ישראל למצרים: הוציאו את הטנקים מסיני

לישראל דיפנס נודע כי בין המדינות מתנהלים מגעים ישירים בסוגייה אשר מעוררת דאגה בירושלים. הכנסת הטנקים בוצעה ללא תיאום ישראלי ובניגוד להסכמי השלום מ-1979

מעבר רפיח בין סיני לעזה (צילום:AP)

על רקע הצבת הכוחות המצריים בסיני, לישראל דיפנס נודע כי ישראל מנהלת מגעים ישירים עם מצרים בסוגייה. גורמים ישראלים הביעו בפני המצרים את מורת רוחם מכניסת הטנקים לחצי האי סיני, ללא תיאום מראש עם ישראל, במסגרת תכנית קהיר לטיהור קני הטרור בחצי האי. גורמים בישראל אומרים כי מדובר בתקדים מסוכן. גורמים בישראל אף דרשו מהמצרים להוציא את הטנקים מחצי האי.

כזכור, שלטונות מצרים החליטו לצאת למבצע בעקבות הפיגוע באזור כרם שלום בו נהרגו 16 חיילים מצריים בהתקפה של פעילי ג'יהאד עולמי על מוצב מצרי. הנשיא המצרי, מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים, הורה אז על מעצרם של כל המעורבים. בעקבות הפיגוע מורסי גם הדיח את שר ההגנה המצרי, טנטאווי ואת רמטכ"ל הצבא וראשי זרועותיו.

כאמור, המצרים החליטו בתחילת השבוע על הכנסתו של גדוד טנקים לאזור, ללא תיאום מראש עם ישראל, ובניגוד לנספחים הצבאיים של הסכם השלום שנחתם בין המדינות בשנת 1979 שקובע שטחים מפורזים ומגביל מאוד את סדרי הכוחות הצבאיים בסיני.

ישראל פנתה גם לארה"ב בדרישה להשפיע על המצרים להסיג את הטנקים אל מעבר לחצי האי. בשנה שעברה, עם פורץ המהומות במצרים נכנסו שבעה גדודי טנקים לסיני, אולם מהלך זה בוצע בתיאום מלא עם ישראל, בניגוד למקרה כיום. בישראל גם מודאגים כיוון שמדובר במהלך שמבצע השלטון החדש, שכאמור בראשו עומד איש האחים המוסלמים. גורמים בישראל אומרים לישראל דיפנס כי יש לחכות ולראות מה יתפתח בנושא וכי מדובר בנושא רגיש ומסרבים לדון בו באופן רשמי.

אולי יעניין אותך גם

Saudi Crown Prince Mohammed Bin Salman. Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court/Handout via REUTERS 

דעה | בסעודיה הבינו - המעצמה האזורית היא איראן. לא ישראל 

בחודשים האחרונים סעודיה מתקרבת לאיראן מתוך הבנה שישראל וארה״ב אינן מסוגלות לעצור את תכנית הגרעין הצבאית של טהרן. לצדה גם מצרים. חלק מהאחריות רובצת על ירושלים שסיפקה הבטחות ללא תוצאות בשטח