חשיפה: ראש אפ"י פורש

מאיר שליט, ראש האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני במשהב"ט יסיים את תפקידו לאחר שרכיב מתקדם של חברת "ריקור" הגיע לסין

חשיפה : ראש האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון, מאיר שליט, הודיע על סיום תפקידו בשל העברת אמצעי טכנולוגי מתקדם לסינים.

שליט חזר בסוף השבוע מביקור בארצות הברית, שם התנצל בפני האמריקאים על כך שהיצוא הישראלי הגיע לסין, במקרה המדובר. החשש האמריקאי-ישראלי הוא שהטכנולוגיה המתקדמת זלגה מסין לאיראן. לפי הממצאים בישראל הרכיב נמכר לחברה אירופאית שהעבירה אותו לסין.

הפרשה החדשה, שנחשפת כאן לראשונה, אינה קשורה לגילויים מסוף השבוע האחרון, לפיהם ארצות הברית צותתה לבכירים ישראלים, בהתבסס על מסמכים שהדליף איש סוכנות ההאזנות האמריקאית לשעבר (NSA), אדוארד סנואדן. ואולם, זו אינה הפעם הראשונה שבה ישראל "מסתבכת" עם ארצות הברית על רקע העברת טכנולוגיות מתקדמות לסין.

בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת זעמו האמריקאים על ישראל על רקע עסקה שאושרה על ידי מנכ"ל משרד הביטחון בזמנו, אלוף (מיל') אילן בירן, למכירת מטוס ביון מסוג פאלקון לסינים. ישראל נאלצה לבטל את העסקה ואף לשלם לסינים פיצוי בסך כ-300 מיליון דולר.

אלא שבאמצע העשור שעבר הייתה הסתבכות נוספת: ישראל העבירה לסינים ציוד מתקדם למל"טים, שמכרה כבר שנים קודם לכן, ובעקבות זעם האמריקאים נאלץ מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') עמוס ירון, לסיים את תפקידו. בנוסף, תבעו האמריקאים להנהיג מנגנון פיקוח על היצוא הביטחוני הישראלי, מחשש שטכנולוגיה ישראלית ואמריקאית תועבר על ידי ישראל לגורמים שנחשבם עוינים בעיניים אמריקאיות.

בעקבות הדרישה האמריקאית חוקק חוק חדש בכנסת, שבהסתמך עליו הוקם במשרד הביטחון אגף חדש לפיקוח על היצוא הביטחוני (אפ"י), וגובשו כללים שרק על פיהם ניתנים אישורי יצוא של אמצעים טנכולוגיים מתקדמים המפותחים בישראל. גם לאחר הקמת האגף נרשמו מתיחויות בין ישראל לארה"ב על רקע חשד אמריקאי שישראל "מגזימה" בטכנולוגיה שהיא משחררת. ראש האגף הראשון אלי פינקו סיים את תפקידו לפני כשלוש שנים ובמקומו מונה מאיר שליט.

יצוין כי בחודש מאי 2012 פירסם מבקר המדינה דו"ח חמור על מנגנוני הפיקוח על היצוא הביטחוני שקיימים במשרד הביטחון, וטען כי בכמה מקרים אושר יצוא למדינות כמו סין, בניגוד לעמדת משרד החוץ. הנושא הסיני נחשב רגיש במיוחד, משום שלמרות המגבלות החמורות על יצוא ביטחוני לסין, לישראל, ככלל, יש עניין עצום בחיזוק הקשרים המדיניים עימה ובחיזוק קשרי המסחר, לאור העובדה שכלכלת סין צומחת בקצב מסחרר.

בוועידת "מעורבים" של העיתון "מעריב" אף אמר בסוף השבוע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי ישראל יוזמת נתיב להעברת סחורות סיניות דרך ים סוף ומפרץ אילת, ומשם במסילת רכבת חדשה עד לאשדוד - ובהמשך לאירופה דרך הים התיכון. הנתיב אמור להיות תחליף למעבר בתעלת סואץ אם תיסגר מסיבות פוליטיות, ונתניהו אמר כי דן בנושא עם הסינים לאחרונה.

אלא שחזון לחוד ומציאות לחוד: האמריקאים תובעים מישראל שלא להעביר שום טכנולוגיה מתקדמת לסין, גם אם מדובר בטכנולוגיה ישראלית לחלוטין. כך, במוקד הפרשה החדשה, ביקשו האמריקאים לפני כחודש  לערוך ברור כיצד קרה שמערכת קירור מיניאטורית מתוצרת חברת "ריקור", המשמשת לציוד אלקטרו-אופטי זעיר ואף למנגנוני טילים, הגיעה כרכיב בתוך מערכת כוללת שעשתה את דרכה לסין.

ישראל מחויבת להיענות לתכתיבים אמריקאיים בנושא הסיני הן לאור היחסים האסטרטגיים בין הארצות, והן בגלל שארה"ב מצידה מעבירה לישראל טכנולוגיה מתקדמת ביותר משלה ואף סיוע ביטחוני שנתי בסך כשלושה מיליארד דולר.

את הבדיקה בפרשה ערך מאיר שליט בעצמו, שגילה כי הרכיב המדובר נמכר למדינה אירופית ומשם הגיע לסין.

בעקבות הפרשה החדשה, שנידונה בדרגים הגבוהים ביותר במערכות הביטחון של שתי הארצות, יצא מאיר שליט להתנצל בפני האמריקאים, וכאמור לאחר שובו לישראל בסוף השבוע האחרון, הוא צפוי לסיים את תפקידו בקרוב.  הודעה רשמית על סיום תפקידו צפויה השבוע.

ממשרד הביטחון לא נמסרה תגובה לפרסום זה.

אולי יעניין אותך גם

אריאל חרמוני | משרד הביטחון 

דעה | האם יש כשלים במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון?

הגיע הזמן ליצור מנגנון שלא יהסס לאסור על חברה למכור תוכנת מעקב,  מזל"ט או מכ"ם למדינה או לשליט שמשטרו אינו עומד במבחן מינימלי של דמוקרטיה וערכים מערביים מקובלים. דן ארקין מטיל ספק במנגנון הפיקוח על הייצוא של משרד הביטחון