להקדים את איראן

הצלחת הניסוי של "חץ "3 היא נקודת ציון חשובה בהפיכתו למבצעי לפני שטהרן תגיע לנשק גרעיני. המבחן הגדול באמת יגיע בניסוי הבא, כשהטיל ינסה להשמיד טיל אויב מדומה

הניסוי שנערך ביום שישי הוא נקודת ציון חשובה בהפיכתו של הטיל נגד טילים "חץ "3 למבצעי. היעד ברור: ישראל שואפת להצטייד במערכת ההגנה החדשה עוד לפני שאיראן תגיע לנשק גרעיני (מתוך הנחה שתשיג בסוף את הפצצה). 

ה"חץ "3 הוא אחד מתוך שלושה פרויקטים להגנה מפני רקטות וטילים המנוהלים במקביל על ידי מנהלת המכונה "חומה" במשרד הביטחון: מערכת "כיפת ברזל" ליירוט רקטות קצרות טווח היא פרויקט ישראלי לחלוטין, שרק המימון להצטיידות בחלק מן הסוללות מגיע מתקציב אמריקאי. המערכת היא מבצעית כבר למעלה משנתיים, אך תהליך הפיתוח שלה אינו נפסק וטווח הפעולה מוארך כדי שניתן יהיה ליירט באמצעותה גם רקטות בטווחים של עשרות קילומטרים.

פרויקט נוסף מכונה "שרביט קסמים" ומיועד לשמש הגנה כנגד טילים בטווחים הבינוניים וגם נגד מטוסים וטילי שיוט איראניים. זהו פרויקט משותף ישראלי-אמריקאי במלוא מובן המילה (גם במימון וגם בפיתוח). הפרויקט מבוצע על ידי רפאל בשיתוף חברת רייתאון. פרויקט "חץ "3 מפותח בישראל בלבד, בתעשייה האווירית, בשיתוף רכיבים מחברות נוספות כמו תעש (אך המימון מגיע בחלקו מארה"ב כבר משלב הפיתוח).

וכאן טמונה הבעיה: הפרויקטים של מנהלת "חומה" סובלים מקיצוץ כפול: הן בתקציב האמריקאי והן בתקציב שמגיע ממשרד הביטחון הישראלי. התקציבים האמריקאיים ספגו "קיצוץ רוחבי" משמעותי, ובכל זאת רק לפני שבועיים אישר הקונגרס 400 מיליון דולר לשנה הקרובה, שיועברו לישראל לטובת מערכות הגנה כנגד טילים. זה לא מעט כסף.

הניסוי שלשום מעיד על כך שפרויקט "חץ "3 הוא זה שנפגע פחות מכולם מקיצוצי התקציב ב"חומה". עיקר הקיצוץ מושת על פרויקט "שרביט קסמים", שתאריך הסיום שלו נדחה בשנה לפחות, לשנת 2015. 

ה"חץ "3 עומד בפני המבחן הגדול ביותר שלו דווקא בניסוי הבא, שייערך ככל הנראה כבר בתוך כמה חודשים: בניסוי הזה לא רק שיופעלו כל מערכות הטיל (כמו בניסוי ביום שישי) אלא שייעשה מבחן אמת - הטיל המיירט ינסה לפגוע בטיל המטרה "(אנקור כסוף" מתוצרת רפאל) ולהשמיד אותו. אם אכן כך יקרה, זהו הישג גדול (נוסף) לטכנולוגיה הישראלית, שכן הטילים של ה"חץ "3 הם קטנים באופן משמעותי לעומת טילי ה"חץ 2". הם גם אמורים לפעול בגבהים אדירים מחוץ לאטמוספירה, וגם מול טילי אויב כמו "שיהאב", שיש להם מהירויות עצומות ויכולת לפצל את ראש הטיל.

אחרי הניסוי הבא יתקרב ה"חץ 3" ליכולת מבצעית ויהפוך לשכבת ההגנה הראשונה של ישראל מפני טילי האויב.

האם זה יקרה לפני שאיראן תגיע לנשק גרעיני? גורמים ביטחוניים מעריכים כי ההבנות האחרונות בין איראן למעצמות מגדילות את הסיכוי שאיראן תגיע בסופו של דבר לפצצת גרעין, אם כי הפרויקט ייקח לה יותר זמן מכפי שהייתה רוצה. בישראל עוקבים בעניין רב אחרי המגעים לסגירת ההסכם בין איראן למעצמות שהחלו בשבוע שעבר בז'נבה, ונתקלים בקשיים עקב הבדלים בפרשנות שנותנים הצדדים למה שסוכם עד כה.

לפי גישת ישראל, כל התהליך המדיני נועד מבחינת איראן רק להקל מעליה את הסנקציות הכלכליות. האם ישראל תנצל את הזמן הזה כדי לתקוף למרות הכול, או לכל הפחות להשלים את מערכת ההגנה הרב שכבתית מפני טילים? זו בדיוק השאלה הגדולה.

אולי יעניין אותך גם