הקשר בין הפלת המזל"ט לנשק הכימי

פרשנות של עמיר רפפורט על שבוע שבו נרשמה מתיחות ביחסי ישראל-ארה"ב וגם נעשה צעד ענק לקראת עסקת נשק גדולה

מלחמת האזרחים הבלתי פוסקת בסוריה ממשיכה להשפיע הרבה מעבר לגבולות הסוריים.

ובפרק של סוף השבוע שעבר: מזל״ט של חיזבאללה שהופל מול חופי ישראל ותפנית מפתיעה בהתפתלות האמריקאית סביב השאלה האם אסד השתמש בנשק כימי כנגד המורדים.

נתחיל במזל״ט- חיזבאללה הכחיש כל קשר לארוע אבל בצה״ל משוכנעים שמדובר במזל״ט שהוא חלק מצי מל״טים גדול של חיזבאללה, מתוצרת איראן. כפי הנראה, הופעל על ידי אנשי משמרות המהפיכה האיראניים שמוצבים באיראן.

למרות שעצם הפלת המטוס האיטי היא משימה קלה למדי למטוס קרב כמו אף 16 עם טילים שיודעים לרדוף באוויר אחרי הטרף שלהם גם תוך כדי תמרון של 360 מעלות, עצם הזיהוי של כלי כה קטן הוא לא דבר של מה בכך

הגילוי מתחיל בכיול מכשירי הרדאר לאיתור מטרות בגודל של ציפור גדולה ובפריסת מערכי ירוט- סוללת טילי פטריוט ומטוסי קרב ערוכים לזינוק.

בישראל העריכו כי נסראללה שיגר את המזל״ט כדי להסית את תשומת הלב ממעורבותו בלחימה לצד אסד בסוריה. הביקורת הפנימית כלפיו הולכת וגוברת לקראת הבחירות הצפויות במדינה בקרוב.

ייתכן גם שהמטרה הייתה לצלם את אסדות הגז בלב ים. בכל מקרה, ההחלטה ליירט את המטוס התקבלה במהירות, להבדיל ממזל״ט החיזבאללה ששוגר לפני כחצי שנה והופל רק אחרי שעה וחצי של טיסה, ליד חברון.

ומה לגבי ההתבטאויות של בכירים אמריקאיים בסוף השבוע בסוגיית השימוש שעשה אסד בנשק כימי?

הן מעידות עד כמה ההצהרה של ראש חטיבת המחקר באמ״ן בשבוע שעבר  הפתיעו אותם.

 ההודאה שאכן נעשה שימוש בנשק כימי על ידי אסד לא תשנה את המצב בתקופה הקרובה – ארה"ב תמצא דרך להגמיש שוב את הקווים האדומים שלה. היא לא תשלח כוחות לסוריה בקרוב.

 ההצהרות יכולות לעלות את המחשבה שדבריו של תא״ל איתי ברון היו מהלך מתואם מראש עם שר הביטחון וצמרת צה״ל, אך לא כך היא: מדובר היה בהפתעה גם מבחינתם.

ועוד משהו - ההתפתלויות גרמו מתיחות מסוימת ביחסי ישראל-ארה״ב דווקא בשבוע שבו הוחלט כמעט סופית על סיוע מסיבי לישראל במשק מסוגים חדשים- מטוסים, מכ"מים למטוסים וחימוש מיוחד. פרטי הסיוע סוכמו בפגישה ביום שלישי בין שר הביטחון יעלון ובין שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל. ארה"ב מוכנה לתת לישראל חלק מהנשק כמעט באופן מיידי, במיוחד המטוס שהוא גם מסוק מסוג v-22.

השאלה שנותרה פתוחה לגבי העסקה הזו קשורה למימון - בחומש הקרוב צה״ל מממש את כל כספי הסיוע הביטחוני על עסקאות אחרות.

 מסתמן, כי העסקה על נשק חדש תיסגר בכל זאת כבר בקרוב, כך שהתשלום יתבצע מכספי סיוע שישראל תקבל במסגרת הסכם סיוע ביטחוני חדש לישראל, שייכנס לתוקף באוקטובר 2017.

תזכורת לגבי הפלת המזל"ט: חיל האוויר הפיל ביום חמישי בצהריים מזל"ט ששיגר חיזבאללה מלבנון. חיל האוויר זיהה את כלי הטייס בשעה אחת בצהריים עוד כשזה יצא מגבולות לבנון. מטוסי ומסוקי קרב הוקפצו לעבר המל"ט לוודא שלא מדובר בכלי טייס ישראלי. לאחר שווידאו שמדובר במל"ט מפקד חיל האוויר אישר את ההפלה באמצעות מטוס קרב F-16. 

ההחלטה הפעם בחיל האוויר הייתה להפיל את המל"ט מעל הים ולא להמתין עד שיכנס לשטח ישראל כפי שנעשה באירוע הקודם שבו שוגר מל"ט של חיזבאללה לעבר ישראל. ההפלה היתה בין חמישה לשישה מייל מערב לחיפה בגובה ששת אלפים רגל באמצעות הטיל אוויר-אוויר הראשון. בחיל האוויר לא יודעים מה היה יעדו והאם היה חמוש. 
 
כוחות של חיל האוויר וחיל הים עורכים בשעות אלה סריקות באזור שבו הופל המל"ט מול חופי הצפון. הערכה בצה"ל היא שחיזבאללה ביקש לבצע פעם נוספת פרובוקציה באמצעות מל"ט איראני ולנסות להחזירו ללבנון לאחר שצילם בישראל.  

אולי יעניין אותך גם