הרמטכ"ל אישר צי"ד דור ב'

חשיפה: החלה התכנית להצטיידות במערכות השו"ב מן הדור השני, כחלק מתכנית "צה"ל רשתי". יושם דגש על היתוך מידע בדרג הטקטי

(צילום: דו"צ)

הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, אישר באחרונה את תכנית "צי"ד דור ב''", תוך כדי הלחימה ב"צוק איתן", כך נודע לישראל דיפנס. התכנית הובאה לשולחנו של גנץ עוד טרם המלחמה, ולאחר אישורה תנוהל על ידי קבוצת אלביט מערכות.

מדובר בהמשך לתכנית השו"ב המרכזית של זרוע היבשה, צבא יבשה דיגיטאלי (צי"ד), שחיברה את כל דרגי השדה והפיקוד אל מערכת מרכזית להעברת נתונים עד לרמות הטקטיות הנמוכות ביותר. בשלב א' הושלמה הפריסה המלאה של מערכות צי"ד בכל עוצבות הסדיר והמילואים ופותחו מערכות שו"ב ייחודיות לכוחות השונים, כמו מערכת "שח"ר" (שו"ב לחי"ר).

ההחלטה על דור ב' באה לאחר שאלישרא, מקבוצת אלביט מערכות, ורפאל זכו במשותף במרכז של המנהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות במשרד הביטחון (מפא"ת), לפיתוח טכנולוגיה של "היתוך מידע מרחבי". הזכייה הייתה חלק מההכנות שנערכות במערכת הביטחון לקראת השלב השני של הפרויקט.

בשלב ב', כך נראה, יושם הדגש על היתוך המידע בין הגורמים הלוחמים בשטח מן הכוחות השונים. במקביל, יש כוונה בצה"ל לחבר את המערכות לדרגי הגיס והמטה הכללי באמצעות מערכות שו"ב חדשות, שיהיו מיועדות לדרגים הבכירים ביותר.

ראש חטיבת התקשוב היוצא בזרוע היבשה, תא"ל מייקי מסטאי, אמר בכנס התקשוב שנערך על ידי ישראל דיפנס בחודש מאי, כי היתוך המידע בדרג הטקטי הוא אחד היעדים המרכזיים של הזרוע בשנים הבאות.