כך יגן חיל הים על אסדות הגז של ישראל

חבילת ההגנה של חיל הים על אסדות הגז: שייטת 13 ערכה לאחרונה תרגול של השתלטות מחבלים על אסדת גז ישראלית בלב ים. בנוסף, בוצע ניסוי בטילי "ברק" ביירוט רקטות שעשויות להיות משוגרות מעזה לעבר מתקני גז ימיים. צפו בתמונות

כך יגן חיל הים על אסדות הגז של ישראל

שייטת 13, הקומנדו הימי, תרגלה באחרונה תרחיש השתלטות של עשרות מחבלים מדאעש או מחמאס על אסדת הגז הימית "תטיס". באחרונה הטיל מפקד חיל הים על הקומנדו הימי את המשימה להיערך לפיגוע מיקוח של מחבלים שיגיעו בסירות דיג אל אסדות הגז האזרחיות וישתלטו עליהן ועל עובדיהם, יחטפו את העובדים האזרחים בני לאומים שונים בניסיון לפגוע אסטרטגית באספקת הגז לישראל.

בתיעוד שצילם חיל הים אפשר לראות את הלוחמים מתגנבים באישון לילה בסיוע מסוקי בלק הוק של חיל האוויר ובחיפוי ספינות טילים של חיל הים לאסדה ומטהרים חדר אחר חדר מהמחבלים ומשחררים את בני הערובה. מחזירים את האסדה לפעולה.

"אם אסדה תיפגע מרקטה, זה יהיה נזק אסטרטגי למדינת ישראל", התריע מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג. "ירי אחד שיפגע יגרום לנזק תודעתי ופיזי. חברות לא יגיעו לכאן, לא יהיה פה גז". הדברים נאמרו במהלך יום עיון בו הציג חיל הים לכתבים הצבאיים את חבילת האבטחה שפיתח עבור אסדות הגז, נוכח ההבנה שהן עולות על מפת איומי הטרור מצד חיזבאללה חמאס ודאעש.

באחרונה ערך חיל הים ניסוי שנועד להפוך את הטיל הימי "ברק" המוצב על ספינות הטילים לבעל יכולת ליירוט רקטות מחשש שחיזבאללה וחמאס ינסו לשגר רקטות טילים וטילי חוף ים לעבר אסדות הגז במלחמה הבאה. הניסוי הציג רקטות גראד, מהסוג שבידי חמאס, המשוגרות מהקרקע לעבר האסדה וספינת טילים מסוג סער 5 משגרת לעברה שני טילי ברק המיירטים את הרקטה באוויר, בדומה למערכת "כיפת ברזל". 

מפקד חיל הים אלוף רם רוטברג אמר כי "המים הכלכליים הם פי שניים משטח מדינת ישראל והשטח הזה מזמין את ארגוני הטרור לפגוע במגוון הזדמנויות באסדות הגז. בחיל הים פיתחנו תפיסה מבצעית ייחודית להגנת המים הכלכליים, משולבת ורב-ממדית, באוויר, בים ומתחתיו במטרה לייצר עליונות ימית". ובאשר לתפקיד חיל הים במבצע "צוק איתן" אמר רוטברג כי "נכחנו אז בגזרה. אנו נותנים מענה מבצעי גם לאירועי טרור על האסדה ויש הגנה מרחבית ומקומית כיום על האסדות". 

(צילומים: דו"צ)

אולי יעניין אותך גם

תמונה: דובר צה״ל 

פרשנות | בעשור האחרון צה״ל בנה את כוחו בצורה אפקטיבית לתרחישי הייחוס

אל״מ (מיל׳) רונן איציק טוען, בשוך הקרבות במבצע ״עלות השחר״, כי ״בפרספקטיבה, כאשר אנו מתבוננים בעשור האחרון, ניתן לומר שהתקבלו החלטות נכונות - הן לא היו פשוטות והיה להן מחיר, אך הן העמידו את יכולות הצבא ברמה אחרת״