ידלין: סוריה עמדה להשיג פצצה גרעינית

צריך להגביר הלחץ על משטר אסד - קורא ראש אמ"ן לשעבר במאמר שפירסם במכון וושינגטון

בהתבטאות ישירה ראשונה מסוגה קובע ראש אמ"ן לשעבר, האלוף עמוס ידלין, כי סוריה הייתה משיגה פצצה גרעינית, אלמלא התכנית הגרעין שלה הייתה נפסקת.

 ידלין, ששימש עד לפני כחצי שנה כראש אגף המודיעין, ומשמש כיום כחוקר במכון וושינגטון במסגרת חופשת הפרישה שלו מצה"ל, כתב מאמר יוצא דופן בחריפותו כנגד המשטר בסוריה, ביחד עם איש המכון ד"ר רוברט סאטלוף. המאמר מתפרסם על ידי המכון בסוף השבוע. במאמרם על ה"שד הנעלם", מתייחסים ידלין וסאטלוף למצב שצפוי להיווצר בסוריה במקרה ששלטון בשאר אל אסד ייפול. הם קובעים כי שלטון אסד הוא מקור הרוע במזרח התיכון. לדבריהם, מעבר לכך שסוריה מחמשת את חיזבאללה ואת ארגון החמאס ומשמשת כבת ברית מרכזית לאיראן, היא גם גרמה למותם של חיילים אמריקאיים באמצעות תמיכתה בכוחות הפועלים שם נגדם.

השלטון הסורי, כך הם קובעים עוד, פעל לייצר גם נשק כימי, מעבר לכך שחתר לנשק גרעיני (במאמר, שבו נקבע לראשונה במפורש על ידי ראש אמ"ן בזמן הפצצת הכור הסורי ב-6 בפטמבר 2007, כי סוריה עמדה להשיג נשק גרעיני, לא נכתב כי ישראל היא זו שהפציצה את הכור בדיר א-זור, כמו שנטען בפרסומים זרים רבים).

ידלין וסאטלוף בוחנים במאמרם את התרחישים השונים הצפויים במקרה של נפילת משטר בשאר אל אסד עקב המחאה העממית נגדו, ומתייחסים לחששות במערב כי האחים המוסלמיים הם שיתפסו את השלטון, או שיווצר מצב בלתי יציב, שבמסגרתו נשק להשמדה המונית יגיע לידי ידיים "בלתי אחראיות". המאמר מזים את החששות במידה רבה, וקובע כי יש סיכוי סביר ששלטון חילוני סוני הוא שיחליף את משטר אסד המבוסס על בני העדה העלאווית, וכי לא ייווצר כאוס שלטוני בסוריה.

המלצת כותבי המאמר לארצות הברית ולמדינות המערב היא חד משמעית: להגביר את הלחץ על משטר בשאר אל אסד, מעבר להטלת סנקציות כלכליות – גם באמצעות הבעת מסרי תמיכה פומביים, שיעודדו את בני העם הסורי לצאת נגד מנהיגם.

 

אולי יעניין אותך גם