חשיפה: יוכפל ייצור הנמ"רים

לפני ארבעה חודשים מערכת הביטחון החליטה לצמצם במחצית את כמות הנמ"רים. כעת, בעקבות הלחימה בעזה, הוחלט להאיץ ולהגדיל את ייצור הכלים הממוגנים

חשיפה: יוכפל  ייצור הנמ"רים

סיפור בזיג זג: ארבעה חודשים לאחר שמערכת הביטחון החליטה לצמצם במחצית את כמות נגמ״שי המרכבה (נמ״רים) שייוצרו עבור צה״ל, ועוד לפני שהסתיימה מערכת ״צוק איתן״, הוחלט להכפיל מחדש את הכמות, להאיץ את הייצור, ואולי אפילו להגדיל את הכמות שתוכננה מלכתחילה. במקביל, יואץ הפיתוח והייצור של מערכות הגנה אקטיבית לנגמ״שים שהוקפא בשנים האחרונות.

״פרשת הנמ״רים״ מלמדת על הטלטלה בצה״ל בעקבות הלחימה בעזה, שעלתה ביותר מ-60 לוחמים שנהרגו בקרבות על מטרה מצומצמת של הרס המנהרות ההתקפיות. שבעה מההרוגים נספו בנגמ״ש גולני לא ממוגן ומיושן שנתקע בשל תקלה טכנית במהלך הפשיטה לסג׳עייה ואז הותקף בטיל. בקרבות החילוץ של הרוגי הנגמ״ש נהרגו שבעה לוחמים ומפקדים נוספים.

גורמים במערכת הביטחון מגלים כי לפני המערכה בעזה התקבלה החלטה דרמטית לצמצם בחמישים אחוזים את כמות נגמ״שי המרכבה שעליה הוחלט בשנת 2011. בעקבות ההחלטה המקורית שאושרה על ידי הממשלה הקודמת (בלא תמיכתו של משה יעלון שהיה אז השר לעניינים אסטרטגיים) נחתם הסכם בין משרד הביטחון ובין חברת ג׳נרל דינמיקס מארצות הברית, שבמסגרתו עבר החלק הארי של ייצור הנג״שים לארה״ב, בכספי הסיוע ביטחוני, בעוד שבארץ נשאר הייצור של ״קיטים״ טכנולוגיים ותהליך ההרכבה.

ההחלטה הייתה לקח של המטה הכללי בתקופת רא״ל (מיל') גבי אשכנזי כתוצאה מהקושי לתמרן כוחות חי״ר תחת איום טילי נ״ט. במקביל הוחלט לבצע הצטיידות במערכות הגנה אקטיבית להגנה על רכב קרבי משוריין (התכנית המקורית הייתה לשלב בין מערכת "מעיל רוח" של רפאל שכבר מגינה על טנקים ובין מיירט של מערכת "חץ דורבן" מתוצרת תעש). ב-2011 הוחלט במטה הכללי שהמיגון יותקן על נגמ״שים וגם על כלים נוספים כמו דחפורים ממוגנים שעובדים תחת אש.

תכנית המיגון לכלים שאינם טנקים כמעט שלא התקיימה בעוד שההחלטה הדרמטית של מערכת הביטחון לצמצם באופן דרמטי את ייצור הנגמ״שים הממוגנים כלל לא הובאה לאישור מחודש של הממשלה. ההחלטה נבעה הן מהקיצוץ העמוק בתקציב הביטחון, שאילץ את צה״ל לקצץ את ההצטיידות באמצעי לחימה באופן כללי, והן בגלל התפיסה של שר הביטחון והרמטכ״ל שהתמרון נמצא במקום נמוך בסדר העדיפויות.

בעקבות ההחלטה הודיעה מערכת הביטחון לתעשיות המעורבות בייצור הנמ״ר להיערך לצמצום הייצור ונערכה למו"מ עם ג׳נרל דינמיקס על גובה הפיצוי שיינתן לה עקב ביטול התכניות המקוריות לאיר שהקימה כבר קווי ייצור. למרבה המזל, המו"מ עם החברה האמריקאית עוד לא התחיל. עתה נודע על שינוי דרמטי נוסף במדיניות: היערכות לייצור מוגבר ומואץ ככל הניתן של נגמ״שים ממוגנים ומערכות הגנה אקטיבית בכמות שתוכננה במקור - ואף מעבר לכך.

גורמים המעורבים בנושא טוענים כי התפניות מעידות על תכנון לקוי ותפיסות כושלות של בניין הכוח ברמת המדינה ומערכת הביטחון.

במשרד הביטחון נמנעו מלהתייחס לדברים.

אולי יעניין אותך גם

תמונה: אלעד מלכה - לע״מ

פרשנות | החוק מעל כולם? נראה כי בג״צ חושש להתעמת עם משרד הביטחון 

במקום להוציא צו ביניים לעצירת תשלומי תוספת הרמטכ״ל עד להסדרה חוקית של הנושא בכנסת, בג״צ בוחר לדחות שוב ושוב את ההחלטה ולאפשר למשרד הביטחון להמשיך עם התשלומים. על אף שאלו, אינם חוקיים