הקרב על ההתראה

מופז דורש שראש השב"כ ימסור לועחו"ב מידע על ההתראה שהייתה ערב הפיגוע בדרום

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ שאול מופז, פנה בסוף השבוע לראש הממשלה בדרישה שיורה לראש השב"כ, יורם כהן, למסור לחברי הוועדה פרטים על ההתראה שהייתה בידי השב"כ ואגף המודיעין ערב הפיגוע בדרום בחודש שעבר.

מופז כתב לנתניהו כי "ביום א' תתכנס ועדת המשנה למודיעין, שירותים חשאיים ושו"ן לשמיעת דיווח של ראש השב"כ בעניין שלושה נושאים שפורטו בזימון שנשלח לראש השב"כ מבעוד מועד.

"בעניין פירוט המידע המודיעיני וההתרעה המודיעינית לפיגוע שהתרחש בגבול ישראל מצרים ולהתרעה שבתוקף במרחב זה, נמסר לוועדה על ידי לשכת ראש השב"כ, כי בהתאם להנחייתך אין באפשרות ראש השב"כ למסור לוועדת המשנה דיווח בנושא זה.

"על פי הוראות החוק ותקנון הכנסת, בסמכותה של הכנסת וועדה מוועדותיה לדרוש מהממשלה מידע הדרוש להן לשם מילוי תפקידן על הממשלה להתייצב ולמסור מידע זה.

"בהתאם להוראות אלה, ראש השב"כ חייב להתייצב לפני ועדת המשנה ולמסור לה את המידע שבידו הנוגע לנושא עליו התבקש לדווח, ואולם כשר הממונה על ראש השב"כ, הינך רשאי להודיע לוועדת המשנה כי לעניין זה תופיע אתה במקומו". מכתבו של מופז הוא המשך לעימות בינו ובין משרד הביטחון וצמרת צה"ל בשורה של נושאים, כולל אופן הפיקוח על תקציב הביטחון. בשבוע שעבר כבר "פוצץ" מופז ישיבה עקב סרובם של ראש אמ"ן, אלוף אביב כוכבי, ושל נציג שב"כ – למסור פרטים על ההתראה שקדמה לפיגוע בדרום.

בעקבות כך נמסר ממשרד הביטחון: "צר לנו שחבר הכנסת מופז מנסה פעם נוספת להפוך את ועדת החוץ והביטחון ואת ועדות המשנה שלה לחלק ממשחק פוליטי קטנוני שנועד לסייע לו במאבקים אישיים.

"לעצם העניין: תחקירים מודיעיניים ומבצעיים של אירועים מתקיימים קודם כל בתוך היחידות המבצעות ואחר כך בין גורמי המודיעין. התוצאות מוצגות לרמטכ"ל ולדרג המדיני, ורק לאחר מכן לוועדות המשנה של הכנסת. כך היה מאז ומעולם וכך יהיה גם בעתיד".

אולי יעניין אותך גם