"השינויים באזור יצרו הזדמנויות לשיפור מצבה האסטרטגי של ישראל"

מכון ה-INSS פרסם את ההערכה השנתית שלו. לטענת ראש המכון, האלוף (מיל') עמוס ידלין איראן כבר השלימה את איסוף המרכיבים שיאפשרו לה לפתח פצצה גרעינית לכשתחליט על כך

המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) פרסם את ההערכה האסטרטגית השנתית שלו לשנת 2013. האלוף (מיל') עמוס ידלין, ראש המכון וראש אמ"ן לשעבר, אמר במסיבת העיתונאים כי השינויים באזור יצרו הזדמנויות לשיפור מצבה האסטרטגי של ישראל בשנה הקרובה "על אף האיומים ההולכים וגוברים בפניהם עומדת ישראל".

ידלין המשיך ואמר כי עמדת המכון היא שפצצה גרעינית איראנית מסוכנת יותר מפעולה נגד איראן, אולם "עדיין לא הגענו לנקודת ההכרעה ויש לתת הזדמנות לדיפלומטיה בינלאומית או לפעולה אמריקאית". ידלין הוסיף ואמר כי על ממשלת ישראל לזנוח את העמדה הפאסיבית בה נקטה בשנה החולפת ולנקוט ביוזמות בכל הקשור לפתרון סוגיית הגרעין האיראני וההסכם עם הפלשתינים.

לדבריו, איראן השלימה את כל המרכיבים המאפשרים לה לפתח פצצה גרעינית ברגע שתחליט על כך. לטענתו זה מחייב פעולה ישראלית או אמריקאית. "על ישראל להעמיק את הדיאלוג האסטרטגי עם ארה"ב.

"האינטרס הישראלי נמצא דווקא בהסכם שיגובש בין איראן לארה"ב - דרך זו עדיפה על דרך צבאית שצפויה. איראן צפויה לעבור את הקו האדום בתקופה שבין האביב לקיץ 2013", העריך ידלין.

אולי יעניין אותך גם

חסימות כבישים בטהרן במהלך המהומות בנובמבר 2019. צילום: Nazanin Tabatabaee/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS

 

איראן: סנקציות אירופיות על ראש משמרות המהפכה

האיחוד האירופי השית סנקציות בגין הפרת זכויות אדם במסגרת הדיכוי הברוטלי של המהומות האזרחיות נגד השלטון שהתקיימו במדינה בסוף 2019. במהומות נהרגו, על פי דיווחים שונים, בין 300 ל-1,500 איש