טיל ליירוט תת מימי

רפאל מסיימת פיתוח של הטיל "טורבאסטר", מיועד להגנה אקטיבית על צוללות מפני טילי טורפדו המשוגרים מספינות ואף ממסוקים

טיל ה"טורבאסטר" (צילום: רפאל)

חברת רפאל עומדת לסיים בתקופה הקרובה את הפיתוח של "טורבאסטר" (TORBUSTER) - טיל יירוט תת מימי המיועד להגנה אקטיבית על צוללות מפני טילי טורפדו המשוגרים מספינות ואף ממסוקים.

טילי הטורפדו נחשבים איום גדול על צוללות. רפאל מייצרת מזה כ-25 שנה את ה-"סאווטר" (SAUTTER) – מערכת הגנה מפני טילי טורפדו המבוססת על עיקרון של "נור הטעיה אקוסטי". המערכת משגרת את הנור, היוצר רעש, שמחקה קולות שבוקעים מן הצוללת עצמה, כדי למשוך לעברו את הטיל התוקף המבוסס על זיהוי אקוסטי.

להבדיל מהמערכת הוותיקה הפועלת על פי עיקרון של SOFT KILL, מערכת ה-TORBASTER נחשבת דור רביעי המיירט באופן אקטיבי את הטיל התוקף, על ידי פגיעה בו והשמדתו (HARD KILL).

מערכת ההגנה החדשה מיועדת להתמודד עם טילי תקיפה איטיים יותר מהאיומים בעבר, כולל כאלה שיודעים להתמודד עם נורי הטעיה אקוסטיים. כמו קודמתה, היא כוללת נור הטעיה אקוסטי, ואולם אינה מסתפקת ב”משיכת” הטיל התוקף לעברה: לאחר משיכת הטיל המאיים נכנס לפעולה מנגנון תקיפה. ברגע שמערכת ההגנה מזהה את הטיל התוקף בקרבתה היא מפעילה ראש קרב, שמתפוצץ בתוך המים ואמור להוציא את הטורפדו מכלל פעולה.

המערכת צפויה להיחשב כבעלת יכולות מבצעיות כבר במהלך שנת 2011. שיווק המערכת בעולם יתנהל במקביל להשלמת יכולותיה המבצעיות - כבר בקרוב.