חיסול נוסף בדובאי?

באיראן עסוקים בתיאוריה כי המוסד פעל שוב, בחיסול בנו של מפקד "משמרות המהפכה" לשעבר, הגנרל מוחסן רזאי, שהיה ממתכנני הפיגוע בשגרירות הישראלית בבואנוס איירס. רונן סולומון מביא פרטים ראשונים על חקירת המוות שאירע בחדר מלון בדובאי

דובאי (צילום: AP)

באיראן עוסקים, לא רק בפיצוץ המסתורי בבסיס הטילים מחוץ לטהרן שאירע אתמול, אלא גם במותו מסתורי של של בנו של אחד מבכירי כוח "קודס" בעבר, הגנרל מוחסן רזאי, מי שעומד בראש המועצה לשמירת האינטרסים של איראן.

רזאי מוכר גם כאחד הנאשמים, יחד עם עוד שישה איראניים ולבנוני בהוצאת הפיגועים בבניין הקהילה היהודית בבואונס איירס ב18 ביולי, 1994, פיגוע שהביא למותם של 85 בני אדם. יחד עם רזאי הואשם גם שר ההגנה האיראני הנוכחי, אחמד וחידי , ששימש באותה עת כמפקד כוח אל-קודס, כוח העילית של משמרות המהפכה האירניים והאחראי היה לכל המבצעים החשאיים מחוץ לגבולות איראן.

על פי הדיווח, גופתו של אחמד רזאי הבן נתגלתה אתמול בעת ששהה במלון "גלוריה" בדובאי, מלון ארבעה כוכבים הממוקם 30 ק"מ משדה התעופה הבינלאומי של דובאי. המשטרה בדובאי טוענת כי מדובר בהתאבדות, כמו גם אתר בעל קשרים לשלטונות איראן. עם זאת, באיראן מיהרו לקשר בין מותו המסתורי של רזאי הבן לחיסולו של בכיר החמאס, מחמוד אל מבחוח ב-20 בינואר 2010 כשנמצא מת בחדרו במלון פאר בדובאי עד שהתברר, על פי פרסומים זרים, כי חוסל בצורה מתוחכמת על ידי המוסד הישראלי.

 

לאחמד רזאי הבן, לא היו חסרים אנשים כועסים, שכן בשנת 1998 ערק לארה"ב ושם סיפר לרשויות כי התלווה לאביו בעת שזה יצא ללבנון לתכנן את המתקפה על שגרירות ישראל בארגנטינה, מתקפה שלה היו שותפים גם חברי חיזבאללה ובראשם , ראש מנגנון הפיגועים בארגון, עימד מורנייה. מאוחר יותר חזר לאיראן והכחיש בנמרצות הטענות ומאז לא ברור מה עשה בשנים האחרונות על מנת לכפר על מעשיו ולאפשר לו לשוב ו"לחיות" באיראן.

בנובמבר 2007, הוציא האינטרפול צווי הסגרה בינלאומיים נגד חמישה בכירים אירנים ובכיר בחיזבאללה בשל מעורבותם בפיגוע. המבוקשים היו: עלי פלחיאן - שר המודיעין והביטחון, מחסן רזאא'י - מפקד "משמרות המהפכה". אחמד וחידי - מפקד "כוח אלקדס", אחמד ריזא אסע'רי - מזכיר שלישי בשגרירות האיראנית בבואנוס איירס, מחסן רבאני - נספח התרבות האירני בארגנטינה ועימאד מורנייה - ראש אגף המבצעים של חיזבאללה שחוסל.

מוחסן רזאי, האב, התמודד בשנת 2009 מטעם השמרנים באיראן מול אחמדינג'ד על הנשיאות. בדצמבר 2010, טען רזאי במסגרת תפקידו כחבר המועצה לשמירת האנטרסים של איראן, כי המוסד הישראלי התנקש במדען הגרעין האיראני,שהריארי, באמצעות מעקב לווייני שהוא מנהל אחר מדעני הגרעין של איראן.

אולי יעניין אותך גם