לוויין קטן ומבוטח

חברת ספייסיאליס הישראלית החלה בשיתוף פעולה בינלאומי לייעוץ טכני ולביטוח תעשיית הננו-לוויינות

חברת ספייסיאליס (Spacecialist LTD) הישראלית החלה בשיתוף פעולה בינלאומי לייעוץ טכני ולביטוח התעשיית הננו-לוויינות. מדובר בתחום חדש ומתפתח בתעשיית החלל, המתמקד בלוויינים זולים וקטנים מאוד, לרוב במשקל של עד 15 ק"ג. בשנים האחרונות התפתח תחום הננו-לוויינות בעולם והפך לתעשייה של ממש. חברות ותעשיות ביטחוניות כמו בואינג, נאס"א, סוכנות החלל האירופאית והתעשייה האווירית בישראל נכנסו לתחום. הן זיהו את הפוטנציאל הטמון בננו-לוויינים לשמש כפלטפורמה זולה לבדיקת רכיבי חלל חדשים. כיום, מתנהלים בעולם כ-250 פרויקטי ננו-לוויינות, כולל במדינות ערב, באפריקה, באסיה ובאמריקה הלטינית. ההערכה המקובלת בענף היא, שהיקף השוק נאמד בכ-1-1.5 מיליארד דולר בשנה.

מאחורי המיזם החדש עומדים שלושה מהנדסי חלל מהתעשייה האווירית: ד"ר רז טמיר, מידד פריינטא ומאיה גליקמן. במסגרת חברת ספייסיאליסט הם מציעים שירות חדש לתעשיית הלוויינים הזעירים: ייעוץ טכני וביטוח לפרויקטי ננו-לוויינות. זאת, תוך שיתוף פעולה בינלאומי עם חברת ISILaunch וחברת Satec. חברת Satec היא חברת ביטוח איטלקית עם סניפים בוונציה ובלונדון. היא עוסקת יותר מ-20 שנה בביטוח לווייני צילום ותקשורת, ומעורבת בביטוח לוויינים ישראלים. חברת ISILaunch היא חברה בת של ISIS ההולנדית, המספקת רכיבים ומערכות לננו-לוויינים, והתמחתה בזיהוי הזדמנויות שיגור לננו-לוויינים.

שלוש החברות הקימו את קבוצת SIS, אשר מאפשרת לחברות מסחריות ולמוסדות מחקריים לבטח את פרויקטי הננו-לוויינות שלהם. התוכנית מאפשרת אספקת שירותי ביטוח לחומרה ולרכיבים עבור תעשיית הננו-לוויינים העולמית.

אולי יעניין אותך גם

REUTERS/Hussein Waaile/File Photo

פושעי סייבר מנצלים את החשש ממתקפות נוספות דוגמת קולוניאל פייפליין

חברת הגנת סייבר מדווחת כי נתקלה בעשרות ניסיונות מתקפה במסווה של הורדת עדכוני תוכנות אנטי-כופרה, שהן למעשה תוכנות זדוניות. בסוף השבוע נודע כי המתקפה על צינור הנפט התאפשרה ע״י פריצה לסיסמה אחת בלבד