חשד: הונאת ענק בפיקוד צפון

משהב"ט הורה להשעות התקשרות עם 6 חברות אלקטרוניקה בחשד שסייעו לנגד בצה"ל בהונאת ענק

משרד הביטחון השעה באופן זמני שש חברות, מספקיות תשתיות התקשורת וציוד האלקטרוניקה מהמובילות במשק, בעקבות חשד ששיתפו פעולה עם נגד בצה"ל בהונאת ענק נגד מערכת הביטחון. החברות החשודות, שהושעו: דור טכנולוגיות מידע, וידאוסט טכנולוגיות (94), נקסטקום, רוטל נטוורקס, שמרד אלקטרוניקה (1977) ומנוליד- חירות מערכות בע"מ.

על פיי החשד, 'ניפח' הנגד הזמנות ציוד ושירותים מהחברות, שבתמורה פתחו לטובתו 'קווי אשראי' במיליוני שקלים, שבאמצעותם רכש הנגד: מחשבים, טאבלטים, סמרטפונים, ארוחות במסעדות, לינה בצימרים ועוד. במהלך שנת 2012 התקבלו ביחידה הארצית לחקירות הונאה במצ"ח ידיעות מודיעיניות, שלפיהן נגד בפיקוד הצפון, האחראי על רכש מוצרי תקשוב ושירותים, ניצל לרעה את סמכותו והשתמש בהסדרי ההרכשה של מערכת הביטחון כדי לרכוש עבור יחידות צה"ל ציוד אשר אינו כלול בחוזה הרשמי של משרד הביטחון, ציוד בהיקף של מיליוני שקלים שלקח על פי החשד לעצמו, וחילק למשפחתו ולמקורבים.

הנגד הודה בחקירתו בכל החשדות ומסר כי נהג במשך כמה שנים "לרכוש" ציוד יקר ערך מספקים שזכו במכרז של מערכת הביטחון. על-פי החשד, נהג הנגד בהזדמנויות רבות לבצע רכש פיקטיבי של פריטים מסוימים הנחוצים כביכול לצבא, אך בפועל לא קיבל את אותם הפריטים המדווחים, אלא קיבל זיכוי בעבורם. במהלך חקירה משותפת ליחידה לחקירות הונאה במצ"ח ויחידת החקירות של משרד הביטחון, התברר לכאורה שהספקים שמולם עבד הנגד, פתחו עבורו 'קווי אשראי' במיליוני שקלים בחנויות אלקטרוניקה שונות, שבאמצעותם נהג לרכוש: מסכי LCD, מחשבים ניידים, טאבלטים, סמארטפונים, ציוד אלקטרוני לרכב (שהתקין ברכבו) וציוד אלקטרוני אחר שעל-פי החשד, חלקו ניתן לקצינים בצה"ל או הועבר למקורבים. חלק מהציוד נתפס בביתו של הנגד.

בנוסף חשוד הנגד שקיבל קווי אשראי במסעדות ולינה בצימרים במהלך תרגילים, על חשבון רכש שביצע בחברות הנ"ל. בעקבות חקירתו, פתחה יחידת החקירות של משרד הביטחון בחקירה משותפת עם מצ"ח נגד החברות, המשמשות כספקיות של משרד הביטחון.

כאמור, מדובר בחברות תשתיות תקשורת וציוד אלקטרוניקה מהמובילות במשק ובהן: דור טכנולוגיות מידע, וידאוסט טכנולוגיות (94), נקסטקום, רוטל נטוורקס, שמרד אלקטרוניקה (1977) ומנוליד- חירות מערכות בע"מ. בחקירת החברות התברר לכאורה כי החברות הגישו דרישות תשלום כוזבות למשרד הביטחון, ובהן הצהירו על אספקת ציוד ושירותים כביכול, שהיו אמורות לספק לצה"ל על פי ההתקשרות עימן, בעוד שבפועל "האספקות" מימנו למעשה רכש ציוד אחר עבור הנגד לשימושו הפרטי. עוד התברר בחקירה כי פעילות זאת נעשתה בידיעה מלאה של הנהלת החברות. 

החברות הודו במעשים המיוחסים להן, ו'תירצו' מעשיהן בכך שחשבו שפעלו לטובת צה"ל. בעקבות הממצאים החמורים, החליטה הועדה להשעיית ספקים על רקע פלילי במשרד הביטחון, בראשות סגן היועמ"ש למערכת הביטחון, עו"ד יצחק וכטל, להשעות באופן מיידי את החברות מרשימת הספקים של משרד הביטחון, ולאסור על ביצוע כל התקשרות חדשה עם מי מהחברות, ולאסור עליהן להשתתף במכרזים, עד שיבוצע להן שימוע ותתקבל החלטה בעניינן.

עם זאת מחברת נקסטקום נמסר כי החברה "מכחישה את החשדות המיוחסים לה והיא מתעתדת להשמיע את מלוא טענותיה בשימוע".

נראה כי בחקירה שקיימה מצ"ח עם מנכ"ל נקסטקום עלה כי הנהלת החברה אינה יודעת על הנושא וכי דרך הפעולה המתוארת אינה תואמת את דרך העבודה של נקסטקום שאינה פותחת קווי אשראי אצל ספקים.