כשל במנוע של מרכבה סימן 4

מיליונים הושקעו במנועים של טנק מרכבה 4 המיוצרים בגרמניה. לישראל דיפנס נודע כי בשל תקלות במנועים חלק ממערך הכוח של חטיבת המילואים של השיריון הושבת. במקביל מנועים חדשים שהוזמנו לטנקים חדשים יגיעו לישראל רק ב-2013, כך שהטנקים לא יוכלו להיכנס בינתיים לפעילות. חשיפה

טנק מרכבה סימן 4 (צילום: דובר צה"ל)

צה"ל השקיע מיליארדי שקלים בהצטיידות בטנק המרכבה סימן 4, אך מספר טנקים מדגם זה מושבתים לאור זאת שהמנוע המותקן בהם, מתוצרת החברה הגרמנית MTU, נוטה להתקלקל.

למערכת הביטחון אין כיום מנועים תקינים עבור טנקי מרכבה 4 חדישים היוצאים מפס היצור, ואם כל זה לא מספיק, גורמים צבאיים אומרים כי לאור מכלול הבעיות,היכולת של טנקי המרכבה 4 לנסוע ברציפות בשטח קטנה לעומת התכניות המקוריות.

למערכת ישראל דיפנס נודע כי במרכז השיקום והאחזקה בצה"ל ישנם כיום עשרות מנועים שיצאו מכלל שימוש. במקביל , בחטיבת מילואים של צה"ל, המבוססת על טנקי מרכבה סימן ,4 יש טנקים בלתי כשירים.

למרות הבעיות, צה"ל הזמין באחרונה מהחברה הגרמנית 200 מנועים נוספים, בעלות גבוהה של כ-800 אלף דולרים למנוע בודד. מערכת הביטחון החליטה על רכש המנועים האלה, שההספק שלהם 1500 כוח סוס, למרות שבנגמ"שי מרכבה יש מנועים מתוצרת חברת L3 האמריקאית, שעלותם נאמדת רק בכשליש ואין להם תקלות חוזרות ונשנות. עם זאת, ההספק של מנועים אלה הוא 1200 כוחות סוס בלבד.

גורמים ביטחוניים אמרו למערכת ישראל דיפנס כי מעבר לעלות המנוע היקרה, גם עלות האחזקה של המנוע הגרמני נחשבת גבוהה.

עוד נודע כי המנועים החדשים שהוזמנו באחרונה יגיעו לישראל רק בשנת 2013 – כך שבינתיים לא ניתן להתקינם בטנקים המושבתים או בטנקים החדשים של מרכבה 4 – המסיימים בימים אלה את הרכבתם בפס היצור בבסיס תל השומר.

ממשרד הביטחון ומדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "במרכבה סימן 4 הותקן מנוע חדשני שבתחילת דרכו (שנת 2003) סבל מתקלות ילדות תכנוניות. בתהליך היצור המתמשך נמצאו לבעיות אלה פתרונות שעמדו היטב בשורה של מבחנים ובהם מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה. משנת 2009 עוברים חלק מהמנועים תהליך של שיפוץ כתוצאה מהבלאי, תיקון תקלות ושדרוג. יודגש כי המנועים ששודרגו עברו בהצלחה סדרה של ניסויים והתנסויות מבצעיות. משרד הביטחון חתם לאחרונה על חוזה לרכישת מנועים להתקנה בטנקים חדשים, במנועים אלה מיושמים הפתרונות שגובשו והוכחו במהלך השנים האחרונות".

אולי יעניין אותך גם

אריאל חרמוני | משרד הביטחון 

דעה | האם יש כשלים במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון?

הגיע הזמן ליצור מנגנון שלא יהסס לאסור על חברה למכור תוכנת מעקב,  מזל"ט או מכ"ם למדינה או לשליט שמשטרו אינו עומד במבחן מינימלי של דמוקרטיה וערכים מערביים מקובלים. דן ארקין מטיל ספק במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון