כיצד יגיב צה"ל בלבנון?

ההרתעה הישראלית בגבול הצפוני עשתה את שלה מאז מלחמת לבנון השנייה, אולם בשבועות האחרונים משהו כנראה השתנה. בפני צה"ל עומדת כעת דילמה. פרשנות

גבול לבנון (צילום:AP)

הפיגוע בגבול הצפון, שבו נהרג רב-סמל ראשון שלומי כהן ז"ל, נגד מחיל הים, מאש שירה לעברו חייל מצבא לבנון, בא אחרי שקט ממושך לאורך גבול לבנון, ומציב לצה"ל אתגר לא פשוט: כיצד להגיב?

בבל מקרה, הפיגוע רק ממחיש כי מתחת לשקט הלכאורה מוחלט ששורר בגבול הצפון מונחת חבית אבק שריפה, שהולכת ומתמלאת מאז סיומה של מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. המלחמה ההיא הסתיימה בכך שצבא לבנון נפרס לאורך הגבול, ושני הצדדים, חיזבאללה וישראל, עסקו בהתחמשות במשך כמה שנים.

בשנים האחרונות נדמה הייתה כי נשמרת ההרתעה של ישראל מול חיזבאללה אבל בחודשים האחרונים משהו השתנה: חיזבאללה הפנה אצבע מאשימה כלפי ישראל בשורה של אירועים שתוארו על ידי התקשורת הזרה כהתקפות ישראליות על משלוחי נשק לחיזבאללה וכהתנקשויות באנשי הארגון. השיא היה לפני כשבועיים כאשר חוסל בלבנון בכיר בארגון שתואר כמי שאחראי על טכנולוגיית המל"טים. "גורמים מערביים" טענו בעקבות החיסול כי המורדים הסורים הם שעמדו מאחורי ה"ביצוע", החיזבאללה טען אחרת.

לכאורה, נראה כי לפיגוע שאירע אתמול אין שום קשר לחיזבאללה. הוא בוצע על ידי חייל בצבא לבנון, שכפוף לממשלה הלבנונית. בפועל, כוחות צבא לבנון המשרתים סמוך לגבול עם ישראל מבוססים ברובם על בני העדה השיעית, ורבים מהחיילים רואים את חסן נסראללה כמנהיג האמיתי שלהם.

מתחקיר ראשוני נראה היה אמש כי החייל הלבנוני, שביצע את הירי, פעל לבדו. הוא ירה 6-7 כדורים לעבר הרכב שנע צמוד למוצב חיל הים בראש הנקרה. האש הייתה מדויקת מאוד וכנראה בוצעה על ידי רובי צלפים. יכול מאוד להיות שהחייל באמת פעל על דעת עצמו, אך ייתכן גם שהחיזבאללה שלח אותו כדי להעביר מסר כלשהו לישראל. אם כן, זה דפוס פעילות שבו נקט כבר הארגון כבר בעשור שעבר, לפני מלחמת לבנון השנייה, כאשר ביצע ירי צלפים לעבר שטח ישראל בפעמים שבהם נראה היה לו כי ישראל חרגה מ"כללי המשחק".

אחרי הפיגוע אמש, העבירה ישראל למפקדת האו"ם תלונה רשמית חריפה כנגד צבא לבנון. אם תקבל את הטענה שהחייל פעל על דעת עצמו, ייתכן שתסתפק בתלונה.

גם אם לא - ספק אם ישראל תגיב בימים הקרובים באופן שעלול להבעיר את כל גבול הצפון. איך שזה נראה היה אמש, הפיגוע הציב לצה"ל אתגר לא פשוט.

אולי יעניין אותך גם

מחאות בלבנון בסוף השבוע שעבר, לאחר שחרירי הודיע כי הוא מוותר על מינויו לרה״מ. צילום: DPA/Picture Alliance via REUTERS

הפוליטיקאים פורשים, חיזבאללה במשחק כפול והמדפים ריקים: מי ייקח את לבנון בידיים?

המשבר במדינה רק החריף בשבוע שחלף מאז הודיע חרירי כי הוא מוותר על המינוי לראש הממשלה, עם צלילה נוספת של הלירה הלבנונית והסרת עוד סובסידיות על מזון ותרופות. בירושלים פוקחים עין