טורקיה ממשיכה בירי לעבר סוריה: "חיילים סוריים נהרגו בהפצצה"

בצבא הטורקי ממשיך בירי ארטילרי לעבר עמדות סוריות מעבר לגבול, בתגובה על הרג חמישה אזרחים טורקיים אמש מפצמ"ר סורי. מועצת נאט"ו תתכנס לישיבת חירום בסוגייה

הלחימה בסוריה ממשיכה (צילום: AP)

הגבול בין טורקיה לסוריה מתחמם: על פי דיווחים המגיעים מסוריה, מספר חיילים סורים נהרגו לפנות בוקר בהפצצת צבא טורקיה על עמדה סורית באזור תל אבייד בגבול בין המדינות. הירי הטורקיה מגיע לאחר שאתמול נהרגו חמישה אזרחים טורקים מפגיעת פצצת מרגמה סורית שנורתה מעבר לגבול, במסגרת הלחימה בין כוחות המורדים לצבא סוריה.

זו אינה הפעם הראשונה שירי סורי מגיע אל מעבר לגבול הטורקי, אולם מדובר בפעם הראשונה שבה נהרגים אזרחים טורקיים. בטורקיה הגיבו בחריפות לתקרית וכבר אמש החלו בירי ארטילרי לעבר עמדות סוריות מעבר לגבול. הפרלמנט הטורקי אמור להתכנס במהלך היום ולדון בהרחבת התגובות הטורקיות לדברים. כלי התקשורת בטורקיה אף מדווחים כי בין היתר ידונו חברי הפרלמנט בפעולה קרקעית אפשרית נגד הכוחות הסורים.

בתוך כך, אמורה מועצת נאט"ו, בה חברה טורקיה, להתכנס ולדון באירועים האחרונים. טורקיה גם פנתה למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה להגיב "לתקיפה בפעולה הכרחית". על פי דיווחים בטורקיה כשליש מתושבי הכפר אקצ'קלה, שתושביו נפגעו מהירי הסורי, פונו מחשש לפגיעות נוספות.

סגן ראש ממשלת טורקיה, בולנט ארינק, אמר בתגובה לאירועים כי "טורקיה היא מדינה ריבונית. הייתה מתקפה על הטריטוריה שלה, ואין ספק שצריכה להיות תגובה במסגרת החוק הבינלאומי. אני מקווה שזה יהיה השיגעון האחרון של סוריה".

בסוריה מיהרו להתנצל על התקרית ואמרו כי הרשויות חוקרות מי עומד מאחורי הירי לעבר טורקיה.

אולי יעניין אותך גם

טורקיה סיפקה לחיל הים האוקראיני כטמ"מ חמוש ראשון מתוך ששה

חברת בייקר הטורקית הודיעה ב-2019 כי זכתה חוזה לאספקת ששה כטמ"מים מדגם זה לאוקראינה, כולל חימוש לכלים. שר ההגנה הרוסי: "אנו מציעים לידידינו לשקול בזהירות רבה את המצב״