"לוחמ"מ": מודיעין טקטי עד למפקדים הזוטרים בשטח

צה"ל ערך אימון ראשון בתפיסה החדשה של לוחמה מבוססת מודיעין (לוחמ"מ)

"לוחמ"מ": מודיעין טקטי עד למפקדים הזוטרים בשטח

תפיסה חדשה של "הזרקת מודיעין" עד ליחידות החי"ר בשטח, נבחנה בצה"ל בפעם הראשונה במהלך החודשים אוקטובר ונובמבר 2013. התפיסה, המכונה "לוחמ"מ", לחימה מבוססת מודיעין, פותחה ביוזמת ראש אגף המודיעין בצה"ל, אלוף אביב כוכבי.

מטרת התפיסה היא להעביר מודיעין טקטי לשימוש הכוחות הלוחמים בשטח - בעיקר ממערך החי"ר. מדובר בשינוי משמעותי ביותר לעומת המצב שהיה קיים במלחמת לבנון השנייה ב-2006, אז מידע מודיעיני יקר ערך נשמר ברמות הגבוהות ולא הועבר לידיעת לוחמים בשטח משיקולים שהוגדרו כ"ביטחון מידע" (חשש מדליפת המידע והגנה על מקורות). התפיסה החדשה פותחה על ידי אגף המודיעין, בשיתוף זרוע היבשה ובהתבסס על מערכות תקשוב מתקדמות.

על פי התפיסה, מועבר מידע טקטי לטובת פעילות בשטח עד למפקדי הפלוגות והמחלקות באמצעות מערכות צבא יבשה דיגיטלי (צי"ד). המידע מוזרם אליהם גם תוך כדי הלחימה עצמה. הגישה החדשה נתקלה בלא מעט התנגדות בקרב כוחות לוחמים בשל החשש כי הסתמכות גדולה על מידע ש"מוזרק" מגבוה תבוא על חשבון ניתוח מסורתי של תא השטח: התפיסה המקובלת עד כה הייתה הערכה של מקום האויב בתא שטח מסוים על סמך ניסיון להעריך איזה שטחים הוא ינסה לתפוס, ובהתאם - בחירת תאי שטח שישלטו על איזורים אלה. המבחנים המעשיים הראשונים של תפיסת לוחמ"מ נערכו במסגרת תרגילים של גדודי סיור בחטיבות גולני והנח"ל.

מפקד חטיבת הנח"ל, תא"ל יהודה פוקס, אמר לישראל דיפנס כי התרגילים היו הצלחה גדולה וכי התבססות על מודיעין טקטי במקום על ניתוח השטח מאפשרת להקצות כוחות בצורה מיטבית - וכמובן תהווה יתרון משמעותי על האויב בשדה הקרב הפלוגתי ואף בלחימה ברמת הגדוד. לדבריו, למרות ההתנגדות הראשונית שכבר שככה, התפיסה הוטמעה היטב בקרב דרגי הפיקוד הזוטרים בחטיבה.