זיהוי וירטואלי

המשטרה מפעילה מסדר זיהוי וירטואלי שמאפשר לבנות בסיס של חשודים פוטנציאליים ממנו הקורבן יוכל לזהות את מבצע העבירה

(אילוסטרציה: shutterstock)

כמעט כולם מכירים את הסצנה הזו מסרטים וסדרות טלוויזיה, כאשר קורבן פשע מגיע לתחנת משטרה למסדר זיהוי ומביט דרך מראה דו כיוונית בשורה של חשודים שנמצאים בחדר השני.

אולם, מסתבר כי בישראל פועלת כבר מעל לשנה מערכת מסדר זיהוי וירטואלית, שהינה ייחודית בעולם. "זה פיתוח שלנו וזה כבר נמצא בשימוש בכל עמדות הזיהוי הפלילי בפריסה ארצית", מספר רב פקד סרג' סיקרסקי, ראש פרויקט מערכת "פלא", מערכת החקירות הממוחשבת של משטרת ישראל. "עד כמה שידוע לי עדיין אין מערכות דומות בעולם, יש מערכות ממוחשבת לבניית קלסתרון אבל לא למסדר זיהוי.

"התהליך עובד בשני שלבים, בניית מסדר הזיהוי היא בהתאם לתיאור שנותן הקורבן, על פי הקריטריונים הפיזיים, הדמוגרפיים, סוגי העבירה ועוד. זה מאפשר לבנות אלבום ממוקד ומבוסס של כ-100 חשודים פוטנציאליים. אנחנו מתבססים על מאגר המידע של העבריינים של המשטרה, בעתיד אנחנו מקווים להרחיב את המאגרים שנוכל לעשות בהם שימוש. אם החשוד הספציפי זה מישהו שאין לו עדיין עבר פלילי אז לא נמצא אותו אצלנו".

לדברי רב פקד סיקרסקי בהתחלה הם בונים אלבום של כ-100 תמונות, מה שמאפשר זיהוי ראשוני שעל פי בסיסו נפתחת החקירה. בהמשך נערך מסדר זיהוי יותר ממוקד כאשר הקורבן עובר על תמונות של שמונה אנשים שהם בעלי המאפיינים הזהים ביותר לחשוד העיקרי.

"התהליך הראשון הוא רק קצה חוט לחקירה, מסדר הזיהוי עצמו שכולל בסך הכל שמונה תמונות הוא כבר פורמלי וחלק מהתשתית הראייתית לבית המשפט. זה קביל בבית המשפט. למערכת הזו יש שמונה אחוזי הצלחה לעומת חמישה אחוזים בלבד לפי קלסתרון. אבל היתרון אולי העיקרי שלה הוא שהיא מאוד יעילה ונוחה, בין אם זה אלבום הדפדוף הראשוני או מסדר הזיהוי הווירטואלי, הכל מקושר דיגיטלית לתיק המסוים, וזה בהישג יד של כל חוקר בכל תחנה. יחידה באילת יכולה לראות מסדר שנערך בחיפה".