כך תיראה המלחמה הבאה בצפון: יותר מאלף רקטות ביום

פיקוד העורף העביר תרחיש ייחוס חדש למלחמה בגזרת הצפון. על פי התרחיש יותר מאלף רקטות ביום ישוגרו מלבנון לעבר ישראל. מפקד פיקוד העורף היוצא, האלוף איל איזנברג: "העורף הישראלי צפוי למבחנים קשים ומורכבים בעתיד"

כך תיראה המלחמה הבאה בצפון: יותר מאלף רקטות ביום

בפיקוד העורף גיבשו תרחיש ייחוס חדש למלחמה שתפרוץ בזירה הצפונית. על פי התרחיש, שהועבר לראשי הרשויות המקומיות ומשרדי הממשלה, המתייחס למלחמת לבנון השלישית שייתכן ותפרוץ בעתיד, מדובר על למעלה מ-1000 רקטות בממוצע ליממה שישוגרו לעבר ישראל משטח לבנון. על פי התרחיש ייתכנו מאות הרוגים ישראלים לאורך ימי הלחימה.

גורם בכיר בפיקוד העורף הציג כדוגמה את קרית ביאליק ואמר כי בתרחיש הודגמו "עשרות נפילות בעיר ביממת השיא במלחמה, מתוך מאות רבות לאורך המלחמה. עשרות אלפי מבנים ייזוקו קל עד קל מאוד, מאות באופן בינוני, עשרות ספורות באופן כבד ובודדים באופן כבד מאוד. מאות מפונים לצד מספר ספור של הרוגים, עשרות ספורים של פצועים בינוני עד קשה ומאות פצועים קל ונפגעי חרדה". עוד אמר כי מצופה מהרשויות המקומיות לשמור על רציפות תפקודית במהלך ימי הלימה ולהמשיך בפעילות הרגילה - כגון פתיחת חנויות מזון, שירותים לאשרח וכדומה. "נדע להיכנס עם כוחות פיקוד העורף לרשויות שאנו יודעים מראש שהן חלשות יחסית כדי שהחיילים יסייעו", אמר הקצין, "ראשי הרשויות נבחרו, איתם ננצח את המלחמה הבאה", אמר הגורם.

בנוגע לאפשרות של פינוי יישובים אמר הגורם כי "יש לנו יכולת לקלוט במתקנים צבאיים עשרות אלפי אזרחים, ולצד זו אנו מגבשים תכנית פינוי לאומית. הרמה הנדרשת לכל רשות מקומית שתתבקש לסייע בנושא היא קליטת מפונים בהיקף של 4% מגודל הרשות".

אמש נערך טקס החלפת מפקד פיקוד העורף. הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט אמר כי "במציאות שבה הגבולות בין שדה הקרב לעורף הטשטשו, עולה חשיבותו של פיקוד העורף כמפקדה מערכתית אסטרטגית המעורבת בכל הסלמה או מלחמה. אויבינו צריכים לדעת כי אם נידרש לעימות, נגן על העורף בכל יכולותינו. השילוב של יכולת מחץ התקפית ועורף חזק יאפשרו ניצחון במלחמה".

מפקד פיקוד העורף היוצא, האלוף איל איזנברג, אמר "העורף הישראלי צפוי למבחנים קשים ומורכבים בעתיד. היכולת שלנו לעמוד באתגר הזה נתונה בראש ובראשונה במוכנות האזרח, אם זה בהקניית הידע, בהפנמת האיום או בתרגול הרשויות". 

בנוסף לכך, סיפר המפקד היוצא כי בימים האחרונים עודכנו תרחישי הייחוס. "התרחישים האלה נועדו בראש ובראשונה לבנות את הכוח אל מול האיום הרלוונטי כפי שאנחנו מזהים אותו היום", סיפר אלוף איזנברג. כמו כן, אלוף איזנברג הביע הערכה לאזרחי ישראל על האיתנות ב-50 ימי מבצע "צוק איתן", ואמר כי "ראיתי אתכם נושכים שפתיים, חורקים שיניים ומעל הכל חסונים, איתנים וכמו שאנחנו נוהגים לומר - איתנים בעורף, חזקים בחזית".

אולי יעניין אותך גם

ישראל תשלח נציגים לתרגיל צבאי בינלאומי במרוקו

מדובר בתרגיל שנתי " האריה האפריקני", וגנרל אנדרו רוהלינג, מפקד כוח המשימה האירופה הדרומי של צבא ארה"ב, אמר ל-AFRICA NEWS שמטרת התרגיל היא שת"פ בין מדיניות אפריקה, בעיקר במערב היבשת