לוויינים בחלקים

מימון מטעם מועצת החלל האירופית יוענק למחקר בטכניון העוסק בלוויינות מפוצלת, כך מפרסם מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, מדובר במענק מחקר הנחשב ליוקרתי ביותר באירופה

מועצת המחקר האירופית (ERC) תעניק מיליון וחצי יורו למחקרו של פרופסור פיני גורפיל מהפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון, המציע לשגר לוויינים בחלקים, כך שיצרו בחלל לוויין אחד שמרכיביו מתקשרים זה עם זה באופן אלחוטי.

 

מענק מחקר זה נחשב ליוקרתי ביותר באירופה, ומטרתו היא לתמוך במחקר פורץ דרך בתחומי ההנדסה והמדעים. מחקרו של פרופ' גורפיל עוסק במערכות לוויינים מפורדות (Disaggregated Spacecraft) ארכיטקטורת חלל מפורדת (DSA) מורכבת ממכלולים נפרדים, המתקשרים ביניהם באמצעות תקשורת רדיו ויוצרים פלטפורמה וירטואלית אחת.

 

כל יחידה ממלאת פונקציה מוגדרת, או כמה פונקציות כאלה: ניווט, בקרת הכוון, יצירת כוח ופעולות הקשורות במטען המועיל. המודולים העצמאיים מסוגלים לחלוק ביניהם משאבים ואינם חייבים לפעול בקרבה הדוקה, אלא נדרשים להישאר בעמדה יחסית, באופן היוצר טיסת להק.

 

DSA מהווה ארכיטקטורת חלל חדשנית, הצפויה להיות יעילה יותר במובן התגובתי. תגובתיות היא היכולת להסתגל לתרחישים בלתי צפויים שמקורם בכמה מקורות של אי ודאות ברמות השונות של התכן וביצוע המשימה. המטרה הסופית של המחקר המוצע היא לפתח טכנולוגיות חדשניות שיאפשרו טיסה מבצעית במתכונת זו.

 

סרטון המציג את הפעילות במעבדה למערכות חלל מבוזרות בטכניון
 

 

 

אולי יעניין אותך גם