טננבוים: המחיר על גלעד מוצדק

בראיון מיוחד לישראל דיפנס אומר אלחנן טננבוים, ששוחרר משבי חיזבאללה, כי "שחרור שליט זו החלטה נבונה, עם כל הקושי הנובע ממנה"

אלחנן טננבאום

אלחנן טננבוים, ששוחרר משבי חיזבאללה בינואר 2004, לאחר כשלוש וחצי שנים בשבי, מברך הבוקר על ההחלטה להסכים לשחרור אלף אסירים פלשתיניים בתמורה להשבתו של החייל החטוף גלעד שליט. בראיון מיוחד למערכת ישראל דיפנס הוא אומר "באופן אישי אני מאוד שמח, אני חושב שהיו פה שיקולים כבדי משקל שעמדו בפני מי שקיבל את ההחלטה. זו החלטה נכונה. אני חושב שעל כפות המאזניים היו כל הטיעונים שאנו מכירים. מחבלים עשויים לחזור למאגר הטרור. וכדומה. אבל, יחד עם זאת, אני חושב שהאינטרס המאוד מאוד חשוב של שחרור חייל ישראלי מהשבי, הוא האינטרס שגבר".

"יש לזה גם השלכות מעבר לשחרור האישי של גלעד, אלא גם להמשך הדרך לחיילי צה"ל. לאלו העומדים בפני גיוס ואלו המשרתים כבר היום, הם יודעים שיש לישראל מחוייבות חברתית לשחרר חייל". הוא הוסיף כי "זו החלטה נבונה, עם כל הקושי הנובע ממנה, אבל זה לא הזמן לדון בזה".

טננבוים, שהגיע לדרגת אלוף משנה בחיל התותחנים, מקווה ששליט יוכל להתגבר על החוויות הקשות שעבר במהלך התקופה בשבי חמאס. "התקופה הקשה בוודאי תשאיר עליו את אותותיה. אבל אני מקווה שהוא ישים אותה בפינה בזווית המוח ויתקדם הלאה בחייו. יש לו סביבה מאוד תומכת מבחינת משפחה וחברים ואני רוצה לקוות שגילו הצעיר יסייע בכך שיצליח לחזור לחיים".

"אני מקווה שמצבו הפיזי בסדר גמור כי לחמאס היה אינטרס עליון לשמור עליו כמו על צמר גפן – הוא הרי היה קלף המיקוח היחיד בידיהם. כרגע מה שמאוד יכול לסייע לו זו העובדה שהוא נישא על גלי אהדה ציבורית רחבה מאוד".

"אני מניח שלאחר חזרתו לארץ הוא יעבור תהליך של בדיקות רפואיות לוודא את מצבו, ויעבור טיפולים רפואיים במדיה ויצטרך. אחרי זה הוא יצטרך לרדת מגובה 30 אלף רגל בו הוא יימצא ויירד לקרקע המציאות. אחרי שהקרקס התקשורתי סביבו יסתיים (הרי כולם ירצו לדבר איתו ולדעת מה עבר עליו), אני מקווה שיניחו לו. שייקרא קצת עיתונים, שיראה מה כתבו עליו ומה עשו פה בשנים האחרונות בעניינו, ולאט לאט הוא יחזור לחיים".

טננבוים, למרות שביעות הרצון מהשלמת העסקה, ביקש להתייחס לסוגיית שחרור האסירים הפלשתיניים. "יש כאן בעיה משפטית, מלבד הבג"צים. הנקודה היא שמדובר במחבלים שנתפסו והורשעו בבית משפט ישראלי. הם מרצים את עונשם שנקבע כחוק. כעת אותם אסירים שהורשעו כחוק משתחררים שלא על פי החוק, ייתכן ומדובר בפגיעה בשלטון החוק". "אבל, זה פחות חשוב מעיקרון שחרור חייל מהשבי. אני מעריך מאוד את אומץ הלב והקשיים שראש הממשלה נתקל בהם בדרך להעברת ההחלטה כמו שצריך. זו בשורה משמחת מאוד לטעמי", דברי אלחנן טננבאום.

תזכורת: אלחנן טננבוים הוחזר לישראל בעסקה בין ממשלת ישראל לחיזבאללה בה שוחררו 400 אסירים פלשתיניים, 35 אסירים בני לאומים אחרים וכ-60 גופות של לוחמי חיזבאללה. בין האסירים ששוחררו היו השיחח עובייד ומוסטפא דיראני, שנחטפו לישראל והוחזקו כ"קלפי מיקוח" בתקווה להביא לשחרור הנווט השבוי רון ארד.

לאחר שחזר לישראל, ביקשה המדינה להעמיד את טננבוים לדין, בעקבות מידע שנחטף בחו"ל לאחר שיצא את המדינה לסייע בעסקת סמים. טננבוים, מצדו, נחתם על עסקת טיעון שבמסגרתה התחייב לשתף פעולה עם מערכת הביטחון בשקיפות מלאה, וכן הודה במגע עם סוכן זר, יציאה לארץ אויב ושימוש בדרכון כוזב.

בתמורה, נגזר עליו עונש מאסר שקוזז עם מאסרו בידי חזבאללה, והוא לא נאלץ לחשוף פרטים מפלילים על טיב עסקיו עם גורם בחיזבאללה. בעקבות עסקת הטיעון הוא הודח מדרגת אלוף-משנה והורד לדרגת טוראי, כתוצאה מהחלטת ועדה צבאית מיוחדת ובהתאם לעמדת הפרקליט הצבאי הראשי, לאור העבירות החמורות ונושאות הקלון שבהן הודה.

אולי יעניין אותך גם