כבר לא באישון לילה

כוחות צה״ל ומג״ב, בליווי צמוד של השב״כ, מבצעים בכל לילה בממוצע 3-5 מעצרים. באחרונה כל מעצר הופך להיות מבצע צבאי מורכב. לכן, זה יותר ממקרי ששני מעצרים הסתבכו קשות בזה אחר זה

האירועים האחרונים בשטחים הם גרסת המציאות של הסרט המצליח ״בית לחם״ - מעצרי מבוקשים שמסתבכים והופכים לתקריות ירי. הבעיה שיש להם דינמיקה של הסלמה.

כל תקרית היא סיפור בפני עצמו, אבל רצף התקריות שבהן נרשמים הרוגים פלשתיניים מתסיס את השטח וגם מהווה ביטוי לתסיסה שקיימת ממילא.

גל האלימות בשטחים התחיל לגאות פחות או יותר לפני שנה. במשך חודשים הסתיימו התקריות ללא הרוגים משני הצדדים, גם בזכות מזל רב.

בחודשיים האחרונים המזל נגמר, אבל המצב החדש מגיע לידיעת הציבור
rרק כאשר פיגועים מצליחים או שתינוקת נפצעת כתוצאה מאבן פלשתינית. שאר התקריות הן בגדר שגרה שאינה מוזכרת בתקשורת.

גם המעצרים הם בגדר שגרה: בכל לילה מבצעים כוחות צה״ל ומג״ב, בליווי צמוד של השב״כ, בממוצע 3-5 מעצרים. במשך שנות השקט הארוכות בשטחים,

מאז אמצע העשור שעבר, היו כל המעצרים מסתיימים בצורה ״חלקה״. באחרונה כל מעצר הופך להיות מבצע צבאי מורכב. לכן, זה יותר ממקרי ששני מעצרים הסתבכו קשות בזה אחר זה.
לכאורה, אין קשר בין שני המקרים. בג׳נין פעל בלילה כח של היחידה המשטרתית המיוחדת, הימ״מ, כדי לעצור איש חמאס. התפתח קרב קשה, שבו היו לצד הפלשתיני נפגעים רבים.

הפעולה בקלקיליה הובלה על ידי סיירת צנחנים, וגם היא הסתיימה בקרב, שבו היו נפגעים פלשתיניים.


בהתאם לדינמיקה, הלוויות ההרוגים יסעירו עוד יותר את הרוחות ברחוב הפלשתיני, דבר שיבוא לידי ביטוי במיוחד בעת תפילות יום השישי במסגדים. הרשות הפלשתינית, כך נראה, תפעל כדי למנוע פיגועים קשים, אבל לא כדי לרסן את מה שנתפס על ידה כ-״מחאה עממית״.

המבחן הגדול עוד לפנינו; על פי כל הציפיות במערכת הביטחון השיחות המדיניות ימצו את עצמן באביב הקרוב ללא תוצאות משמעתיות. מפח הנפש הצפוי, עלול להיות מתורגם לעוד החמרה בגל האלימות.

האם יקראו לזה ״אינתיפאדה שלישית״? חודשים יגידו

אולי יעניין אותך גם