והבורסה תמשיך לעבוד

הבורסה לניירות ערך הוגדרה כ"מפעל חיוני" שחייב לפעול גם במקרה של מתקפת טילים על גוש דן. המעמד החדש של הבורסה תורגל ב"נקודת מפנה 5"

במקרה של מלחמה – עובדי הבורסה לניירות ערך יקבלו צווי ריתוק למקום עבודתם -והבורסה תמשיך לעבוד - כך סוכם סופית בין משרד האוצר ובין רשות החירום הלאומית (רח"ל).

הכוונה להמשיך להתפעיל את הבורסה גם בימי מלחמה היא חלק מתכנית כוללת שנועדה להבטיח את תפקוד המשק וגופי התשתית הלאומיים, מתוך הנחה שבמלחמה הבאה ייפלו טילים גם במרכז הארץ, והמלחמה תהיה ממושכת.

ברח"ל ובמשרד האוצר סבורים כי המשך פעילות הבורסה גם תחת מתקפה טילים היא חיונית כדי לשדר "חוסן לאומי", כפי שהבורסה בלונדון פעלה לכל אורך מלחמת העולם השנייה (למעט שישה ימים של הפצצות כבדות על הבירה הבריטית).

לאור מפגשים בין ראש רח"ל, תא"ל (מיל') זאב צוק רם, ובין ראשי משרד האוצר, סוכם כי הבורסה תיכלל בין 8000 מפעלים ומוסדות במדינה שמוגדרים על פי כ"חיוניים". משמעות ההגדרה היא שבגופים אלה העובדים מחוייבים להגיע לעבודה בכל מצב - מכוח צו ריתוק.

הגדרת הבורסה לניירות ערך כמפעל חיוני נכנסה לתוקף כבר לפני תרגיל החירום הלאומי "נקודת מפנה 5" שנערך בסוף חודש יוני. במהלך התרגיל עצמו דומתה מתקפת טילים נרחבת על איזור המרכז. ראשי מערכת הביטחון, ראשי משרד האוצר ומנכ"לית הבורסה לניירות ערך הקפידו על כך שהבורסה תמשיך לתפקד (בתרחישי המלחמה כמובן).

בימים האחרונים החלו סיכומים ראשונים של התרגיל, ולדברי צוק-רם הכוונה היא לקבוע כי הבורסה אכן תמשיך לעבוד בעתיד בכל תרחיש של מתקפה על העורף הישראלי. לצורך כך החלו עבודות גיבוי למערכת המחשבים של הבורסה, כך שהמידע האצור בהם יאפשר תפקוד גם במקרה של פגיעה ישירה חלילה במשכן הבורסה החדש.

אולי יעניין אותך גם

לפיד ובנט ביום א׳ השבוע. בקרוב נסיעה משותפת לוושינגטון? צילום: Ilia Yefimovich/DPA, via REUTERS

פרשנות | הנקמה של ביידן בנתניהו, והעידן החדש שיצא לדרך

משיחת הטלפון הראשונה, דרך הצהרות בנוגע לשיתוף פעולה בנושא האיראני ועד להקמת צוות מו״מ פלסטיני – הממשל האמריקני פתח דף חדש מול ישראל, ולא יתגעגע