טורקיה תשגר לוויין שיצלם את שטח ישראל

סין, מצידה, פועלת לייצא מל"טים, שעלולים להגיע לידי סוריה וחיזבאללה. וגם: ישראל מגבירה את השימוש הנעשה בים בכלים בלתי מאויישים, אבל ממשיכה לעכב את הפתרון הדרוש לצורך הגנה על מטוסי נוסעים. פותחים שבוע עם טורו של אריה אגוזי, בכל יום ראשון ב- 12:00

ניתוק היחסים עם טורקיה בא במקביל להתעצמות צבאית וטכנולוגית של מדינה זו, שתוכל לסייע גם למדינות עוינות לישראל.

מקורות בישראל אומרים כי טורקיה מתקדמת בצעדים גדולים לעבר שיגור לוויין ריגול, כנראה כבר בשנת 2013, ובישראל עובדה זו גורמת לדאגה רבה. הלוויין "גוק טורק" יצלם גם כאשר הוא יחלוף מעל ישראל, וכאן חוששים כי הוא ישבור את המגבלה שמכתיבים האמריקאים, לפיה צילומים שנעשים מעל שטח ישראל לא יהיו באיכות שנחשבת "צבאית".

שר הביטחון אהוד ברק דן בעת ביקורו בסין לפני מספר חודשים על נושא זה עם עמיתו הסיני, שכן סין היא שאמורה לשגר את הלוויין. בישראל היו רוצים שטורקיה תתחייב שלא לספק צילומים ברזולוציה גבוהה של אזורים מסוימים בישראל למדינות אחרות.

"במצב היחסים היום בין ישראל לטורקיה, לוויין ריגול טורקי יכול לשרת גם גורמים עוינים מאוד לישראל", אומר מקור ביטחוני.

נראה כי חברות אירופאיות, בעיקר מאיטליה, מסייעות לחברות טורקיות לבנות את הלווין. בשנת 2007 סילקה ממשלת טורקיה את התעשייה האווירית מהתחרות לאספקת לוויין ריגול לצבא טורקיה. עתה, כאמור, הטורקים מתקדמים לעבר לוויין ריגול משלהם. אין דרך להקל ראש בעניין הזה.

המשחק הסיני

בלי קשר לשיתוף הפעולה עם הלוויין הטורקי, בישראל עוקבים בדאגה רבה אחרי המעורבות הסינית הגדלה והולכת בייצור ובהעברת מערכות נשק לאזורים מהם יוכלו להגיע לארגוני מחבלים הפועלים נגד ישראל באזור ובעולם.

מאמציה של מערכת הביטחון לעצור העברת מערכות נשק מתקדמות למדינות או ארגוני טרור באזורנו נכשלו.

סין מפתחת כמה דגמים של מטוסים ללא טיס החמושים בפצצות ובטילים. בישראל יש חשש כי כלי טיס בלתי מאוישים אלה יגיעו גם לידי סוריה והחיזבאללה. "זה ישנה כמה עובדות בסיסיות בשטח", אמר מומחה ישראלי.

התעשייה האווירית הסינית חשפה לא מכבר כמה דגמים של מל"טים חמושים. חלקם מסוגלים, לדברי המציגים, לשאת פצצות חכמות בעלות דיוק גבוה וכן טילים נגד טנקים. מדובר על כלי טיס בלתי מאוישים שחלקם מזכירים מל"טים אמריקאיים מתקדמים. הסינים ידועים ביכולתם לבצע "הנדסה הפוכה", כלומר לבנות כלי טיס ומוצרים אחרים על ידי העתקה של תכנונים שנעשו במדינות אחרות.

איראן לא מיצרת מל"טים מתקדמים. רוסיה נכשלה גם כן בתחום הזה ורוכשת מל"טים מתוצרת ישראל. לכן, הפיתוחים הסיניים בתחום המל"טים החמושים מדאיגים את ישראל, שכן בעבר היתה "זליגה" של מערכות מתוצרת סין לידי סוריה וחיזבאללה. גם שם דובר בעיקר על העתקים סיניים של מערכות נשק שיוצרו בעיקר במדינות ברית המועצות לשעבר ובעיקר ברוסיה.

העובדה שסין חשפה את המל"טים שהיא מפתחת מעידה על כך שיש לה ענין רב לייצא אותם. "סין לא חושפת מערכות צבאיות שהיא מפתחת רק עבור צבאה", אמר מקור המקורב לנושא.

לא מכבר נחשף מידע מודיעני אמריקאי, לפיו הסינים מעבירים לאנשי הטליבן באפגניסטן נשק, שכולל טילי כתף נגד מטוסים. המידע אומר כי הסינים מייצרים העתקים של טילי כתף רוסיים, גם זאת על ידי השימוש בשיטת ה"הנדסה ההפוכה". מידע מודיעיני שבידי ארצות הברית ואנגליה מצביע על כך שמומחים סיניים אפילו מדריכים את אנשי הטליבאן בשימוש בטילים קטלניים אלה.

בעבר הוכח כי נשק שהגיע לאפגניסטן ממקורות שונים הגיע בחלקו לידי החיזבאללה בלבנון וגם לידי החמאס בעזה.

רחפנים למתקני הגז

בשבוע שעבר פורסם כי רחפנים מתוחכמים מתוצרת התעשייה האווירית יקחו חלק באבטחת מאגרי הגז שהתגלו מול חופי ישראל. הרחפנים שהם תחליפים של בלוני התצפית המוכרים ירחפו סביב מתקני השאיבה כדי לזהות תנועות חשודות בים.

התעשיה האווירית חשפה לא מכבר רחפן שהוא למעשה פלטפורמה מחוברת לכבל ומצוידת בארבעה מדחפים חשמליים. המערכת מסוגלת לרחף במשך ימים ארוכים בגובה של כ-100 מטר כאשר היא נושאת מצלמות יום ולילה. הכבל שמחזיק את הרחפן במקום קבוע מספק גם את זרם החשמל למנועים של הכלי.

הרחפנים, שרק חלק מהם נחשף עד היום, יצטרפו לכמה דגמים של מל"טים וסירות לא מאוישות, שהוסבו לצורך המשימה החדשה של אבטחה רצופה של מרבצי הגז בים.

מדובר במל"ט מדגם "הרון" מתוצרת התעשייה האווירית שצויד במכ"ם חיפוש ימי ובחיישנים אחרים וכן בסירות לא מאוישות מדגם "פרוטקטור" שפיתחה חברת רפאל.

סירות ה"פרוטקטור" נחשבות למתקדמות מסוגן ולא מכבר פירסמו כלי תקשורת זרים כי חיל הים הישראלי מפעיל גם במפרץ הפרסי כלי שיט חמקניים בלתי מאוישים בעיקר למשימות ביון ומעקב אחר פעולות של איראן. הפרסומים הזרים טוענים כי הספינה הבלתי מאוישת מדגם "פרוטקטור" שפותחה על ידי רפאל, נרכשה גם על ידי סינגפור ומופעלת על ידי הצי שלה. על הספינה הבלתי מאוישת ניתן להתקין כלי נשק כמו מקלע בקטרים שונים.

כלי השייט עליו התקינה רפאל את כל המערכות המתוחכמות מסוגל לשאת מטען במשקל של טון. זה איפשר לרפאל לצייד את הספינה בכמעט כל מערכת שפותחה בתחום הגילוי והזיהוי. מיקרופונים ורמקול מאפשרים לעמדת הבקרה בחוף לנהל שיחה עם צוות של כל כלי שייט חשוד.

***

ולסיום, עובדה שלא ניתן לעכל: ויכוח על כחמישה מיליון דולר בשנה עלול לעכב שוב את התקנת המערכות נגד טילי כתף על מטוסי הנוסעים הישראלים.

הכסף דרוש כדי לפצות את חברות התעופה על צריכת הדלק המוגברת שתגרם בגלל התקנת המערכת על גוף המטוס.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר עלה הנושא על הפרק. הויכוח נסוב סביב השאלה מי ישלם את הסכום לחברות התעופה: משרד האוצר, משרד התחבורה או משרד הביטחון?

בינתיים, לא נמצא פיתרון וגורמים המקורבים לנושא הביעו חשש כי כאשר המערכת תקבל את כל האישורים מרשויות התעופה, יתכן בהחלט מצב שהיא לא תותקן בגלל הויכוח, שטרם נמצא לו פתרון.

***
בתמונה: רחפן של התעשייה האווירית (צילום: תע"א)

 

לכל הטורים של אריה אגוזי

אולי יעניין אותך גם