחר "קול קורא" שפירסמו זרוע היבשה בצה"ל ומשרד הביטחון לחברות מהארץ והמעולם. בקשת צה"ל הייתה לקבל הצעות למכ"מ בעל טווח של עשרה קילומטרים, משקל של עשרה קילוגרם לכל היותר, וצריכת חשמל בהספק של עד עשרה ואט.

הקריאה לתעשיות יצאה בשנת 2012, לאחר שצה"ל כבר החל לבחון מכ"מ LCMR מתוצרת ארצות הברית ואף שקל לבחון מכ"מ צרפתי. בישראל, יש שלוש חברות שעוסקות בפיתוח מכ"מ טקטיים: חברת ראדא אלקטרוניקה מפתחת שתי משפחות מכ"מים (CHR (Compact Hemispheric Radar וMHR (Multi-mission Hemispheric Radar).

מדובר במכ"מים דיגיטליים, בעלי יכולות מוגדרות תוכנה ואנטנות המבוססת על טכנולוגיית AESA, המאפשרת השגת מעטפת הגנה וכיסוי כיפתי מלאים, לגילוי, עקיבה ואיכון של האיומים הרלוונטיים על הכוח וביניהם גילוי ירי עוין של טילים, RPG, מרגמות וכלי נשק קלים, גילוי כל חדירת גבול, על הקרקע ובאוויר, וכן הגנה אווירית בטווחים טקטיים.

המכ"מ פותח במקור כחלק ממערכת להגנה מפני טילי נ"ט, מתוצרת תעש. המכ"מים מתוצרת ראדא השתתפו במבחנים ראשוניים של צבא היבשה האמריקאי, לפיתוח מכ"מ טקטי - ועברו אותם בהצלחה. לאלתא של התעשייה האווירית מספר דגמים של מכ"מים טקטיים המפותחים על ידה. גם המכ"מים של אלתא עברו בהצלחה את מבחני הצבא האמריקאי.

אלביט מערכות, שהשלימה בשנה שעברה את מיזוגה של חברת אלישרא בתוכה, מציגה גם היא מכ"מים טקטיים המבוססים על VWS – מכ"ם המיועד למערכות הגנה אקטיביות. המכ"מ מסוגל לזהות ולעקוב באופן אוטומטי אחר טילי נ"ט וטילי נ"ט מונחים.

"מכ"מ טקטי נותן לך את היכולת לעבוד בספיקת שטח מאוד רחבה, לגלות תנועות ולחקור עם האמצעים האופטיים רק את אותן תנועות – זה משפר ומייעל את תפוקת האיסוף של כל צוות בעשרות מונים", אמר קצין בכיר בצה"ל.

"רואים את זה בבט"ש. שם כבר עברנו את המהפיכה של עבודה על מכ"מים – שנותנים אמצעים ביום ובלילה וגם בערפל. עכשיו אנחנו רוצים לשכפל את היכולת הזאת בעולם הטקטי – מבלי לאבד מהביצועים".

אולי יעניין אותך גם