טורקיה תבחר בקרוב מערכת הגנה נגד טילים

לפני אירועי המרמרה למערכת החץ הישראלית היה סיכוי גבוה לזכות במכרז ששווה מיליארדי דולרים

טיל "חץ 2" בניסוי

חלום ישראלי שנגוז ומשחק טורקי קשוח מול ארה"ב, כך ניתן לתאר את מה שקורה בימים אלה כאשר טורקיה מתחילה לבחור מערכות ההגנה נגד טילים שיגנו עליה במקרה של מתקפה, במסגרת עסקאות בשווי של מיליארדי דולרים.

בעבר בעת תור הזהב ביחסים בין ישראל וטורקיה היו מחשבות על כך שטורקיה עשויה להיות המדינה הראשונה שתרכוש את מערכת הטיל נגד טילים "חץ" מתוצרת ישראל. לצורך יצוא המערכת יש צורך באישור אמריקני, שכן וושינגטון מימנה חלק מהפיתוח, אך טורקיה חברה בנאט"ו והכל הצביע על כך שלעסקה כזו יש סיכוי לא רע. עם זאת, כל זה נעלם עם חיסול היחסים עם טורקיה בעקבות משט המרמרה.

עתה מתחילה טורקיה מהלך של בחירת מערכת להגנה מפני טילים בליסטיים, מדובר על מכרז שהיקפו יהיה כמה מיליארדי דולרים וכל היצרניות הזרות נערכות וביניהן חברות מובילות מארה"ב ואירופה אך גם מרוסיה וסין.

הצעד הזה לא מפתיע משקיפים בישראל שכן טורקיה נוהגת במדיניות של "ללכת עם ולהרגיש בלי". היא אמנם חברה בנאט"ו אבל "עושה מה בראש שלה". הפניה לרוסיה וסין מרגיזה את ארה"ב אבל נראה כי אין בכוחה למחות נגד זה.

הטורקים לא יבחרו במערכות רוסיות או סיניות בגלל נחיתותן ובגלל חוסר יכולתן "לדבר" עם מערכות אחרות של חברות בנאט"ו, אבל הבדיקה תביא לתחרות גדולה עוד יותר וגם תהווה עוד דרך שבה טורקיה תראה לארה"ב כי היא לא כבולה אליה בשום התחייבות.

אולי יעניין אותך גם

President Joe Biden and Vice President Kamala Harris walk from the Oval Office of the White House Friday, March 12, 2021, to the Rose Garden to deliver remarks on the American Rescue Plan. (Official White House Photo by Lawrence Jackson)

ביידן יוזם שינויים במדיניות מכירות נשק אמריקני לחו"ל

נשיא ארה״ב מוסיף תנאים הכוללים שמירה על זכויות אדם והומנטריות, ולא רק שיקולים כלכליים גרידא