לא טוחנים מים

יחידת ממת"מ של חיל הים זכתה בפרס הצטיינות מהרמטכ"ל בתחום היחידות הטכנולוגיות לשנת 2013 עבור פיתוח ייחודי ב-SAP. סא"ל רובי, מפקד היחידה, מסביר איך הפכו את ה-IT והפיתוח בחיל למנוע של חדשנות

ספינת סער 5 של חיל הים (צלם: צוף בן אליעזר)

פרס ההצטיינות שניתן ליחידה בגין פעילות בשנת 2013, נשען על פיתוח חדשני שעיקרו שימוש בפלטפורמת SAP המשמשת לרוב בתהליכים מנהלתיים, לצרכים מבצעיים. "עשינו לה התמרה לתהליכים מבצעיים. זה מאפשר לכל התהליכים של סגירת מעגל האש להיות על רצף אחד – מודיעין, מבצעי ואג"מי. כל המודיעין של חיל הים מבוסס על הפלטפורמה זו", מסביר סא"ל רובי, מפקד יחידת ממת"מ (מערכות מידע תהליכים ומחשוב) של חיל הים.

נלחמים עם מוצר מדף

הרעיון להשתמש במוצרי מדף הנמצאים בשימוש בעולם המנהלי ולהעבירם לעולם המבצעי הוא חידוש בצה"ל. בדרך כלל מדובר באוסף של עשרות מערכות ויש תמיד בעיית תאימות. השימוש ב-SAP מאחד תהליכים ותורם להעברת מידע מהירה. מרגע ייצור המידע, הוא עובר לכל צרכן בחיל הים שצריך אותו בזמן אמת. היתרון השני טמון בחסכון במשאבים ומהירות פיתוח. בתצורה החדשה, כל תהליך חדש שרוצים כבר קיים בפלטפורמה וצריך לעבור רק התאמה. זה מקצר את תהליך הפיתוח, לפעמים בשבועות.

"קבענו תקדים בצה"ל. עשינו את הכל לבד בזרוע ללא עזרה מהתעשיות. היום עושים את פרויקט 'מחזירים את השו"ב הביתה' באגף התקשוב על בסיס הרעיון הזה. מדובר על תשתית שרידה יותר כי אין הרבה מערכות", מסביר סא"ל רובי.

צעד נוסף שעשו בחיל הים הוא לוותר על תפקיד האמל"ח כגוף מתווך בין הלקוח המבצעי לאנשי הפיתוח. בכל הגופים בצה"ל יש גוף אמל"ח שקובע מה יפתחו ומאפיין צרכים מבצעיים, ויש גוף פיתוח נפרד שהוא רק מפתח. במציאות של ארגון גדול כמו צה"ל, שני הגופים הללו עסוקים יותר במאבקי כוח מאשר בפיתוח אמצעים טכנולוגיים, ובחיל הים החליטו לייעל את התהליך.

"שמנו מהנדסי מערכות מידע בגוף הפיתוח ופתרנו את הבעיה. הם יושבים עם הקומנדו הימי, הצוללות , הספינות וכל שייטת מבצעית בחיל, מקבלים את הצרכים מהשטח וסוגרים מעגל פיתוח בצורה מהירה. לפחות פעם בשבועיים הם יושבים עם השטח. כך נחסך כוח אדם, ונוצרת מחויבות גדולה יותר של המפתחים לתהליכים המבצעיים".

איך עלה הרעיון להשתמש ב-SAP לתהליכים מבצעיים? "הכל התחיל במחסור במשאבים. חיפשנו פתרון למצב של מחסור באנשי פיתוח. בתקופה של קיצוצים, פוגעים קודם כל בתקציב של מה שלא יורה. היינו צריכים להתייעל, ואפשר לומר שהפיתוח קרה כמעט בטעות. ראינו את העוצמה של הכלי בתחומים לוגיסטיים, ולפני שלוש שנים החלטנו לאמץ את הפלטפורמה גם לתהליכים מבצעיים. זו הייתה ההתחלה".

כבר לא לקוח שבוי

עבור מי שלא מכיר את הפוליטיקה של הטכנולוגיה בצה"ל, ההחלטה של פיתוח עצמי בחיל הים ייתכן ותראה דבר שבשגרה. אבל מתחת לפני השטח מדובר במהפכה של ממש בכל הקשור ליחסים של הצבא עם התעשיות. גם אם לא בגין זה התכוון הרמטכ"ל לתת ליחידת ממת"מ את ההצטיינות, אין ספק כי ההחלטה נותנת רוח גבית לאנשי ה-IT והפיתוח לובשי המדים.

"בעבר נסמכנו על התעשיות הביטחוניות וכמעט לא פיתחנו לבד. זה נגמר בחיל הים לפני שנים. כבר אין לנו תקציב לעבוד אתן בתחום ה-IT והפיתוח. המשמעות היא שצה"ל עושה יותר דברים לבד. זה גם חוסך (וגם משחרר את צה"ל מהתחייבות ארוכת שנים שאין תמיד שכר בצידה)", מסביר סא"ל רובי.

"המגמה של ההפרטה יש לה היפוך. זו האבולוציה. כמו שבעשור הקודם הפריטו הכל, היום זה משתנה חזרה. התהליך לא הוכיח את עצמו בתחום מערכות המידע. מרבית הפרויקטים בתצורה הזו נכשלו, ולכן יש עכשיו שינוי".

צה"ל ימכור פתרונות לחו"ל?

הפיתוח שעשו בחיל הים עם ה-SAP כל כך חדשני ופורץ דרך, שאנשי SAP ומומחים מחיל הים האמריקאי כיתתו רגליהם ליחידת ממת"מ כדי ללמוד מה הצליחו לעשות בישראל שלא חשבו עליו במדינות אחרות. עובדה זו מעלה את השאלה האם צה"ל יוכל בעתיד למכור פיתוחים לחיילות זרים כדי לממן חלק מהתקציב שלו. עד כמה שהרעיון נשמע הזוי, אין סיבה שבפיקוח נכון של משרד הביטחון זה לא יקרה.

"זה אפשרי ברמה הטכנית", אומר סא"ל רובי. "יחד עם זאת, מדובר בהליך מאד בעייתי ברמה הארגונית. מטרת צה"ל היא להילחם ולא לפתח תוכנות למכירה. בשלב זה אין בשלות לכך. אולי בעתיד אם יהיה פנאי אפשר לחשוב על שיתופי פעולה עם צבאות זרים".

אולי יעניין אותך גם