לוקהיד מרטין מציעה לחיל הים ההודי את מערכת ה-Aegis. זה יבוא על חשבון הברק 8?

ארה"ב חושקת בשוק הצבאי ההודי והיא מוכנה ללכת רחוק כדי לצייד את הצבא ההודי במערכות אמריקאיות. גם אם זה בא על חשבון מערכות ישראליות. אחת ההצעות היא מערכת הגנה בפני טילים לספינות חיל הים ההודי. האם מדובר באיום אמיתי על עתיד פרויקט הברק 8? 

לוקהיד מרטין מציעה לחיל הים ההודי את מערכת ה-Aegis. זה יבוא על חשבון הברק 8?

A Standard Missile – 3 (SM-3) Block 1B interceptor is launched from the USS LAKE ERIE (CG 70) during a Missile Defense Agency and U.S. Navy test in the mid-Pacific. https://www.flickr.com/photos/mdabmds/8745330422/

ארה"ב נכנסת חזק לשוק הביטחוני בהודו. בין כל ההצעות האמריקאיות על השולחן, יש גם הצעה של חברת לוקהיד מרטין להתקנת מערכת הגנה בפני טילים על ספינות בשם Aegis. כך לפי פרסום באתר indiandefensenews.in.

נזכיר כי הודו מפתחת עם ישראל את מערכת הברק-8 שעתידה להיות מותקנת על כל ספינות המלחמה של חיל הים ההודי. האם הצעת מערכת ה-Aegis מצד ארה"ב היא דרך לנסות ולשנות את ההחלטה ההודית? האם הכוונה היא להתקין על חלק מהספינות גם וגם?

לכאורה היתרון של מערכת ה-AEGIS מול הברק 8 טמון בטווח היירוט [לפי פרסום באתר popularmechanics.com] ובקישור לרשת ההתרעה האמריקאית נגד טילים המבוססת, בין היתר, גם על לווינים ומכ"מים מסוג AN/SPY. האינטרס של האמריקאים לפרוס את המערכת על ספינות הודיות ולקשר אותן לרשת האמריקאית ברור בהיבט של ההתמודדות עם סין.

לעומת ה-AEGIS, מערכת הברק מבצעית בהודו כבר שנים. החל מהברק 1, ועד הברק 8 שמותקן בימים אלו על ספינות מלחמה הודיות. יתרה מכך, מדובר במערכת שמפותחת בשיתוף פעולה ישראל-הודו בייצור על אדמת הודו. ה-AEGIS מיוצרת בארה"ב. אם הודו תרצה להחליף מערכות, ארה"ב תצטרך לאשר העברת טכנולוגיה לייצור מקומי, להתאים את המערכת לספינות ההודיות, וחיל הים ההודי יצטרך להכשיר את האנשים שלו על המערכת החדשה. ההסתברות לכך קטנה. כמעט אפסית מבחינה מבצעית.

יחד עם זאת, כן ייתכן שספינות הודיות שטרם צוידו במערכת הברק 8, יצוידו, בלחץ אמריקאי, במערכת ה-AEGIS. האם אפשר לנהל חיל ים מבוזר שחלקו עם מערכת כזו וחלקו עם אחרת? גם אם טכנית זה אפשרי נניח לירות מיירטים שונים מאותה כוורת, השו"ב צריך להיות משותף. גם בחליפת הספינה, בחליפת אגד ספינות ובחליפת חיל הים והצבא כולו. לאורך כל ההיררכיה השו"ב צריך לנהל את שתי המערכות. אתגר לא פשוט בכלל.

ישראל וארה"ב אמנם עושות כבר כמה שנים תרגילי הגנה אווירית משותפים תחת המותג "ג'וניפר קוברה". לאור תרגילים אלו, ניתן להניח שיש שיתוף נתוני שו"ב ואולי אפילו שליטה משותפת תחת שו"ב אחד לצורך חיבור מערכות אמריקאיות להגנה על ישראל בעת הצורך, אבל מכאן ועד הטמעה משותפת של מערכות ברק-8 ו-AEGIS בחיל ים צד שלישי, הדרך ארוכה. גם בהיבטים מסחריים, וגם במבצעיים.

לסיכום, אמנם נראה כי ארה"ב שמה פעמיה לכיוון הודו עם הצעות מגוונות, אבל ההסתברות שהודו תחליף את הברק 8 במערכת ה-AEGIS, נראית בעת זו קטנה ביותר.