חשש מגל פיגועים ברוסיה

אירועי הטרור ברוסיה העלו שוב לכותרות את המאבק של מוסקבה בבדלנים איסלאמים בקווקז. האם יש לצפות לעוד פיגועים לקראת אוליפיאדת החורף? צבי מגן, חוקר בכיר ב-INSS מנסה לתת כמה תשובות

(צילום:AP)

פיגועי הטרור ברוסיה ביומיים האחרונים גבו את חייהם של כ-30 בני אדם והעלו שוב לכותרות את הנושאים הביטחוניים הפנימיים שעימם מתמודדים הרוסים בחיי היומיום שלהם. בעיר וולגוגרד אירעו שני פיגועים - בראשון מחבלת מתאבדת פוצצה עצמה בתחנת רכבת מרכזית בעיר, בשני - פוצץ אוטובוס בעיר. מדובר באחת מערי הספר, הממוקמות לא הרחק מאזור סוצ'י - בו תיערך אוליפיאדת החורף בעוד כחודש.

גורם ביטחוני בכיר ברוסיה אמר לסוכנות רויטרס כי ניתן לצפות עוד פיגועים בקרוב. "עכשיו האיום גדול מתמיד בגלל שטרוריסטים יכולים להותיר את הרושם הגדול ביותר. "צעדי הבטיחות תוגברו באזור סוצ'י, אז טרוריסטים יכולים לתקוף במקום ערים סמוכות כמו וולגוגרד".

צבי מגן, חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, ה-INSS, המתמחה ברוסיה, אומר כי מדובר בהתרחשויות די שכיחות ברוסיה. "זה קורה כל הזמן, הטרור נוכח בחייהם של הרוסים במשך כל השנה. עכשיו זה פשוט עולה יותר לכותרות גם בגלל האולימפיאדה, זה מאוד פומבי. אבל באופן בסיסי הם מתמודדים עם הטרור לאורך כל השנה. זה המשך למלחמות בקווקז. כל האזור הזה מיושב על ידי אוכלוסיות איסלאמיות – שרובן שקטות ורחוקות מהשפעה דתית, אבל יש מספיק כאלה שמגויסים, מושפעים ומונחים על ידי גורמים איסלאמיסטיים – לא רק מקומיים, אלא גם כאלה מבחוץ. מדובר בכל מיני 'חברים' מהמזרח התיכון – אל קעידה, ג'יהאד – וזאת התוצאה.

"במשך שנים הרוסים הצליחו למגר את ההתארגנויות האלה, ולהנחיל איזשהוא סדר ציבורי או ממשל אזרחי נורמלי במדינות הקווקז והאזורים הסמוכים להם, אבל הח'ברה האלה פועלים בשיטות גרילה מקובלות", אומר מגן.

"הם פועלים בהרים, ביערות ובחוליות מתאבדים ותוקפים. לרוסים יש עכשיו אתגר לא פשוט בכלל, לאבטח אוליפיאדה שתתנהל לא הרחק מהקווקז. מי כמונו יודע שהרמטית לסגור גבולות זה קשה".

האם יש קשר לתמיכת הרוסים בנשיא סוריה אסד, הנלחם גם בארגונים המסונפים לאל-קעידה?

"בוודאי שיש גם כאלו שלא אוהבים את אסד, שפעילים גם באפגניסטן וגם ברוסיה. יש מימד כזה, אבל יש מספיק סיבות משלהם לרצות להילחם ברוסים. כל אזור דרום רוסיה ואוקראינה היה בעבר מיושב על ידי מוסלמים ונכבש על ידי רוסיה. במושגים איסלאמיים זה מלחמה מקובלת - שטח שהיה פעם איסלאמי, ניתן להשיב אותו בכל אמצעי", מסביר מגן. לטענתו האיראנים אינם קשורים לנושא בכלל. "לאיראן ולרוסיה יש הסכם – טהרן לא פועלת באזורים האלה, על מנת לשמר את הברית עם מוסקבה. הרוסים יודעים להבחין בין בעיות הפנים שלהם ולא מאבק באיסלאם. הם מציגים את ההתמודדות עם הטרור מכיוון הקווקז כמאבק בבדלנים, בגורמים פליליים - לא מייחסים את זה לאיסלאם".

האם מדובר בתהליך שיפגע באינטרסים הרוסיים במזרח התיכון? או ששם מדובר בשיקולים אחרים?

"לא כרגע. הרוסים מאוד נפגעו מאיראן ש'הלכה' עם ארה"ב וחתמה על הסכם הביניים בנושא הגרעין. אז מבחינת מוסקבה פנייה כרגע למצרים, שבעצמה מאוכזבת מהאמריקאים – זה אינטרס שלהם לשמר על כוחם. במזרח התיכון פוטין מקיים אסטרטגיה משלו. הרוסים עברו תקופה קשה בזמן האביב הערבי – הם היו המפסידים העיקריים, אבל כעת הם מנסים למצוא דרכים לשמר על ההשפעה שלהם. דרך פנייה למצרים כאמור, לערב הסעודית ולמדינות מפרץ נוספות. כלומר – מאוכזבי ארה"ב".

ומה פוטין מתכוון לעשות כרגע, לאור המצב?

"פוטין הוא בחור קשוח. הוא זה שפתח במהלך התקפי בזמנו – ויצא למלחמת צ'צ'ניה השנייה. על הראש שלו כרגע יש את אבטחת האוליפיאדה, ולתת מענה לביטחון הציבור. עכשיו הוא ינקוט בעוד סדרה של צעדים התקפיים, כדי להראות את כוחו. אבל זה טרור מהסוג שקשה מאוד להכיל אותו, כמו שאנחנו בישראל כבר יודעים, משום שזאת לא מסגרת גיאוגרפית כלשהיא. זה גורמים מפוזרים אשר שואבים עידוד מגורמים מבחוץ".

אולי יעניין אותך גם

בכיר מוסד לשעבר: ״אינני רואה שום סיבה למה לא לפגוע במכליות נפט איראניות״

תא"ל במיל' אמנון סופרין, לשעבר ראש אגף המודיעין במוסד. צילום: גלעד קוולרצ'יק, ישראל דיפנס
 

בכיר מוסד לשעבר: ״אינני רואה שום סיבה למה לא לפגוע במכליות נפט איראניות״

תא"ל בדימוס אמנון סופרין, לשעבר ראש אגף המודיעין במוסד טוען כי תקיפת מכליות ותקיפות סייבר הן וקטור תגובה הגיוני נגד פעולות המיוחסות לאיראן. מיוחד