הצנזורית הראשית: להתאים את הוראות הצנזורה לעידן החדש

תא"ל סימה וקנין-גיל אמרה בכנס המודיעין ויחידות מיוחדות כי "אנו חברה אזרחית שבה יש שיח ציבורי ביקורתי וקשה מאוד להפעיל בה צנזורה מונעת ופרסומים של חומר סודי. היום אדם רואה פיגוע ממרפסת ביתו, מצלם אותו ושולח לעיתון – איך אפשר לשלוט בזה?"

הצנזורית הראשית: להתאים את הוראות הצנזורה לעידן החדש

צילום: גלעד קוולרצ'יק

הצנזורית הראשית תא"ל סימה וקנין- גיל הציעה לשרי הביטחון והמשפטים הסדרה חדשה ועדכנית של הוראות הצנזורה, כדי שתתאים לשנת 2015 ולעידן החדש, כך סיפרה במהלך נאומה בכנס המודיעין ויחידות מיוחדות המתקיים בגני התערוכה בתל אביב. וקנין-גיל גילתה כי שר הביטחון אימץ את ההסדרה אך המליץ שתתבצע בהדרגה. הכנס מאורגן על ידי עמותת המל"מ בשיתוף ישראל דיפנס.
 
בהרצאתה ציינה הצנזורית הראשית שהיא מרחיבה בהסדרה החדשה את מבחן הוודאות לפגיעה בביטחון המדינה, שהוא המבחן שקבע בג"צ. תא"ל וקנין-גיל מודה שחוק הצנזורה הוא חוק דרקוני, וקשה מאוד לאכוף אותו במדינת ישראל על עיתונאים ועל אנשי ציבור. "ישראל היא מדינה דמוקרטית, ליברלית, מערבית המגנה על סודותיה בכלים שהם דרקוניים ולפעמים סותרים זה את זה. אנו חברה אזרחית שבה יש שיח ציבורי ביקורתי וקשה מאוד להפעיל בה צנזורה מונעת ופרסומים של חומר סודי. היום אדם רואה פיגוע ממרפסת ביתו, מצלם אותו ושולח לעיתון – איך אפשר לשלוט בזה?"
 
עוד אמרה הצנזורית הראשית: "אנו בצנזורה לא מסתירים מידע. אנו מגינים על מידע קריטי מפני האויבים שלנו, שלהם אין יכולות כמו לנו, אין להם 8200 ואין להם מוח יהודי. לכן האויב שלנו מסתמך במידה רבה על מידע גלוי. ואנו, במסגרת השיח הדמוקרטי שלנו, אנו מספקים מידע גלוי בסיסי רב מאוד – הניסוי הצליח או נכשל, תקציב, סד"כ, אמל"ח, מי שומר על מה, פיתוחים טכנולוגיים  - אני בצנזורה לא מסוגלת לעצור הכל. הצנזורה יכולה מלמנוע מה שיש בו ודאות קרובה לפגיעה בביטחון המדינה.
 
"אני בתפקיד כבר עשר שנים. אחרי שאסיים את תפקידי לא אכתוב ספר, כי הספר לא יעבור צנזורה",  סיכמה וקנין-גיל.