יום שמיני למבצע: הפסקת האש מתמהמהת

מבצע "עמוד ענן" הסתיים, במתכונת התקיפה מהאוויר. ישראל סופגת עד לרגע האחרון. הפסקת האש לא נכנסה לתוקף

יום שמיני למבצע: הפסקת האש מתמהמהת

 

ביום שלישי בערב נראה היה כי הפסקת האש עומדת להיכנס לתוקף בתוך שעות. גורמים מדיניים בישראל אישרועובדה זו, אבל ביום רביעי בבוקר, נמשכה האש משני הצדדים.המאמצים להשגת אש נמשכים על ידי מצרים.

.במהלך הלילה שבין שלישי לרביעי המשיך צה"ל ותקף עשרות תשתיות טרור ברחבי רצועת עזה.

 

בפעולה משותפת לצה"ל ולשירות הביטחון הכללי, הותקפה קומת המודיעין הצבאי של ארגון הטרור חמא"ס, אשר מוקמה במרכז תקשורת.

 

בשעות האחרונות תקף צה"ל יעדי טרור, ביניהם המשרד לביטחון פנים, המהווה מפקדת טרור מרכזית של ארגון הטרור חמא"ס, מתחם שיטור מרכזי, וכן דירת מסתור צבאית בדרום הרצועה שהיוותה מרכז קשר ומקום מפגש של בכירי פעילי הטרור.

 

בנוסף, כלי טיס של חיל-האוויר תקפו בכיר במערך ההגנה האווירית של ארגון הטרור חמא"ס, מחבל שזוהה בנקודה ממנה בוצע השיגור לעבר ירושלים אתמול בצהריים וכן מספר חוליות מחבלים נוספות אשר עסקו בפעילות טרור.

 

כמו כן, תקפו במהלך הלילה לוחמי חיל הים אתר שיגורים, מוצב ומבנה המשמשים לפעילות טרור של חמא"ס.

 

בנוסף, הותקפו כחמישים משגרים מוטמנים, מנהרות טרור, מערך של מנהרות בהן מועבר דלק המיועד לפעילות ארגון הטרור חמא"ס, שלושה מחסני אמצעי לחימה ואתר ייצור אמצעי לחימה.

חמאס נערך ל"ניצחון"

בינתיים, תמונת מצב: צה"ל הגביר ביממה האחרונה את הלחץ על בכירי החמאס. תקיפות אוויריות כוונו לעבר מצבורי תחמושת באיזורים מיושבים ולעבר יעדים בכירים בזרוע הצבאית של הארגון, גם במחיר סיכון גבוה יותר של פגיעה באזרחים בלי מעורבים, מאשר בשלבים הראשונים של המבצע. במקביל, שכלל צה"ל את תהליך סגירת מעגלי האש במסגרת סיכול ממוקד של מבוקשים בכירים וחיסול חיוליות ירי. מספר ה"סיכולים" עלה ל-20 ביממה.

צה"ל השקיע ביומיים האחרונים מאמץ עצום כדי לאתר את האתרים שמהם שוגרו רקטות לעבר ישראל, ובעיקר אתרי הירי לעבר גוש דן. העקבות הובילו, בין השאר, לעבר איצטדיון הכדוגל שבלב עזה, שהותקף אתמול לפנות בוקר. פענוח צילומי התקיפה מעלה כי ייתכן שמתחת ליציעי האיצטדיון הוטמנה כמות נכבדה של תחמושת. בשטח, לחמאס יש עדיין אלפי רקטות שהוא יכול לשגר לישראל, אבל מלאי הרקטות ארוכות הטווח שלו (20-40 קילומטר) הצטצמם באופן משמעותי. ייתכן כי הרקטות מסוג פא'גר 5 או "8 אינצ" (תוצרת עזה), ששוגרו לאיזור תל אביב וירושלים, בעלות טווח של מעל 70 ק"מ, (בסך הכל כשבע רקטות כאלה שןגרו אחרי ששרדו את התקפות חיל האוויר על הנשק ארוך הטווח בתחילת "עמוד ענן") אזלו כמעט לגמרי. אולי ממש לגמרי. אם זה נכון, זה אומר שלא יושגרו עוד רקטות לתל אביב או לירושלים בסיבוב הזה.

הגברת הלחץ של צה"ל הביא כבר לצמצום הירי לעבר ישראל מלמעלה מ-200 שיגורים בכל יום בארבעת הימים הראשונים של המבצע לכ-150 שלשום, ו-120 אתמול. הירי גם הפך במידה מסוימת לפחות מדויק. אבל, לקראת סיום המבצע או לקראת מהלך קרקעי של צה"ל צפוי מאמץ מוגבר לבצע ירי, ולכן ייתכן כי המספר ישוב ויעלה. הדברת הלחץ גם לכך שהיחס של 1:2 (שני הרוגים אנשי חמאס על כל הרוג אזרח) בתחילתה מבצע השתנה לרעה: כעת הוא עומד על הרוג אחד בשוגג על כל פעיל חמאס או גיהאד אסילאמי שצה"ל התכוון להרוג. נתון זה לא יקל על ישראל בזירה הבינלאומית.

והאם החמאס קרוב להישבר? בהחלט לא. במו"מ העקיף, שמתנהל ברובו בתיווך מצרים, מעלה החמאס דרישה מישראל להסיר לפחות באופן חלקי את המצור מעל רצועת עזה, לאחר שהפסקת האש תיכנס לתוקפה. ישראל מסרבת להתחייב לכך, אבל גם כך, לפחות כעת לא נראה כי "עמוד ענן" יוכל להירשם כניצחון מוחץ לצה"ל, כזה שיבטיח רגיעה באיזור הדרום לאורך שנים.

אם ישראל תסכים מדובר בסיכומים מוקדמים, אבל בצד הזכות, מבחינת ישראל, ניתן לצין כי הצליחה עד כה לחסל את ראש הזרוע הצבאית של החמאס ולפגוע פגיעה קשה במאגר הטלים ארוכי הטווח של הארגון. ואולם, במקום ג'עברי, שולט ביד רמה בזרוע הצבאית של החמאס, ה"בוס האמיתי" מוחמד דיף, שנפצע קשה בניסיון חיסול לפני למעלה מעשור. במקום הטילים שהושמדו, יוברחו לרצועה אחרים.

החמאס הצליח להכניס בסביבו הלחימה הזה את תל אביב וירושלים לתוך משוואת האיום, ואף שיגר למעלה מעשרה טילים נגד מטוסים לעבר כלי טיס של חיל האוויר (שלא פגעו בשום מטוס מאויש או בלתי מאויש). במילים אחרות, התוצאות של המהלך האווירי הן לא מוחצות. אם לא תיקו, כמו שהגדיר את תוצאות מלחמת לבנון הזנייה, הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל דן חלוץ, אז ניצחון בנקודות. לישראל, בעינים ישראליות. לחמאס, בעיניים עזתיות (ואולי גם בדעת הקהל של שכנים אחרים, כמו החיזבאללה בלבנון).

חיל האוויר השתמש בשלב הראשון של המבצע במאה אחוז חימוש מדויק, שפוגע במטרתו בדיוק של מטרים. לא נורתה אפילו פצצה "טיפשה " אחת, שאינה מנווטת אל היעד באמצעות מנגנון של השוואת תמונה בראש הפצצה או מערכת ג'י פי אס. הלחץ על בכירי החמאס עובד, בעיקרון. החשש האישי שלהם להיפגע מפעיל לחץ כבד להפסקת המבצע במסגרת הסדר כלשהו, בתיוון מצרי.

מבצע, לא מבצע

בזמן ששרי התשיעייה התכנסו אמש בקריה בתל אביב, כדי לדון באופציית הפסקת האש, או באפשרות של מימוש המלך הקרקעי, המשיכו בצה"ל את ההכנות למבצע, כאילו אין מו"מ. מבחינה צבאית, החזקת הכוחות לאחר שהושלמו ההכנות לפעולה, עלולה להביא לירידת מתח. לא ניתן להמשיך את המצב הזה לאורך זמן.

צה"ל אמנם ניצל את גיוס המילואים הגדול ביותר מאז מלחמת לבנון השנייה לרענון קצר של מיומניויות לחימה בקרב המילאומניקים, אבל אם החיילים יוחזקו לאורך סמוך לגבול עזה בלי שיופעלו, המרמור שלהם יהיה לא קטן. מהלך קרקעי, אם ייצא אל הפועל בסופו של דבר אל הפועל, יהיה מלווה בעוד מסת אש אווירית כבדה. המהלך יהיה כרוך בנפגעים משני הצדדים, ויביא להגברת הלחץ הבינלאומי על ישראל להביא להפסקת הלחימה.

האם פעולה קרקעית תשנה את המאזן הכולל של "עמוד ענן"? כנראה שלא.

אולי יעניין אותך גם