התעשייה האווירית חושפת לוויין תקשורת קל משקל: עמוס-E

משקל הלוויין הוא כמחצית ממשקל לווייני התקשורת הקיימים. במקביל ממשיכה החברה בפיתוח מספר לווייני תצפית מסוג אלקטרו-אופטי ומכ"מי

התעשייה האווירית נמצאת בשלבי פיתוח מתקדמים של לוויין תקשורת חדשני בשם "עמוס E" שמשקלו כמחצית ממשקל לווייני תקשורת אחרים הקיימים כיום בשוק. עמוס E, שמשך חייו צפוי להיות כ- 15 שנה, עתיד לשקול 1.5-2 טון ומיועד לספק שירותי תקשורת מגוונים ללקוחות שונים ע"פ דרישה, כגון אינטרנט בפס רחב, שידורי טלוויזיה ועוד. 
 
עמוס E  יבצע תמרונים בחלל בעזרת מערכת הנעה חשמלית. מבנה הנעה חדשני זה הינו יעיל יותר וקטן מימדים בהשוואה למערכת ההנעה הכימית המקובלת היום במרבית לווייני התקשורת. טכנולוגיה זו מאפשרת הפחתת משקל הלוויין בחצי, והחיסכון המתקבל בעלויות השיגור עקב המשקל המופחת של הלוויין, הופך אותו לזול ואטרקטיבי עבור לקוחות המעוניינים בלוויין תקשורת זול בעל ביצועים דומים לאלו של ללוויינים גדולים ויקרים. 
 
עפר דורון, מנהל מפעל חלל של התעשייה האווירית אמר כי: "אנו משקיעים ידע ומחשבה רבים על מנת לחדש ולרענן את ההיצע שלנו בתחומי הלווייניות השונים ולשמור על מובילות בהם. קו המוצרים שיתבסס על עמוסE , יאפשר לתעשייה האווירית להתפתח לסגמנטים חדשים בשוק לווייני התקשורת ולהציע יכולת לוויינית מלאה ומתקדמת במחיר תחרותי. אין ספק שהלוויין החדש כבר מעורר עניין רב בקרב לקוחות פוטנציאליים".
 
מהתעשייה האווירית נמסר עוד כי היא בונה בימים אלו מספר לווייני תצפית מסוג אלקטרו-אופטי ומכ"מי. לוויינים אלו שישוגרו החל משנת 2018, יספקו למשתמשי הקצה ביצועים יוצאי דופן. לווייני התצפית על סוגיהם מכסים שטחים גדולים במיפוי כדור הארץ ומספקים הדמאות (תמונות) ביום ובלילה ובתנאי ראות קשים (תנאי מזג אוויר, ענני אבק ועוד) בתחומים צבאיים, מסחריים ואזרחיים. לווייני התצפית של התעשייה האווירית מובילים עולמיים ביחס ביצועים למחיר ולמשקל.    
 
אחד הלוויינים בבנייה הוא ארוס C, לוויין מסחרי שיסופק לחברת ISI הישראלית  (ImageSat International) ויצטרף ב- 2018 למשפחת לווייני הארוס. ארוס C השוקל פחות מ -400 קילו, יאפשר ל-ISI להציע ללקוחותיה הדמאות ברזולוציה גבוהה, כיסוי מוגבר ודיוקים משופרים. 
 
לוויין מכ"מי מסוג TECSAR נבנה גם הוא בימים אלו במתקני החברה.  TECSAR הינו הלוויין הראשון מסוגו שפותח בישראל, והוא בין המתקדמים בעולם. מאז שיגור הדור הראשון בשנת 2008, הוכנסו בו שינויים ושיפורים כאשר היום, מדובר בלוויין בעל רזולוציה גבוהה במיוחד עם יכולות תמרון מעולות, הודות למשקלו הנמוך. הלוויין מאפשר מגוון רחב של משימות איסוף מודיעין טקטיות. 
 
גם OPTSAT3000 מיוצר בימים אלו בתעשייה האווירית - לוויין תצפית שיספק הדמאות ברזולוציה טובה מ- 40 ס"מ ויאפשר גמישות תפעולית רבה. 
 
יוסי וייס, מנכ"ל התעשייה האווירית: "לוויינים אלו מצטרפים לרשימה מובחרת של לוויינים אשר פותחו, יוצרו, שוגרו ומתופעלים על-ידי התעשייה האווירית. אנו מאוד גאים להוביל בתחום לווייני התצפית המתקדמים ופועלים במרץ על מנת לשמר עמדה אסטרטגית זו ולהציע לוויינים עם ביצועים מעולים במחיר מצוין. זוהי עדות נוספת ליכולות הטכנולוגיות והנדסיות הייחודיות של התעשייה האווירית".
 
 

אולי יעניין אותך גם

נשיא טורקיה ארדואן, השבוע. צילום: Murat Centinmuhurdar/PPO/Handout via REUTERS

ארדואן: טורקיה פועלת לפתירת כל המשברים העולמיים

ההצהרה היומרנית מתכתבת עם שאיפותיו של הנשיא הטורקי להביא את מדינתו לעמדת מעצמה. דריסת הרגל הטורקית ניכרת היטב באזורי הקונפליקט של המזרח התיכון, אסיה וצפון אפריקה