הקרב על התותח

זרוע היבשה מתכוונת להצטייד בתותח מתנייע חדש. חברת KMW מגרמניה מציעה לצה"ל תותח שייוצר על אדמת ארצות הברית וימומן בכספי הסיוע. היא תתמודד מול תותח ישראלי מתוצרת סולתם ומול פרויקט שדרוג של ריימנטל הגרמנית בשיתוף תעש

חברת KMW -  Krauss-Maffei Wegmann  מגרמניה מציעה לזרוע היבשה של צה"ל תותח מתנייע (תומ"ת) חדש עבור חיל התותחנים.

הכוונה להצטייד בתותחים חדשים נמצאת בתכנית הרב שנתית של זרוע היבשה של צה"ל לשנים 2012-2016, ותבוצע אם תתוקצב במסגרת תכנית החומש הכוללת של צה"ל המכונה "חלמיש", אשר תסוכם במטה הכללי בחודש אוגוסט. התותח החדש מיועד להחליף את תותחי ה"דוהר", M-109, הנמצאים בשירות צה"ל כבר עשרות שנים, והטווח שלהם 27 ק"מ בלבד.

התותח, שאותו מציעה KMW , נקרא AGM (בתמונה). יש לו קנה בקוטר 155 מ"מ, והוא אמור להיות מאוייש על ידי כחמישה לוחמים. החברה הגרמנית מנהלת מגעים מתקדמים עם חברות בארצות הברית על ייצור גרסה של התותח עבור צה"ל על אדמת ארצות הברית, כדי שניתן יהיה לממן את העסקה מכספי הסיוע האמריקאי. קצב האש של התותח הגרמני המוצע לצה"ל הוא שישה פגזים בדקה, והטווח שלו - מעל 40 ק"מ. אחת החברות שעשויות לייצר תותח זה על אדמת ארצות הברית היא GDLS, שכבר זכתה במכרז צה"ל לייצור נגמ"שי ה"נמ"ר".

.
מול התותח הגרמני-אמריקאי מתמודדת על החלפת מערך התותחים של צה"ל חברת סולתם מקבוצת אלביט מערכות, שמציעה את התותח "אטמוס" *ATMOS – Autonomous Truck Mounted Ordnance System. גם לתותח זה קנה בקוטר 155 מ"מ. הטווח שלו 41 ק"מ, והוא נישא על גבי משאית עם גלגלים.

חברת אלביט מערכות צפויה להציג לחיל התותחנים הצעה נוספת, שתהיה מבוססת על שדרוג מקיף של מערך תותחי ה"דוהר" הקיימים. בנוסף, חברת ריימנטל הגרמנית עשויה להציע שדרוג של התותחים בשיתוף פעולה עם התעשייה הצבאית. הצעה נוספת לצה"ל תהיה של חברת BAE מארצות הברית, שבוחנת אפשרות לשדרג תותחים אמריקאיים וותיקים.

קצין התתחנים הראשי של צה"ל, תא"ל דוד סוויסה, אמר באחרונה בראיון לעיתון "תמיד תותחן" כי אם אכן ייקלט בחיל התותחנים הישראלי תותח חדש, המאוייש על ידי צוות מצומצם, בכוונת החיל להפנות את הלוחמים ש"יתפנו" למערכי לחימה אחרים כמו מערך כלי הטיס הבלתי מאויישים ומערך החימוש המונחה המדוייק (חמ"מ).