חילופי מפקדים ביחידת "אגוז"

השבוע התקיים טקס החלפת מפקד יחידת "אגוז" בבסיס היחידה במחנה שרגא. סא"ל ר' יחליף את סא"ל י', מפקד היחידה בשנתיים האחרונות

צילום: דו"צ

הטקס נערך במעמד מפקד עוצבת ״האש״, תא״ל אורי גורדין, מפקד חטיבת הקומנדו, אל״ם דוד זיני, מפקדים, חיילים, משפחות שכולות ובני המשפחות של המפקדים המתחלפים. סא״ל ר׳ מונה לתפקיד מפקד יחידת "אגוז" והחליף את סא״ל י׳, אשר פיקד על היחידה בשנתיים האחרונות, שנתיים שהיו משמעותיות ביותר עבור היחידה וכללו אירועים מרכזיים ומכוננים ביניהם מערכת ״צוק איתן״, הפרידה מחטיבת "גולני" וההצטרפות לחטיבת הקומנדו.
 
מפקד "אגוז" הנכנס סא"ל ר': "לוחמי היחידה עשויים ללא חת, תחת התפיסה הייחודית והאמיצה של חטיבת הקומנדו. לעם ולפיקוד הבכיר ציפיות גדולות מאיתנו ואנו מחויבים אליהן. י' אחי היקר, הערכה עצומה יש לי אליך וזו הזדמנות לומר לך תודה. תודה על מה שאתה משאיר מאחוריך, יחידה מקצוענית, משימתית ומצטיינת ששמה הולך לפניה".
 
מפקד "אגוז" היוצא, סא"ל י': "איך מסכמים שנתיים כל כך משמעותיות עבור היחידה ועבורי למספר משפטים על נייר?
שנתיים שהחלו במארבי חולות בסיני, ובצמוד אליהם בכרם שלום בהמתנה למחבלים שיגיחו מן האדמה, דרך מערכת צוק איתן ואחריה כמעט שנה שלמה בשטחי יהודה ושומרון במעצרים לילה לילה. שבועות של אימוני פרט, צוות ויחידה ובמקביל לכל אלו פעילויות חשאיות בגזרת פיקוד הצפון", אמר המפקד היוצא.
 
אגוז הוקמה וגדלה בתוך חטיבת גולני מ-1995 עד 2015, 20 שנים של התפתחות ולמידה. מגולני קיבלה היחידה תרבות לוחמנית במיוחד ומפקדים נועזים ומסורים, עבור גולני היוותה אגוז אבן שואבת של מצוינות ופריצת גבולות. לפני שמונה חודשים הוקמה חטיבת הקומנדו של צה"ל ואגוז עברה מעבר חד מפיקוד הצפון לפיקוד המרכז, מעוצבת "געש" לעוצבת "האש" ובעיקר מחטיבת גולני לחטיבת הקומנדו. מדובר במעבר מורכב ביותר, משימה לאומית שהינה אתגר אדיר. 
 
"את היחידה פגשתי ולמדתי לתוך המציאות של הלחימה בעזה. אירוע אחר אירוע גרם לי להבין שלא משנה מה יקרה, יש תחתיי את המפקדים האמיצים והמוכשרים ביותר שיש לצה"ל להציע. כך גם היה בסג'עייה. מבית לבית בקרבות פנים אל פנים, בין הסמטאות בטווחים של עשרות מטרים- היחידה פגעה במחבלים ועמדה במשימותיה בהצלחה. גם כשנפצע והוחלף מפקד פלוגה, גם כשנפצע והוחלף מפקד יחידה, גם כשנפצע צוות שלם, גם כשאיבדנו שלושה לוחמים מעולים. ממשיכים קדימה, מסיימים את המשימה. חוויתי שם רעות לוחמים, ראיתי מיומנות ומקצוענות מרמת הלוחם ועד רמת הפלגה והיחידה כולה. זכיתי לפקד על יחידה לוחמת מעולה.
 
 
"ר' היקר. מהיום הזכות, החובה ובעיקר האחריות- שלך הן כולן. היכרותנו האישית התחילה בשיחות בישיבות המג"דים בגולני לפני הלחימה, המשיכה בשיקום האישי והמשותף והמשיכו עד לחפיפה בשבועות האחרונים. אין מתאים ממך לתפקיד המורכב והמאתגר הזה – אתה מקבל יחידה מופלאה לידיך, בטוחני כי תשכיל לקדם ולפתח אותה לאור האתגרים הרבים העומדים בפניך, בפנינו. קציני היחידה ולוחמיה. תודה שאפשרתם לי לקום כל יום ראשון עם ראש מורם ורענן, המשיכו להיות צנועים ונכונים לכל משימה- זכרו שאתם היחידה והיחידה היא אתם. הייתה לי הזכות והעונג לפקד עליכם, המשיכו לפרוץ גבולות לנצח".

אולי יעניין אותך גם