התקציב: קיצוץ של 3 מיליארד

לאחר ליל דיונים מרתוני בממשלה, הודיע ראש הממשלה על קיצוץ של 3 מיליארד. פרויקט נגמ"שי המרכבה יצומצם?

נגמ"ש מרכבה - נמר

ראש הממשלה הודיע ביום שני בצהריים על כוונה לקצץ 3 מיליארד שקלים מתקציב הביטחון.
 
ככל הנראה, הכוונה היא לקיצוץ לעומת תקציב הביטחון בשנת 2012, שעמד על 54.5 מיליארד שקל, כך שהתקציב יעמוד על 51.5 מיליארד.
 
הממשלה צפויה לאשר כבר ביום ב' את הצעת התקציב, שכוללת את הקיצוץ בתקציב הביטחון.
 
הדיון ייערך לאחר ששרי הקבינט שמעו ביום א' סקירות נרחבות על צורכי צה"ל ומערכת הביטחון, לקראת הכרעה על גובה תקציב הביטחון, שצפויה בממשלה ביום שני. 

  זירת הקרב הקרב ביום א' הייתה חדר הדיונים של הקבינט. הפערים בין עמדות משרד הביטחון ומשרד האוצר עמדו על כארבעה מיליארד שקל.
  
  צמרת צה"ל התייצבה לדיון בהרכב כמעט מלא כדי להציג את תכנית החומש "עוז" ואת הצרכים התקציביים שלה.
  
  למעשה, תכנית "עוז" מעולם לא קיבלה תוקף רשמי, וצה"ל פועל ללא תכנית רב שנתית כבר מאז  שנת 2010, אז פקעה התכנית "תפן".
  
  בקיץ 2011 הייתה אמורה להיכנס לתוקף תכנית חומש בשם "חלמיש" אבל היא הוקפאה על רקע ההפגנות החברתיות ברחבי הארץ.
  
   ב-2012 גובשה התכנית "עוז" אבל גם היא לא אושרה פורמאלית, בגלל הקדמת הבחירות. למרות זאת, סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף יאיר נוה סגר עסקאות ענק עם התעשיות הביטחוניות שהוציאו שורה של פרויקטים לדרך. למעשה, התעשיות הביטחוניות הלוו לצה"ל כסף, והסכימו לפרוס תשלומים על פרוקטים מרכזיים לחלק השני של העשור הזה.
  

שר הביטחון יעלון הגיע לדיון הגורלי על תקציב הביטחון בשבוע הבא לאחר שאמר כבר בתפקידו הקודם כי אפשר לקצץ בתקציב הביטחון בשנים 2013 ו-2014, לאור צורכי המשק, בתנאי שהכסף יוחזר לתכנית הרב שנתית בשנים שלאחר מכן. משרד האוצר מדבר על קיצוץ עמוק בתקציב הביטחון, שלא יהיה עליו פיצוי.

  הדיון בממשלה נכנס ביום ראשון אל תוך הלילה, אבל ככל הידוע הציגו ראש אגף התכנון בצה"ל, היועץ הכספי לרמטכ"ל, סגן הרמטכ"ל והרמטכ"ל עצמו את המשמעויות של הקיצוץ. הם היו צפויים לטעון כי הפחתת תקציב תפגע באופן מיידי במלאי החירום ובמוכנות של כוחות הסדיר והמילואים, כמו לפני עשור (יגויסו לאימונים פחות מילואמניקים). צה"ל הכין איספור שקפים שימחישו מה המשמעות של הקיצוץ – על פי כמה מדרגות קיצוץ שיכולות לעמוד על הפרק.
 

 בצה"ל כבר משלימים עם קיצוץ תקציב משמעותי (שיביא כמעט בוודאות לצמצום הרכש של נגמשי מרכבה- "נמ"רים", למשל). כמה עמוק יהיה הקיצוץ? הממשלה תחליט על כך, לכאורה, ביום שני. בכל מקרה, כל מספר יהיה רק בסיס לויכוחים שיימשכו לנוכח הארועים הביטחוניים והתקיפות שעוד יבואו.
 

   ביום א' בלילה העריכו גורמים במערכת הביטחון כי אכן יהיה קיצוץ בתקציב הביטחון, "אבל רחוק ממה שדרשו במשרד האוצר".
  

אולי יעניין אותך גם