לחימה אורבנית: המערכות החדישות שנכנסו לפעולה בלחימה בעזה

לצד אמצעי הלחימה האסטרטגיים, נכנסו לפעילות במהלך מבצע "צוק איתן" גם אמצעי לחימה טקטיים חדשים

לחימה אורבנית: המערכות החדישות שנכנסו לפעולה בלחימה בעזה

(צילום:SK)

טכנולוגיות צבאיות פרי פיתוחה של קבוצת SK לקחו חלק פעיל במבצע “צוק איתן” ותרמו להצלחתו של צה”ל ולשמירה על חיי החיילים בשטח. בלחימה השתתפו טכנולוגיות מתחומים שונים מבית SK: נשק קל, טכנולוגיות ימיות, אלקטרו-אופטיקה,לייזרים ועוד.

בין היתר סייעו לעליונותו של צה”ל בלחימה: מקלע-קל “נגב” 7.62 מ”מ מבית “מפעלי נשק לישראל” (IWI), חברת הקבוצה, הפך לראשונה למבצעי במבצע “צוק איתן”. ה”נגב” נוסה על ידי מספר יחידות של כוחות מיוחדים שפעלו בעזה וזכה לשבחים רבים על תפקוד רציף, ללא תקלות ועל אמינותו הגבוהה בתנאי השטח הקשים בהם פעלו. ה”נגב” 7.62 מ”מ (NG7) הוא המקלע הקל היחיד בעולם בקוטר זה המאפשר ירי סלקטיבי חצי-אוטומטי. יכולת זו מאפשרת לחייל לצלוף בצורה מדויקת באמצעות כדור בודד אל המטרה. ה”נגב” מותאם לפעילות בסביבה אורבנית וצפופה, בה יש חשיבות גבוהה לדיוק, על-מנת למנוע פגיעה באוכלוסייה בלתי מעורבת.

רובה הסער “מיקרו-תבור” (X95), גם כן מבית “מפעלי נשק לישראל”, השתתף בפעילות אינטנסיבית במבצע האחרון. הנשק, שפותח בשיתוף פעולה מלא עם צה”ל, הפך לאחרונה לרובה הסטנדרטי בצה”ל ומחליף בימים אלה את רובה ה M-4 האמריקאי. ה- X95 הוא קומפקטי וקל-משקל, – תכונות שמקנות לו יתרון מאוד משמעותי בלחימה בסביבה אורבנית. רובה סער זה זוכה לשבחים רבים מהחיילים בשטח, שמעידים על הוורסטיליות שלו ואמינותו הגבוהה גם בתנאי הסביבה הקשים ביותר.

במהלך המבצע, השתמשו הכוחות גם במכ”ם טקטי ייחודי ש”רואה” דרך קירות, מכ”ם שפותח על ידי חברת קמרו-טק (חברת קבוצת SK). המכ”ם מעניק יתרון עצום לחיילים בבואם להיכנס למבנה לביצוע פעילות מבצעית. טכנולוגיה זו מאפשרת להם לדעת תוך כדי פעילות מבצעית, בזמן אמת, כמה אנשים נמצאים מעבר לקיר ובאיזה מצב הם במרחב. כל המידע המתקבל במכ”ם מאפשר לכוח לקבל החלטות מושכלות לגבי אופי ותזמון הכניסה למבנה ומקטין משמעותית את אי הוודאות הגדולה ממילא בשדה הקרב האורבני. למכ”ם שלוש תצורות: מערכת ה XAVER100 היא מערכת קלה וקומפקטית, הנישאת ביד. המערכת מספקת מידע קריטי בזמן אמת לגבי הימצאותם של אנשים ואובייקטים אחרים מאחורי הקיר ומרחקם מהקיר. מערכת ה XAVER400 היא מערכת טקטית נישאת מעט גדולה יותר, המספקת מידע גם לגבי מספר האנשים והעצמים מאחורי הקיר ומיקומם בחדר. המערכת אף מאפשרת לסרוק חדר לטובת גילוי חללים נסתרים. בנוסף, ניתן ללמוד מהמערכת על מימדי החדר ועל אלמנטים מבניים, שחשוב לדעת עליהם לפני כניסה אליו.

החברה מייצרת גם את ה - XAVER800 שהיא מערכת נישאת גדולה יותר, אך עדיין ניידת לחלוטין, בעלת יכולת הדמיה תלת-מימדית של חלל החדר והאנשים הנמצאים בתוכו. מערכת זו משמשת בעיקר לסיטואציות מורכבות כגון חילוץ בני ערובה ולאיסוף מודיעין.

חברת מפרולייט ציידה את חיילי “צוק איתן” בכוונת יום/לילה מסוג מפרו מור בעלת שני ציינים מובנים, המאפשרת הרכשת מטרות זריזה ומדויקת. בנוסף, לראשונה במבצע “צוק איתן” נעשה שימוש בכוונת הצלפים מפרו מסלס 10X40 החדשה, הכוללת מחשב יירי מובנה ומד טווח לייזר וכן נעשה שימוש מבצעי בכוונת מפרו נועה ניקס – כוונת טרמית לא מקוררת. גם כוונת המסלס וגם "נועה ניקס" סייעו רבות לזיהוי מטרות אוייב ומקסום יכולת הדיוק ביום ובלילה, וזאת בסביבת לחימה אורבנית קשה ורווית מטרות.

ספינת התקיפה המהירה סער 4.5 מבית מספנות ישראל סיפקה לחיל הים הישראלי עליונות מבצעית בזירה הימית במהלך מבצע “צוק איתן”. הספינה לקחה חלק מרכזי בפעילות למניעת חדירות מהים. בזכות מהירותה, ספינת שלדג מבית מספנות ישראל סייעה בשמירה על חופי ישראל לאורך כל ימי המבצע

אולי יעניין אותך גם

בתמונה מימין לשמאל: עדו נחושתן, בריאן קונלי וגבי פורטנוי. צילום: חן גלילי

 

ישראל תשתף פעולה עם חברת בואינג בקידום הגנת סייבר בתעופה אזרחית

לדברי תמיר גורן, מנהל טכנולוגיות במערך הסייבר הלאומי: ״ההסכם יאפשר הבנה מעמיקה של סיכוני הסייבר למטוסים ויתרום לביטחון התעופה האזרחית בזמן שהתחום מתאושש ממשבר הקורונה.״