"חיזבאללה קיבל רכיבי 'יאחונט'"

דיווח: הארגון הבריח רכיבים של מערכת טילי הים המתקדמת מסוריה ללבנון

גורמי מודיעין בארה"ב טוענים כי ארגון חיזבאללה הבריח ללבנון מערכות טילים מתקדמות, כך מדווח העיתון האמריקאי "הוול סטריט ג'ורנל". על פי הדיווח, הארגון מעביר מסוריה מערכות טילי יאחונט - טילי ים מתקדם.

על פי הדיווח, בארגון חיזבאללה מעבירים את מערכות הטילים האלה בחלקים, על מנת שלא להיתגלות על ידי ישראל. על פי גורמים אמריקאיים אין עדיין בידי הארגון מספיק רכיבים על מנת להרכיב מערכת טילים שלמה, אולם מדובר במהלך בעייתי.

כזכור, בינואר 2013 הותקפה שיירת טילים שככל הנראה עשתה את דרכה לחיזבאללה. בשיירה היו מערכות טילים מתקדמות. מספר חודשים לאחר מכן הותקפה שיירה נוספת ומאגר טילים. כל התקיפות, כך מעריכים, בוצעו על מנת למנוע מזליגה של מערכות נשק מתקדמות מסוריה לחיזבאללה. על פי פרסומים זרים, תקיפות אלה מיוחסות לישראל.

טיל ה"יאחונט" מדאיג מאוד את חיל הים הישראלי בשל יכולותיו ההתקפיות, שמהוות קפיצת מדרגה משמעותית לעומת טילי החוף –ים הקודמים בזירה (כדוגמת הטיל C-802, שסופק לחיזבאללה על ידי איראן, ופגע באוניית חיל הים הישראלי "חנית" במהלך מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006, וכמעט הטביע אותה). זאת, מפני שהטיל החדיש מסוגל לפגוע בכלי שיט במרחק של עד 300 ק"מ מהחוף ומצוייד בראש קרב גדול שמכיל 200 ק"ג חומר נפץ. המשמעות היא, שכלי השייט של חיל הים הישראלי יהיו כמעט באופן קבוע תחת האיום של ה"יאחונט".
 
תכונותיו של ה"יאחונט" מקשות מאוד על היירוט שלו, שכן מדובר בטיל "לוחך ים": במרחק של קילומטרים ספורים מהספינה המותקפת הוא יורד לגובה שיוט של כעשרה מטרים בלבד מעל לפני המים, דבר שמקשה על המכ"ם לגלות אותו. ה"יאחונט" מסוגל לשייט במהירות אדירה של יותר מפי שניים ממהירות הקול (שני מאך), וראש הביות שלו בנוי כך שקשה מאוד למערכות הגנה אלקטרו-אופטיות "לנעול" עליו במעופו.

אולי יעניין אותך גם