"יש להמתין עם ההחלטה על הפסקת חלוקת וייצור ערכות המגן"

מערכת הביטחון המליצה להפסיק חלוקת וייצור ערכות מגן, אולם בכיר בפיקוד העורף טוען כי כדאי להמתין עם יישומה

(צילום: דו"צ)

"יש להמתין עם ההחלטה על הפסקת חלוקת וייצור ערכות המגן לפחות כחצי שנה", כך אומר קצין בכיר בפיקוד העורף, בתגובה לדיווחים על המלצת מערכת הביטחון להפסיק את הייצור והחלוקה של ערכות המגן.

לפי הבכיר, "אפשר לחכות עם ההחלטה חצי שנה ואז לקבל אותה על בסיס עובדתי מוצק". הבכיר ציין כי רצוי להמתין עם ההחלטה בעיקר על מנת לראות כיצד מתקדם תהליך פירוק סוריה מנשק כימי, כאשר לדבריו, נכון לקיים הערכת מצב בנושא באמצע שנת 2014. ההחלטה צריכה להתקבל באמצע השנה הבאה גם לאור העובדה שמערכת הביטחון העבירה למפעלים המייצרים ערכות מגן כסף שאמור להספיק למימון הייצור רק עד אמצע השנה הבאה.

ההערכה במערכת הביטחון היא שעד אמצע שנת 2014 רק לכ-63 אחוזים מאזרחי ישראל יהיו ערכות מגן. הפער התקציבי להשלמת הצטיידות כלל אזרחי ישראל בערכות מגד עומד היום על 1.3 מיליארד שקל.

לאור השתנות האיום הכימי ופירוקה של סוריה מנשק כימי, הוקמה בפיקוד העורף ועדה בראשות ראש המטה הקודם של הפיקוד, תת אלוף צביקי טסלר, לבחינת צמצום האיום הכימי. הועדה, בה חברים גורמים מפיקוד העורף, משרד הביטחון, המשרד להגנת העורף, אגף התכנון בצה"ל ועוד בוחנת בימים אלו את השתנות האיום. מלבד התפרקותה של סוריה מנשק כימי, לוקחת הועדה בחשבון  כי הועדה לוקחת בחשבון שלמדינות נוספות, כמו איראן, יש נשק כימי, וכי יש אפשרות שבעתיד יהיו ארגוני טרור שישימו ידם על נשק כימי. שיקול נוסף של הועדה הוא שישנם חומרים כימיים שהסורים אינם מחוייבים להתפרק מהם לפי האמנות הבינלאומיות, כמו חומרים 'מנטרלים' כמו כלור. מדובר בחומרים שאינם הורגים אלא אם הם במינון מאוד גבוה. 

אולי יעניין אותך גם

אחרי 37 שנים: בסיס חטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף (בה"ד 16) עובר מצריפין למשכנו החדש ברמלה 

קרדיט: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
 

אחרי 37 שנים: בסיס חטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף עובר לרמלה 

הבסיס החדש משתרע על שטח של 120 דונם, מתוכם 15,300 מ"ר בנוי, וכולל: משרדים, מבני מגורים, כיתות לימוד והדרכה, מרכז לוגיסטי, מטווח מקורה, נשקייה, מסלול מכשולים, מגרש כדורסל וטריבונה