ישראל התקבלה כמשקיפה בארגון עולמי למלחמה כלכלית בטרור

חברות ארגון FATF אישרו את קבלתה של ישראל למיזם שמוביל את המאבק בהלבנת הון ובמימון טרור

ישראל התקבלה כמשקיפה בארגון עולמי למלחמה כלכלית בטרור

בעשורים האחרונים מתחזקת ההכרה כי אחת הדרכים המרכזיות לסיכול פעילות טרור עולמי הינה פגיעה במקורות המימון המאפשרים את פעילותו. ככל שהממדים של  הטרור והיקף הפעילות של ארגוני הטרור משמעותיים יותר, הארגון זקוק לכספים רבים יותר. פעילות כה מורכבת ומגוונת אינה אפשרית ללא הסתמכות על מקורות משמעותיים ובנייה של תשתית כלכלית איתנה. ארגוני טרור הם ארגוני פשיעה לכל דבר, המשתמשים בטכניקות הסתרה דומות לאלה של מלביני ההון לשם העברת כספים ועשיית שימוש בהם. בעוד שמלביני הון מבקשים להסתיר את המקור והבעלים של רכוש שהושג בפשיעה, ארגוני טרור מבקשים להסוות את היעד הבלתי חוקי של הרכוש.

ארגוני טרור נהנים מתמיכות כספיות ממשלות כאיראן וסוריה, מימון עצמי בתחומים שונים, רבים מהם קשורים לפשיעה, וכן כספים המועברים ממקורות לגיטימיים, כתרומות למוסדות צדקה, לעיתים בלי שהתורמים יודעים כי חלק מהכספים משמש לפעילות טרור. בין אם מדובר במקור חוקי או במקור בלתי חוקי, התוצאה היא שלרשות ארגונים אלו עומדים אמצעים כספיים אדירים, אותם הם מבקשים  להלבין.

התגברות הטרור נגד ישראל בשנים האחרונות וגל של התקפות טרור בעולם הביאו לשינוי בתפיסה לגבי הטרור גם בישראל. לפי דו"ח של הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור במשרד המשפטים נגעו כמעט 14% מהחשדות להלבנת הון בשנת 2014 במימון טרור. אלו תרמו להבנה כי המאבק בטרור מחייב בחינה מחודשת של הגישות והאמצעים נגד הטרור. מאבק זה דורש פגיעה שיטתית בתשתיות הטרור, ובעיקר בתשתית הכלכלית וערוצי המימון של ארגוני הטרור.

לישראל יש מומחיות רבה ונחשבת למדינה מובילה בתחום המאבק בהלבנת ההון ובמימון טרור. עדות לכך ניתנה לאחרונה עם צירופה לארגון FATF, כוח משימה בינ"ל אשר הוקם ע"י מדינות הG-7, המוביל את המאבק ומתווה את המדיניות העולמית בתחום, גם לאלו שאינן חברות בו. מדינות שאינן עומדות בסטנדרטים שמתווה הארגון נכללות ב"רשימה שחורה" ונתונות לסנקציות של הקהילה הבינ"ל. הארגון האקסקלוסיבי כולל 37 מדינות ואינו פתוח לקבל חברות חדשות, אולם בעקבות תהליך דיפלומטי ארוך ומורכב בהובלת הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, משרד החוץ ומשרד האוצר, החליט הארגון, באופן חריג, לצרף לשורותיו מספר מדינות חדשות, ביניהן ישראל. ישראל צורפה לארגון בשלב זה במעמד של משקיפה, אשר יאפשר לה כבר כיום להשתתף בדיונים ולעצב את המדיניות העולמית בתחום, עד לקבלתה כחברה מלאה.

השתתפותה של ישראל באופן פעיל במאבק העולמי נגד מימון טרור תורמת לחיזוק המדיניות העולמית בתחום. לצד קבוצה מצומצמת של מדינות בעלות השפעה מוקמה ישראל בחוד החנית של המאבק בטרור העולמי.

אולי יעניין אותך גם