הצבא הרוסי עובר לדור 4

משרד התעשייה והמסחר של רוסיה הוציא מכרז לרשת סלולרית צבאית דור 4 שתבוסס על טכנולוגיית LTE Advanced. היקף הפרויקט מוערך ב-5 מליוני דולרים

תחנת ממסר ניידת של חברת “KamAZ” בטנולוגיית LTE של חברת "MegaFon" - תמונה מתוך אתר rusmilitary

בעוד בצה"ל ובמשרד הביטחון עוד חושבים על רשת הסלולר הבאה שתחליף את "ורד הרים", בגרסה משופרת שתתמוך בדור 3, הצבא הרוסי כבר הוציא מכרז לתקשורת טקטית בדור 4. המטרה היא לספק לצבא הרוסי יכולות תקשורת עדכניות עד לשנת 2016.

את המכרז פרסם משרד התעשייה והמסחר של רוסיה (Minpromtorg) ובו הוא מבקש מהתעשיות המקומיות לפתח יכולות של LTE Advanced לצבא הרוסי עד שנת 2016. הבקשה כוללת פיתוח של תחנת ממסר ניידת, שלושה סוגים של מכשירי קצה ובקר רשת. כך על פי דיווח באתר izvestia. לצורך הפרויקט הוקצו 5 מליוני דולרים (160 מליוני רובלים).  פרסום של המכרז הרשמי אפשר למצוא כאן (סעיף מספר 9). להורדת קובץ המפרט המלא של הדרישה לחץ כאן. (אלו שלא קוראים רוסית יכולים להיעזר בשירותי התרגום של גוגל).

לפרוייקט ניתן השם "מראה" (על פי פרסום בפורום twower.livejournal.com), כאשר הרשת תספק יכולות של העברת נתונים ומולטימדיה כולל שירותי מיפוי ווידאו בקצבים קרובים ל-100 מגהביט/שנייה להורדה ו-30 מגהביט/שנייה להעלאה. על פי הפרסום מדובר ברשת מסתגלת, כזו שיכולה לפעול גם אם אחד המשדרים הפסיק לעבוד או שחסמו תדר מסוים. במילים אחרות, הרשת אמורה להיבנות כך שהיא תהיה שרידה להתקפות ל"א ולכשלים במהלך הלחימה (כנראה מדובר ביכולות אד-הוק). כמו כן, המכשירים צריכים לעבוד עם מארג לווייני הניווט הרוסי GLONASS. אין דרישה לתמיכה במערכת ה-GPS.

על פי התכנית, הרשת הסלולרית תהיה מוצפנת ותתבסס בחלקה על אמצעים מסחריים. תחנת הממסר תהיה ניידת ותבוסס על משאיות של חברת KAMAZ הרוסית. על פי האתר, כבר קיימות כאלו תחנות לרכישה מיידית מהמגזר העסקי במדינה. ספק התקשורת MegaFon, השלישי בגודלו ברוסיה, כבר מפעיל משאיות כאלו באולימפיידת סוצ'י לרדיוס של 1-1.5 ק"מ.

יחד עם זאת, אומרים מקורות בתעשייה הרוסית כי פיתוח מכשיר קצה שיתמוך ב-LTE הוא בגדר משימה בלתי אפשרית. "אנחנו צריכים את השבבים המתאימים ורכיבים נוספים שפשוט אין לנו במדינה". בפועל, היצרנים המקומיים רק מרכיבים מכשירים על בסיס חלקים מיובאים, אמר לאתר מנכ"ל חברת האחזקות "Roselektronika", אנדריי זוורב. מדובר בחברה שמרכיבה טלפונים מסוג זה.

שימוש ברכיבים מיובאים מהווה איום על הצבא הרוסי, עד כדי כך שלא ידוע אם הפקודות ביום הדין יגיעו מהמפקד לחייל בשטח. יתרה מכך, אין אפשרות לדעת אילו עוד תכונות מסתירים הרכיבים שאתה מייבא מחו"ל, אמר ולדימיר גוטנייב , סגן ראש הועדה לתעשייה של העיר דומה.

אולי יעניין אותך גם