הצפנה הומומורפית

חוקרים של יבמ פיתחו מנגנון אבטחה לשירותי ענן המבוסס על הצפנה הומומורפית. הפתרון מאפשר ניתוח של מידע מוצפן, מבלי שהמשתמש יוכל לראות נתונים פרטיים, ועדיין להפיק במסגרת הניתוח את אותן תובנות שהיו נחשפות אילו היה כל המידע גלוי לעין

המחשת רעיון הצפנה הומומורפית - blogs.teamb.com

חברת יבמ רשמה פטנט בשם "הצפנה הומומורפית מלאה" (fully homomorphic encryption) שעשוי לאפשר ניתוח מעמיק ובלתי מוגבל של מידע מוצפן ומעורבל – מבלי לוותר על הסודיות.

הפתרון של יבמ עשוי לקדם ולשפר את הפרטיות והאבטחה בסביבת ענן מחשוב, בזכות הדרך אותה הוא סולל בפני ספקים של שירותי ענן לבצע חישובים ועיבודים של המידע הפרטי של הלקוח – דוגמת ניתוח דפוסי מכירות ועסקים – ומבלי לחשוף את המידע הראשוני.

הטכניקה פורצת הדרך של יבמ פותרת למעשה חידה מתמטית שהעסיקה מדענים מאז הומצאה שיטת ההצפנה באמצעות מפתח ציבורי, לפני יותר משלושים שנה. הצפנה הומומורפית מלאה עושה שימוש באובייקט מתמטי המוכר כ"שריג אידיאלי" (ideal lattice), המאפשר לאנשים לתקשר עם הנתונים המוצפנים בדרכים שנחשבו עד כה בלתי אפשריות.

פריצת הדרך מאפשרת ניתוח אנליטי של מידע מוצפן, מבלי שהמשתמש יוכל לראות נתונים פרטיים, ועדיין להפיק במסגרת הניתוח את אותן תובנות שהיו נחשפות אילו היה כל המידע גלוי לעין.

בעזרת שיטת ההצפנה החדשה, יוכלו חברות וארגונים לשתף נתונים ומידע ולהימנע מסוגיות אבטחה ופרטיות שמנעו עד כה שיתוף כזה. שני החוקרים שמאחורי הפטנט, קרייג ג'נטרי ושי הלוי, ביצעו את פריצת הדרך הראשונה שלהם בתחום ההצפנה ההומומורפית בשנת 2009, ומאז הם בודקים, משפרים ובוחנים תהליכי עבודה העושים שימוש בטכנולוגיה זו.

אולי יעניין אותך גם

נמרוד וקס. צילום: רועי שור

לא יודעים איפה המידע בארגון? חברת BigID הישראלית: ״הפתרון שלנו תומך ברגולציות פרטיות״ 

חברת BigID היא חברה אמריקאית-ישראלית שפיתחה פלטפורמה למיפוי המידע בארגון. לפי נמרוד וקס, שותף מייסד ומנהל המוצר בחברה, המוצר תורם ערך להתמודדות עם רגולציות פרטיות וכן עוזר להתמודד גם עם מתקפות כופר. ראיון מיוחד