טרמינל לווייני נייד

פריצת דרך טכנולוגית: חברת גילת מערכות לוויין השיקה טרמינל לווייני נייד במשקל של פחות מ-10 ק"ג

(צילום: גילת מערכות לוויין)

הטרמינל הלווייני החדש של גילת פותח במסגרת החטיבה הביטחונית שהוקמה בחברה לפני כשנה וחצי, בראשות תא"ל (מיל'), משה (צ'יקו) תמיר, לשעבר מפקד אוגדת עזה בצה"ל.

החטיבה מבוססת על יכולות ותיקות של גילת לוויינים לצד טכנולוגיות שפותחו בשתי חברות אמריקאיות שנרכשו – חברת האנטנות הלוויניות בתנועה RaySat Antennas וחברת המשדרים Wavestream BUCs. בעבר, היה מקובל כי טרמינלים שמאפשרים תקשורת לוויינית ניידת שוקלים עשרות קילוגרמים. טרמינלים כאלה מותקנים, למשל, על טילי שיוט ענקיים מתוצרת ארצות הברית.

ההפחתה המשמעותית במשקל הושגה בראש ובראשונה בזכות מזעור של האנטנות הלווייניות בתנועה ומזעור המשדרים. גילת לווינים נמצאת במגעים מתקדמים עם צה"ל ועם גורמים בתעשייה הביטחונית הישראלית, לגבי יישומים של הטרמינל החדש. במקביל, נרשמה התעניינות בפיותח החדש מצד צבאות זרים. לדברי תא"ל (מיל') תמיר, טרמינל לווייני מאריך בצורה בלתי מוגבלת את טווח התקשורת עם פלטפורמות שונות, כולל מטוסים בלתי מאוישים וספינות בלתי מאוישות או כוחות קרקעיים (שיכולים לשאת את הטרמינל אפילו על הגב).

הטרמינל החדש מאפשר לא רק תקשורת בדיבור אלא גם העברת נתונים ווידאו בנפח סרט רחב. גילת מערכות לוויין ממשיכה בתהליך הפיתוח במטרה להקטין את משקל הטרמינל הלווייני הנייד אף לחמישה ק"ג ופחות מכך - כיעד הבא.