כך תיראה מלחמת לבנון השלישית?

מה עומד מאחורי רוחות המלחמה בצפון וכיצד המתיחות תסתיים, והאם "כיפת ברזל" תהיה יעילה במלחמה בצפון?

כך תיראה מלחמת לבנון השלישית?

סוף השבוע המתוח שעובר על גבול הצפון אינו קרב עצבים בין ישראל לחיזבאללה בלבד. מדובר במשחק שחמט מתוחכם, שבו מעורבים עוד שלושה שחקנים מרכזיים: המשטר הרופס בסוריה, כוחות המורדים בסוריה ובהם אנשי דאעש ואל-קעידה, ואיראן. בעיקר איראן. בטהרן יוחלט היכן ומתי לנקום את פעולת החיסול המיוחסת לישראל, שבה נהרגו ביום שני בכיר החיזבאללה ג'יהאד מורנייה, והגנרל האיראני אללה-דאדי, ביחד עם עשרה בכירים נוספים בחיזבאללה ובמשמרות המהפכה. לפחות.

 עד לסוף השבוע לא לקחה ישראל אחריות על החיסול, והיא גם לא תיקח, אבל מתוך בליל האינפורמציה (והדיס-אינפורמציה, שכן כל הצדדים מחזיקים גופים ללוחמת מידע), ניתן להגיע להערכה שהחיסול לא היה מהלך מקרי אלא מבצע מתוכנן היטב.

הרקע לאירועים הוא מינוי שקיבל לפני כשנה ג'יהאד מורנייה, להקים יחידה שתתמחה בפעולות טרור כנגד ישראל מגבול רמת הגולן (כדי לא לפעול מול ישראל ישירות מגבול לבנון, ובכך לתת עילה לישראל לתקוף בחזרה בשטחה).

העיתוי להקמת היחידה לא היה מקרי שכן בדיוק באותה תקופה הכריז החיזבאללה כי ישוב לבצע פיגועים כנגד ישראל, כנקמה על חיסול אחד מבכיריו, שיוחס לישראל, ובתגובה למתקפת חיל האוויר על שיירת נשק, שיוחסה לישראל, על אדמת לבנון (להבדיל מתקיפות נשק קודמות שבוצעו על אדמת סוריה).

גם אם בישראל נוטים להאדיר אחרי מות את פועלו של מורנייה ג'וניור, שהתייתם מאביו עימאד בפעולת החיסול בדמשק בשנת 2008, הרי שאין מחלוקת על כך שהבחור עסק במרץ בהקמת היחידה המיוחדת. הוא גייס לוחמים מקרב הלבנונים וגם מקרב דרוזים ובני עדות נוספות ברמת הגולן הסורית, ובעיקר קיבל סיוע צמוד ממשמרות המהפכה של איראן לצורך הצטיידות בטילים וברקטות ובאמצעי לחימה נוספים, ולהתבצרות.

היחידה החדשה כבר ביצעה כמה פיגועי מטענים בגבול ישראל-סוריה ברמת הגולן במהלך שנת 2014. אגב, אחד מבכיריה היה סמיר קונטר, רוצח בני משפחת הרן מנהריה בשנות ה-70, שהוחזר ללבנון בעסקת חילופי שבויים לפני כעשור, אבל הוא לא סיפק את הסחורה מבחינת חסן נסראללה ומשמרות המהפכה, ולכן הוזז הצידה.

זה קרה 500 מטר בלבד מהגבול עם ישראל. המודיעין היה כל כך מדויק, שיש להניח כי המסכלים ידעו בדיוק מי נמצא בתוך השיירה שהותקפה, ושהפגיעה תכלול גם בכירים איראניים. לפיכך, הפרסומים כאילו ישראל לא ידעה על מה הימצאות איראנים ברכבים שהותקפו,  אינה נכונים. עם זאת, כנראה שאיראן הציגה את המנוח אללה-דדי כגנרל, למרות שבפועל דרגתו הייתה מקבילה פחות או יותר למפקד גזרה אלוף משנה בצה"ל, בכפיפות ישירה למפקד משמרות המהפכה, קאסם סולימאני.

הערכת אמ"ן

ההיסטוריה לא תוכל לקבוע האם הבחירות המתקרבות מהווים שיקול בהחלטות על מבצעים, פשוט משום שהבחירות משפיעות על כל החלטה בכל תחום, ולא נין "לבודד" את ההשפעה הזאת, ואולם חשוב לדעת כי אגף המודיעין בצה"ל סימן את הצפון כגזרה החמה, שבה עלולה להתחולל מלחמה בשנת 2015, כבר לפני שבועות ארוכים.

באמ"ן העריכו מראש כי במוקדם או במאוחר תתפוצץ חבית אבק השריפה, שכוללת בגבול רמת הגולן את אנשי הג'יהאד עולמי ש"מתים" לתקוף את ישראל, אך כובשים את יצרם משיקול טקטיים בלבד - להילחם קודם אויבים המוסלמים שלהם לפני היהודים- ואת שינוי המצב עם חיזבאללה מתחילת שנת 2014.

ככלל, חיזבאללה בנה מאז מלחמת לבנון השנייה ב-2006 ארסנל נשק אדיר שיכול לפגוע בכל נקודה בישראל  גם באמצעות רקטות מונחות GPS. במקרה של עימות עתידי נוסף, הוא יתקשה לחדש את המאגר, בגלל ההתקרבות של איראן למערב ובגלל המלחמה בסוריה , שהייתה תחנת ביניים למרבית הנשק שהגיע לארגון . נסראללה ישקול כמה פעמים לפני כל פתיחת מלחמה מחודשת מול ישראל (שלא תעלה בקנה אחד עם האינטרס של הציבור הלבנוני ושל הפטרונים האיראניים), אבל המצב מראש היה כה לא יציב, עד שההערכה הייתה שאזור הצפון יכול להתדרדר למערכה צבאית משמעותית גם מבלי שאף אחד מהצדדים מתכוון לכך.

תסריט אפשרי לפתיחת המערכה הוא יוזמה של הארגונים האיסלאמיסטים, לתקוף את ישראל, או מתקפה של צה"ל על מאגרי הנשק בעל המשמעות האסטרטגית בלבנון ובסוריה, שלא תעבור בשתיקה. אירועי הימים האחרונים דומים לתסריט השני.

מקרי או לא, רק בסוף השבוע שעבר אמר חסן נסראללה בראיונות כי ארגונו מכין לישראל הפתעות גדולות, וההערכות הן כי הוא התכוון לתשתית הפיגועים שהכין עימאד מורנייה.

מה תהיה הנקמה?

האם ניתן היה לבצע את החיסול בלי להשאיר עקבות ברורים של מתקפה אווירית (כמו במקרה שבו מורנייה האב חוסל מהתפוצצות משענת הראש ברכב שלו, ללא שום סימן זיהוי ישראלי)? ייתכן.

עכשיו השאלה הגדולה היא מה תהיה הנקמה של איראן וחיזבאללה, שכן לא יוכלו לעבור על החיסול לסדר היום.

התרחיש הסביר ביותר הוא שהנקמה תהיה במוקדם או במאוחר באמצעות פיגוע  כנגד יעד ישראלי או יהודי ברחבי העולם, על בסיס תשתית הטרור העולמי של חיזבאללה.

צחוק הגורל הוא שבדיוק השבוע מצא מת (וכנראה חוסל) התובע היהודי שהאשים את המשטר בארגנטינה בעסקה עם איראן, שנועדה לטשטש את אחריותה לשני הפיגועים בואנוס איירס לפני יותר מ-20 שנה, שהיו נקמה על חיסול מנהיג החיזבאללה שקדם לנסראללה, עבאס מסאווי. לעומת זאת, את החיסול של עימאד מורנייה ניסו איראן וחיזבאללה לנקום בסדרה של לא פחות מ-20 פיגועים בחו"ל, אך ההצלחה הגדולה שלהם הייתה רצח חמישה תיירים ישראלים בבורגוס שבבולגריה.

אפשרות אחרת היא שיבוצעו פיגועים כנגד ישראל ברמת הגולן או בגבול לבנון מבלי לקחת אחריות ואפילו ירי רקטות שייוחס לארגונים שונים ומשונים. בישראל בונים על משחק השחמט המתוחכם: בזמן שחיזבאללה נגרר לעימות מול ישראל הוא צריך לקחת בחשבון את המלחמה שהוא מנהל כבר כמה שנים כנגד כוחות דאעש בסוריה, שמזנבים בו גם באמצעות פיגועים על אדמת לבנון עצמה. וגם זה: ישראל יכולה להגיב על פיגועים ברמת הגולן בתקיפה קשה כנגד מה שנשאר ממשטרו של בשאר אל אסד בדמשק (למרות שבאופן אירוני, ישראל וחיזבאללה חולקות כיום אינטרס דומה בהמשך שלטון אסאד , כמשקל נגד למדינה האיסלאמית). מסובך? בהחלט. האם יכול להיות שהחישובים הישראלים לא יוכיחו את עצמם במציאות? ועוד איך. "מיס-קלקולציה" כבר הובילה בעבר לפתיחת מלחמת לבנון השנייה, ואף ל"צוק איתן", למרות שהצדדים לא רצו להתגלגל למלחמה של ממש.

מלחמת לבנון השלישית: המהלומה

העובדה שבחודש הבא יתחלף רמטכ"ל צה"ל, וחודש לאחר מכן ייערכו הבחירות, בצירוף המקרה שאלוף פיקוד הצפון, אביב כוכבי, האו טרי בתפקידו, תורמים לחוסר היציבות בצפון בימים אלה. 

מהו תרחיש המלחמה: במקרה של מערכה צפונית, ישאף חיזבאללה למהלומת אש אדירה בפתיחה, במקביל לניסיונות לבצע חדירה קרקעי נקודתית לעבר ישובים ישראליים מעבר לגדר. אין ספק כי נמלי הים והאוויר של ישראל יהיו משותקים לפחות למשך כמה ימים, ולכן ישראל תשאף למערכה קצרה ככל האפשר. במקביל יבוצע ניסיון לתפוס שטח בצד הישראלי של הגדר ואולי אף להשתלט על ישוב ישראלי, משום שחיזבאללה הגיע למסקנה בשנת 2006 כי ירי רקטות וטילים מרחוק אינו מספיק (הוא חלק את התובנה הזאת עם החמאס, שחפר מנהרות לעבר ישובים ישראליים מתוך תפיסה דומה).

מלחמת לבנון השלישית, מתי שלא תפרוץ, תיפתח במהלומה גם מהצד הישראלי, על יעדים רבים בלבנון.

השאלה הגדולה היא מהי היכולת של החיזבאללה להסב נשק כבד לישראל במהלומה שלו.

בהקשר זה, אמר השבוע האלוף מיל' פרופ' יצחק בן ישראל (שכתב מאמר תחת הכותרת "מלחמת הטילים הראשונה", לאחר מלחמת לבנון השנייה), כי "לחיזבאללה אין יכולת לכבוש את הגליל.

"ביום טוב, לחיזבאללה יש 20 אלף איש, ועם המילואים הוא יכול אולי להגיע ל-30 אלף איש. לצה"ל יכולים להיות גם חצי מיליון איש. במלחמת לבנון השנייה, למשל, היו  בפיקוד הצפון לבדו מאה אלף איש.

"מבחינת יכולת – זה באמת לא כוחות. יש לנסראללה יותר טילים ממה שהיו לו ב-2006, אבל החשיבות היא בכמות האנשים, ובמשגרים".

הערכות גורמי המקצוע בישראל הן כי החיזבאללה יוכל לשגר במקרה של מלחמה, כמות יומית של רקטות וטילים, שתהיה גדולה פי שניים עד שלושה, לעומת כמותה שיגורים מרצועת עזה ב"צוק איתן".

 חלק מהטילים יישאו ראשי קרב במשקל מאות קילוגרמים כל אחד, ויהיו בדרכם לאתרים אסטרטגיים בישראל, אבל דווקא את האיום הזה קל יחסית ליירט לעומת רקטות לטווחים הקצרים (למשל, ב"צוק איתן" יורטו על ידי "כיפת ברזל" כל הטילים ששוגרו לעבר תל אביב ועמדו לפגוע באיזורים מאוכלסים).

בשנים האחרונות הוכנסו שיפורים רבים בטילים המיירטים של כיפת ברזל, והוגדלה כמות הסוללות (כיום יש תשע) והמיירטים, כך שה"כיפה" עשויה לספק הגנה כמעט מלאה מפני רקטות גם בתרחיש של מלחמה בחזית הצפון.  

אבל, אם במקביל לצפון תהיה התדרדרות ברצועת עזה, ואם החיזבאללה יפתח במלחמה מלאה מבחינתו מול צה"ל, המדינה עלולה להיות משותקת לימים רבים, ויהיו גם פגיעות של רקטות באזורים מאוכלסים.

בינתיים בתל אביב

בינתיים, בזמן שכול תשומת הלב ניתנה השבוע לזירת הצפון (סוללות "כיפת ברזל" וכוחות נוספים הוזרמו לצפון, והרמטכ"ל אף ביטל נסיעה לכנס רמטכ"לים בנאט"ו), התרחש ביום רביעי פיגוע הדקירה דווקא באוטובוס בגשר מעריב בתל אביב.

 זהו פיגוע שאינו קשור לאירועי הצפון או אפילו לניסיונות החמאס להניע אינתיפאדה שלישית משטחי יהודה ושומרון. מדובר ב"פיגוע אווירה" שמזכיר  גם את מה שמתרחש באירופה: תושב טול כרם, במקרה הזה, משולהב מאתוס של לוחמי דאעש כפי שהוא מוצג בתקשורת הערבית, לקח המחבל יוזמה (וסכין) ויצא לדרכו.

תושייה וכלי נשק בידי אזרחים ואנשי שירות בתי הסוהר מנעו תוצאות קשות יותר. במערכת הביטחון ובמשרד התחבורה כבר שוקלים כעת להחיות מחדש את יחידת האבטחה של התחבורה הציבורית, שנוונה בתום האינתיפאדה השנייה בעשור שעבר, ואילו במשטרה ובמשרד הפנים מתכוונים להכריז על הקלות במתן אישורים להחזקת נשק, לאחר שנים של עוד ועוד מגבלות.

גם פיגועים האווירה ימשיכו להיות חלק בלתי נפרד מהמציאות הביטחונית של תקופת הבחירות ב-2015.  

אולי יעניין אותך גם

צילום- סטודיו שלמה שוהם

חברת פיליפס מצטרפת כשותפה למאיץ הגליל לתעשייה חכמה המתמקד בתחום ה- Industry 4.0

פיליפס ישראל הצטרפה למאיץ הגליל לתעשייה חכמה כשותפה ותיקח חלק בהנהלת המאיץ, תסייע בבחירת מיזמים לתוכנית ההאצה ותלווה את היזמים לעבר מינוף משותף של תחום ה-Industry 4.0