חמאס מתחזק ביהודה ושומרון

בחצי השנה האחרונה חשפו כוחות הביטחון של ישראל 13 חוליות טרור של חמאס ביהודה ושומרון. חשיפת החוליות מצביעה על מאמצי מפקדות חמאס לשקם את התשתיות הצבאיות ביהודה ושומרון

מאז חודש מאי 2011 חשף שירות הביטחון הכללי, בשיתוף עם צה"ל ומשטרת ישראל, 13 חוליות טרור של החמאס ביהודה ושומרון, כך פרסם מרכז המידע למודיעין ולטרור.

חוליות אלה, היו בשלבים שונים של מוכנות לקראת ביצוע פיגועים. מוקדי פעילות החוליות היו בחברון ובירושלים. במסגרת החשיפה נעצרו בחודשים האחרונים עשרות פעילי חמאס.

מחקירת העצורים עולה, כי בהפעלתם הושם דגש על ביצוע פיגועי חטיפה לצורך מיקוח. כמו כן תוכננו פיגועי הרג המוני, ואחד מהם אף מומש: חולייה שבסיסה בחברון, פוצצה מטען במרץ 2011 סמוך לבנייני האומה בירושלים, שגרם למותה של תיירת בריטית ולפציעתם של עשרות אזרחים ישראלים. שאר פעילויות החוליות סוכלו, מבעוד מועד ופעיליהן נעצרו.

כמו כן, התגלתה מעורבות רבה של מפקדות ופעילים בחו"ל ובבתי כלא בישראל בגיוס פעילי חוליות הטרור ביהודה ושומרון ובהפעלתם, כולל העברת אמצעי לחימה וכספים. במסגרת זאת: החוליות ביהודה ושומרון הוכוונו וקיבלו וסיוע לוגיסטי ממפקדות חמאס בסוריה וברצועת עזה: מפקדת חמאס בסוריה שיגרה כספים והנחיות לביצוע פיגועים והעבירה אימונים בירי והכנת חומרי נפץ. מפקדת חמאס ברצועת עזה סייעה בהכוונה ומימון, והתכוונה להעביר אמצעי לחימה ליהודה ושומרון דרך סיני.

פעילי חמאס הכלואים בבתי כלא ישראלים היו מעורבים בגיוס אסירים לקראת תום מאסרם, ארגונם במסגרת חוליות טרור, אימונם ומתן הנחיות לביצוע פיגועים.סעודיה שימשה כמקום בו התקיימו פגישות גיוס והועברו הנחיות מפעילי הזרוע הצבאית של חמאס לפעילים מבצעיים מחברון. בפגישות בסעודיה היה מעורב פעיל צבאי של חמאס, השוהה בסעודיה, ומפעיל משם מגויסים ביהודה ושומרון. אחד הפעילים מחברון היה מעורב גם בפעילות מבצעית מטעם מפקדת חמאס בסוריה במדינות נוספות ביניהן, סין ותורכיה.

חשיפות אלה מעידות על מאמץ אינטנסיבי של מפקדות חמאס לשקם את התשתית הצבאית שלה ביהודה ושומרון, לצורך ביצוע פיגועים נגד ישראל, תוך הסתמכות רבה על אסירים מבתי הכלא בישראל, רובם פעילי חמאס בעברם. החשיפה מצביעה על רמת מוטיבציה גבוהה של חמאס לבצע פיגועים ביהודה ושומרון, בדגש על פיגועי חטיפה ומיקוח, ועל רמת מוכנות גבוהה למימוש פיגועים. אפשר שהמוטיבציה לבצע פיגועים גברה, ועוד עתידה לגבור, לקראת המהלך שהרשות הפלסטינית מבצעת באו"ם.

אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, הגיב על הפרסום אודות חשיפת החוליות, באומרו, כי הטענות של ישראל "מעלות סמני שאלה", על אף שחמאס שומרת על "זכותה" "להיאבק בכל גורם שהוא". אבו עבידה טען שהפרסום מנסה להסית נגד האסירים, לשבש את עסקת חילופי האסירים, ולסבך מדינות שכנות, שנטען כי חמאס פועלת משטחן.

אולי יעניין אותך גם