חשד: התקפת סייבר על מל"ט הרון

על פי דיווח באתר הגרמני welt.de, מל"ט מסוג הרון של תע"א הנמצא בחכירה אצל הכוחות הגרמניים באפגניסטן, התרסק לתוך הר מסיבה לא ידועה. אחד החשדות הוא כי כוחות עוינים, אולי בשיתוף איראן, הצליחו לשבש את מערכות הניווט של המל"ט כפי שעשו בעבר עם מל"ט אמריקאי מסוג RQ-170

מל"ט ההרון בבסיס באפגניסטן (welt.de)

במהלכו של דיון פוליטי בגרמניה על המל"טים העתידיים של הצבא הגרמני, מדווח האתר welt.de על תקרית שארעה בתחילת החודש בה התרסק מל"ט של תע"א במהלך פעילות מבצעית באפגניסטן. על פי הדיווח מדובר במל"ט ישראלי מסוג הרון שהוחכר לצבא הגרמני לתקופה של שלוש שנים. מדובר במל"ט השלישי מסוג זה שמאבד הצבא הגרמני באפגניסטן בשלוש שנים האחרונות.

ככל הידוע, במהלך טיסה מבצעית נותק הקשר בין קרון השליטה למל"ט והוא התרסק לתוך הר. "הסיבה לניתוק החיבור עדיין לא ידועה ונחקרת על ידי מומחים", אמר דובר הצבא הגרמני לאתר. התקרית ארעה ב-8 בנובמבר. יום לאחר מכן, זוהו שרידי המל"ט הוא נהרס במכוון על ידי מטוס F-16 של הצבא האמריקאי על מנת שלא יפול לידיים עוינות. חילוץ שרידי המל"ט לא התאפשר בשל מיקומו של אתר ההתרסקות ומצבו של כלי הטיס.

עבור צבא גרמניה מדובר במל"ט השלישי מסוג הרון שנהרס באפגניסטן מאז תחילת משימת הסיור בשנת 2010. ההרון הראשון נהרס מיד לאחר שחזר מהטיסה הראשונה שלו במארס 2010 באפגניסטן. הוא התנגש בעת חניה בשדה התעופה עם מטוס תובלה צבאי. הכלי השני התרסק לאחר תקלה במנוע בחודש דצמבר 2010. לאחר ניסיון חילוץ כושל של כוחות ארה"ב , הכלי נהרס.

שלושת המל"טים הוחכרו לגרמניה תמורת 110 מיליון יורו מהתעשייה האווירית של ישראל למשך שלוש שנים. החכירה התאפשרה לאחר שחברת חברת הנשק הגרמנית Rheinmetall שהייתה אמורה לספק לצבא הגרמני את המל"טים במקור, השיקה את עסקי המל"טים רק בשנת 2012 במיזם משותף עם Cassidian , החטיבה הצבאית של קבוצת EADS .

הסכם החכירה עם התעשייה האווירית הוארך עד אוקטובר 2014, עם אופציה נוספת להארכה. יחד עם זאת, EADS כבר אותתה לגרמניה כי המל"טים המשודרגים שלה זמינים. חלופה נוספת הוא מל"ט ה"טורף" של חברת ג'נרל אטומיקס האמריקאית.

תקלה או התקפת סייבר?

בשונה משתי התקריות הקודמות, במקרה זה טרם ידועה הסיבה לניתוק הקשר בין תחנת השליטה למל"ט, וקיים חשד כי גורמים עוינים הצליחו להשתלט על ערוץ התקשורת של המל"ט, פעולה שגרמה לניתוק הקשר עמו (את החשד הראשוני העלה הבלוג 'תיקון עולם' שמצטט מקורות ישראלים אנונימיים).

חיזוק לטענה זו אפשר למצוא בהשקתו השבוע של המל"ט האיראני החדש, Fotros , שהוא העתק כמעט מדויק של מל"ט ההרון. הדמיון הרב בין הכלים מעלה את החשד כי האיראנים כנראה הצליחו לשים ידם על מל"ט הרון בדרך כלשהי, וייתכן כי הצליחו גם כן ללמוד אותו באמצעות הנדסה הפוכה. את זה הם כבר הוכיחו שהם יכולים לעשות בשנת 2011 עם תפיסתו של מל"ט אמריקאי חמקן מסוג RQ-170, שאותו הם טוענים שתפסו באמצעות השתלטות על ערוץ התקשורת ומערכת הניווט שלו.

אם מקשרים את שני המקרים, ניתן לחשוד שהם ניסו לעשות זאת גם באפגניסטן בתחילת החודש. המל"ט החדש הוצג ב-18 לנובמבר וההתרסקות באפגניסטן ארעה ב-8, אבל סביר להניח כי אם היכולת של האיראנים לשבש את המערכות של ההרון אכן קיימת, היא הייתה קיימת הרבה לפני חשיפתו של ה- Fotros לעולם.

יחד עם זאת, צריך לשים את עניין הפריצה למערכות המל"ט בפרופורציה. ראשית, אין עד היום הוכחה שניתן לעשות זאת. מערכות ההצפנה של מערך התקשורת בין המל"ט לתחנת הקרקע הן סוד שמור והשיטות בהן נוקטת תעשייה אווירית ידועות למעטים. כמו כן, במל"טים מותקנות לצד מערכות ניווט מבוססת לווין, גם מערכות ניווט אינרציאליות המאפשרות לכלי לנווט לנקודה ידועה מראש בעת ניתוק הקשר עם תחנת הקרקע, גם ללא קשר עם הלוויין.

"התרסקות המל"טים בפעילות מבצעית הנה חלק מעצם הפעלתם – בהתאם לסטטיסטיקות מוכרות. סך הכל, מול אלפי שעות הטיסה שבוצעו, הרי שיחס האובדנים סביר", אומר מומחה מל"טים ישראלי לישראל דיפנס. "שיבוש GPS (שאינו מוגדר סייבר) הנו אמצעי רלוונטי. יחד עם זאת, במערכות מבוקרות מרחוק הסבירות לתאונות כתוצאה מכך – נמוך ביותר. כמו כן, יכולת השתלטות על ערוץ התקשורת הנה יכולת מורכבת ביותר וההסברות כי קיימת יכולת כזו בידי האיראנים או ארגון כלשהו הפועל באפגניסטן נמוכה מאד".

גם אם האיראנים, או פרוקסי שלהם בדמות אל-קאידה, טאליבן או כל ארגון אחר שפועל באפגניסטן הצליח בכל זאת להשתלט על ההרון, למה לרסק אותו לתוך הר? ייתכן אמנם שמדובר במבצע שלא התנהל כמתוכנן, אך שאלה זו מעלה שוב את האפשרות שאולי לצד כל תאוריות הקשר, אולי בכל זאת מדובר בתקלה טכנית שטרם נודעה סיבתה.

הנזק הכספי שנגרם על ידי האובדן המוחלט של ההרון האחרון מוערך ב-5 מיליוני יורו. אולם, מומחי ביטחון מסרו לאתר הגרמני כי ההתרסקות נחשבת לפגיעה כואבת ביכולות המבצעיות של הכוחות המזוינים של גרמניה באפגניסטן, שכעת נסמכים רק על שני מל"טים מסוג הרון שנשארו להם.

אולי יעניין אותך גם