חדש: קורס רפואה טקטית

חברת M-TACS תעביר קורס ניסיוני, בתחום שנחשב מתפתח ברפואה הצבאית

אימון רפואה טקטית (צילומים: M-TACS)

חדש בצה"ל: בקרוב ייערך, במסגרת חיל הרפואה, קורס ראשון של "רפואה טקטית", שיועבר על ידי חברה פרטית.

החברה M-TACS) Medical Solutions & Tactics) הוקמה על ידי שלושה מיוצאי היחידות המיוחדות - סיירת מטכ"ל, שלדג ודובדבן. בחברה מועסקים עוד עשרה מדריכים, כולם יוצאי יחידות מובחרות בלבד, כשכל עובדי החברה משרתים בשירות מילואים פעיל על מנת לשמור על כשירותם. את מדריכי החברה מלווה ד"ר אמיר בלומנפילד, לשעבר ראש ענף טראומה בצה"ל.

הם הכירו בקורס פרמדיקים בצה"ל ובעקבות חוויות משותפות שעברו יחד ולחוד החליטו לעשות מעשה ולהקים חברה שתאפשר קבלת שירות רפואי מקצועי המתאים יותר לכוחות בשטח, הנמצאים תחת סיכון.

במהלך שירותם הצבאי הבינו שלושת הפרמדיקים הותיקים, דותן וינדמן, רועי זכות ומישאל זוהר, כי קיים חוסר ברפואה מקצועית לכוחות הלוחמים בצה"ל, ושדרושה חשיבה רפואית לצד תכנון ברמה הטקטית.

כיום, קורס פרמדיקים בצה"ל מועבר על ידי מד"א. מדובר בקורס בעל תכנים אזרחיים, שבסופו החניך מוכשר כפרמדיק שמותאם לעבוד בסביבה אזרחית. הסביבה הצבאית המבצעית, אומרים בחברה, היא שונה ומצריכה התאמה לשטח. סביבה מאוימת דורשת היערכות רפואית מקיפה וצריך להביא בחשבון שיקולים מבצעים כמו חוסר בציוד וחוסר בכח אדם רפואי.

"עם ההגעה שלי ליחידה בדובדבן הייתה חסרה לי ההתאמה בין ההכשרה האזרחית שעברתי לבין הצרכים המבצעיים במתן רפואה טקטית", אומר דותן וינדמן, בן 28 מנכ"ל החברה ואחד מבעליה. "לפרמדיקים יש כלים, אולם דרושה הכשרה נוספת לתפקוד מירבי בשטח. המטרה אינה ללמד פרמדיק מה עליו לעשות וכיצד, אלא להעשיר את הידע ולהתאימו לצרכים קונקרטיים".

רפואה טקטית היא גישה טיפולית המשלבת שיקולים רפואיים לצד שיקולים טקטים במטרה להשיג את התוצאה הטובה ביותר. הרפואה הטקטית מאפשרת איבחון מהיר של הפציעות הניתנות להצלה לעומת אלו שאינן, ומביאה בחשבון שיקולים רבים כמו טיפול תחת אש לעומת טיפול תחת מחסה ואת המגבלות הרבות הקיימות בשדה הקרב כמו ציוד מוגבל, חושך, זמן פינוי משתנה ועוד.

הטמעת יכולות הרפואה הטקטית ביחידה לוחמת יכולה להפחית ממספר ההרוגים ולהפחית משמעותית את מספר הפצועים ואת מספר הסיבוכים כתוצאה מפציעה, ובכך לשפר את היכולת המבצעית של הכוח הלוחם.

על פי מחקרים אחרונים בתחום הרפואה, הוכח שרפואה טקטית ביחידות לוחמות מצליחה לשפר את הישרדות הכוח עד 20 אחוז וזאת על ידי הפחתה משמעותית של מקרי המוות הנובעים כתוצאה מפציעה הניתנת להצלה.

לדברי וינדמן, "90 אחוז מהפצועים שמתו בשדה הקרב מתו בדקות הראשונות מרגע הפציעה ולכן נחוץ טיפול רפואי ראשוני במקום שיהיה מהיר ויעיל. נתון נוסף הוא כי קרוב ל-15 אחוז מהפציעות הניתנות להצלה הן דימום מגפיים שניתן לעצירה על ידי חסם עורקים. אנו מלמדים לזהות את גורמי המוות הניתנים להצלה".

חברת M-TACS קמה לפני כשנה וחצי, במרץ 2010, במטרה לספק פתרונות מתקדמים בתחום הרפואה הטקטית ופועלת בארץ ובעולם. בחודשים האחרונים כבר החלה לקיים "פיילוטים" בצה"ל, "אנו מציעים קורסים מותאמים על פי אתגרים ומשימות העומדים בפני היחידה המתאמנת, קורסים לצבא, ליחידות לוחמה בטרור, חברות אבטחת אישים ומתקנים ויחידות משטרה מיוחדות והתגובות הן טובות" אומר וינדמן.

"האימונים נעשים כשהחיילים עם ציוד לחימה מלא, בתנאי שטח המדמה את תא שטח הלחימה של היחידה וכל זאת תוך יחס חניכה גבוה. אנחנו תופרים פיתרון רפואי כולל הנקבע בהתאם ליחידה. הקורסים שאנו מציעים נעים בין שלושה לחמישה ימים ומועברים בקבוצות של 5-20 חיילים".

ב"פיילוט" שיתקיים בקרוב בחיל רפואה בצה"ל עומדת החברה לקיים אימון שבו התרחיש לקוח ממלחמת לבנון השנייה - כוח קטן וחשאי נכנס לבית על מנת לטהר מחבלים ונתקל בירי. כתוצאה מכך ישנם מספר פצועים בכוח.

"הקורס הוא מעשי ומשלב הרצאות, סימולציה רפואית, תרגול פרוצדורות, ניתוח המקרה, ובאימון אנו מתייחסים לכל שלבי המשימה המבצעית - רפואית החל משלב התכנון, דרך הביצוע בשטח ועד לתחקור והפקת הלקחים בסיום. במסגרת האימון הפרמדיק מקבל עקרונות לעבודה עצמית וגם לעבודה הנדרשת ברמת הצוות."

בנוסף, מציין וינדמן, כי החברה מוכרת ציוד רפואי טקטי, אותו היא מייבאת בעיקר מארצות הברית ומאירופה. "אספנו את כל הציוד הרפואי הטקטי החדיש שיש כיום כמו תחבושות המוסטטיות שבהן קיים חומר פעיל שקורש את הדם, חסמי עורקים וציוד ניטור מתקדמים, ואנו משווקים הכל תחת קורת גג אחת". מעבר לאימונים ולציוד מעניקה החברה גם ייעוץ בהקמת מערכות רפואיות ליחידות לוחמות.