יונים בביטחון הישראלי

אמצעי קשר טוב, מהיר וסודי - אנחנו לא מדברים על מערכת קשר חדשה - אלא דווקא על היונים, בהם עשו שימוש בימי היישוב הראשונים ובמאבק להקמת מדינת ישראל

יונים בביטחון הישראלי

גבוה, מעל המגדלים היונה פורשת כנף, היונה דואה במרחב, ועיניה כלות – כך כתבה בימינו שמרית אור למנגינה מוכרת לרבים מאתנו בשירה של נתנאלה. מאיר שלו כתב את "יונה ונער" על גידול יוני דואר במלחמת העצמאות.

מעניין להיזכר בפתיתי היסטוריה מרתקת על תרומתם של יונים למאבק על בטחון ה"ישוב" ובשנותיה הראשונות של המדינה. יונים מוכרות כאמצעי קשר טוב, מהיר וסודי עוד מהעת העתיקה. בימי הביניים היה דואר היונים מפותח מאד. פאול רויטר, מייסדה של סוכנות הידיעות האגדית הקיימת עד היום, השתמש ב-40 יוני דואר להעברת ידיעות על הבורסה באירופה, עוד לפני המצאת הטלגרף. ב

עת שהוקמה מחתרת ניל"י בשנת 1915, בסוף שלטון התורכים בארץ ישראל החליט אהרון אהרונסון להשתמש ביונים להעברת המידע לבריטים. במשלוח הראשון אבדו 4 מתוך 6 היונים. השיטה בוטלה סופית לאחר שבספטמבר 1917 נחתה יונת-דואר של ניל"י בבית המושל התורכי בקיסריה והביאה להסגרת חברי הארגון לתורכים.

ישנן מספר תיאוריות לגבי שיטת ההתמצאות של יוני הדואר: רגישות לשדה האלקטרו-מגנטי של כדור הארץ, חדות ראייה , חוש ששי מסויים ועוד..

בשנים 1948-1939 נפוץ שימוש ביוני דואר בכל ארץ ישראל. ההגנה והפלמ"ח החזיקו שובכים במקומות מרכזיים בארץ. באזור ירושלים הוקמה מק"י (מחלקת קשר יונים) עליה פיקד אברהם עץ-הדר, שהביא יונים מבלגיה. בצפון, במרכז ובדרום ניהל את קשר יוני הדואר ד"ר צבי לוין. שלטונות המנדט הבינו כי היונים הם "אמצעי לחימה" ואסרו על הפעלתם. אז החלו בהפעלה סודית של יונים בשימוש ארגוני המחתרת.

בליל הגשרים ב-17 ביוני 1946 הצטיידה היחידה שפוצצה את גשר אלנבי, בפיקודו של חיים ברלב, בזוג יונים ושגרה אותן בעת הנסיגה הסבוכה. אחת היונים הגיעה לשובך בכפר מנחם עם הידיעה על תוצאות הפעולה. במלחמת העצמאות הוכנסו יונים לשימוש צה"ל.

בשיירת יחיעם שנשלחה לקיבוץ הנצור במרץ 1948 היו גם 14 יונים מאולפות והן נהרגו עם 47 חללי השיירה בצומת כברי. גם ביום הקרב האחרון של לוחמי גוש עציון, לפני נפילתם בשבי, נשלחו מהגוש הנצור שתי יונים, אשר הביאו בטוטף מידע על התקפת טנקים כבדה ובקשה לסיוע אווירי. ב-14 במאי 48 שוגרה יונה מעטרות הנצורה והגיעה לירושלים בסערה ובגשם תוך 14 דקות בלבד, כאשר הישוב ללא קשר אלחוטי. במבצע האחרון במלחמת העצמאות ("עובדה") לכיבוש אום-רשרש היא אילת במרץ 1949 נשלחה יונה והגיעה גם היא לשובך בכפר מנחם, מרחק של 240 ק"מ. ב-1948 היו בחיל הקשר בצה"ל 58 חיילים-יונאים, אשר הפעילו בשירותם כ-800 יונים.

עם הקמת יחידת היונאים בבה"ד 7 בצריפין הונהג טוטף פלסטיק בלתי שביר בן שני חלקים מתברגים. הוא היה אטום למים וחובר בעזרת טבעת ברזל לרגל היונה. המפקד הראשון של היחידה בצה"ל היה שמעון הנדלר (אבידור), חבר גבעת ברנר, מעמודי התווך של מגדלי היונים בארץ. השובך המרכזי היה בבה"ד 7 ושובכים אזוריים היו בנצרת, בבאר שבע, בירושלים ובאילת. קצין הקשר של גדוד הצנחנים 890 קלמן מגן (לימים אלוף) הפעיל גם הוא יונים בתחילת הדרך. בשנת 1953 השתמשו ביונים בפעילות המבצעית של הצנחנים. השימוש ביונים הלך ופחת עם כניסת מכשירי הקשר לשימוש עד כי בשנת 1956 פורקה יחידת היונאים ונשארה סמל במורשת הקשר והתקשוב בצה"ל. במרץ 2012 נחנכה בבה"ד 7 אנדרטה ליונה האלמונית ובה שיר שכתב סא"ל מיל' חגי גרי מוותיקי חיל הקשר.

תודה לחגי גרי על הסיוע בהכנת הכתבה.

**
תא"ל (מיל') אפרים לפיד הוא איש תקשורת וחוקר היסטוריה של המודיעין באוניברסיטת בר-אילן. בעברו מילא שורה של תפקידים בכירים באגף המודיעין של צה"ל, היה דובר צה"ל, מפקד גלי צה"ל ודובר הסוכנות היהודית

אולי יעניין אותך גם

קרדיט: דוברות משרד התקשורת

הבנק העולמי: כל עלייה של 1% בלבד בשימוש בתשתיות תקשורת נייחות, מגדילה את תוצר המדינה ב -0.08%

סגן נשיא הבנק העולמי ריקרדו פוליטי נפגש אתמול (ב') עם שר התקשורת יועז הנדל והציג לו מחקר בינלאומי העוסק בתרומה של תשתיות תקשורת לשיפור מנועי הצמיחה והכלכלה