הפרטת תעש יוצאת לדרך

מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראל, חתם על ההסכם שיאפשר את הפרטת החברה הביטחונית. הראל: "מדובר במהלך אסטרטגי ברמה הלאומית". מתעש נמסר כי "חתימת ההסכם מהווה אבן דרך חשובה"

יו"ר ומנכ"ל תעש עם מנכ"ל משרד רוה"מ (צילום: תעש)

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') דן הראל, חתם, בתום משא ומתן ממושך, על ההסכם שיאפשר את הפרטתה ומכירתה של התעשייה הצבאית. ההסכם שהובילה רשות החברות הממשלתית, ועליו חתם גם משרד האוצר, יאפשר את מכירת החברה ופינוי השטחים באזור רמת השרון לטובת בנייה למגורים. במהלך שנות המשא ומתן משרד הביטחון התאמץ להביא לסיום הפרשה ואף לקח על עצמו התחייבות רכש עתידית בהיקפים משמעותיים של מאות מיליוני שקלים בשנה, גם תחת האילוצים התקציביים הנוכחיים והקיצוץ התקציבי שספג.

על פי הודעת משרד הביטחון, אנשיו יובילו גם את עבודת התיאום, בשיתוף כל משרדי הממשלה הרלבנטיים, לפינוי מפעלי החברה ממרכז הארץ, הכוללת תכנון אזרחי של האתר המיועד למעבר תעש (רמת בקע בדרום), של קרקעות העתידות להתפנות. במסגרת זו, נחתם הסכם ראשון לשיווק ופינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ ('שוה"ם 1') שמגבש את הפעילות המיידית, שתתחיל בהעתקת 'קרן הקריה' בתל אביב, ובשטחים בהיקף של מאות דונמים ממחנה צריפין. בכוונת משרד הביטחון להשלים סיכומים נוספים בתקופה הקרובה, כחלק תכנית שוה"ם (שיווק והעתקת מחנות) שבמסגרתה יביא משרד הביטחון לפינוי היסטורי של כלל מחנות צה"ל ממרכז הארץ, לנגב ולגליל, לטובת הגדלת היצע הדיור באזורי הביקוש, והתפתחות כלכלית ועירונית.

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') דן הראל מסר עם חתימת ההסכם כי "משרד הביטחון היה מחויב להפרטת תעש, ולקח על עצמו התחייבויות משמעותיות ברכש תחמושת, שיאפשרו כבר בזמן הקרוב את הפרטת תעש. מדובר במהלך אסטרטגי ברמה הלאומית, הכולל, לצד מכירת החברה (שתכניס כסף רב לקופת המדינה) גם פינוי שטחים גדולים במרכז הארץ, לבניית עשרות אלפי יחידות דיור והקלת מצוקת הדיור, כמו גם העתקת מפעל גדול לפריפריה, מה שייצור מאות מקומות עבודה חדשים".

הסכם 'שוה"ם 1', שיזם והוביל משרד הביטחון, כחלק מהסכם תעש, הוא השלב הראשון. ההסכם שהושג בין משרדי הביטחון, האוצר ורשות מקרקעי ישראל, יאפשר פינוי מוקדם של 3 מחנות: פינוי מחנה 'קרן הקריה' בת"א- כ-36 דונמים שיפונו בצפון מזרח הקריה. על-פי ההסכם, פינוי 9 הדונמים הראשונים ייחל כבר בתחילת 2014, וישמש בחלקו להקמת תחנת הרכבת הקלה. 2 דונמים נוספים יפונו במהלך 2015, ויתרת השטח- 25 דונמים יפונו עד סוף שנת 2016. פינוי חלק ממחנה צריפין- 421 דונמים יפונו ממתחמים 4 ו-5 במחנה צריפין, עד סוף שנת 2015.

על פי ההסכם, במקביל להליכי הפינוי תוכל רשות מקרקעי ישראל להתחיל לשווק ולפתח את הקרקע. פינוי מחנה פלנורד בחיפה- 30 דונמים יפונו במרכז הכרמל, ובמקומן תוקם שכונת מגורים חדשה. על-פי החלטת ממשלה 4088 מינואר 2012, ועל פי ההסכם שהושג ובכפוף למשימות שהוטלו על משרד הביטחון, צפוי משרד האוצר להעביר למשרד הביטחון כ-875 מיליון ש"ח.

מתעש נמסר כי "סיכום העקרונות בין משרד הביטחון למשרד האוצר – מהווה אבן דרך חשובה ונוספת בהתקדמות בתהליך להפרטת החברה". יו"ר תעש אודי אדם ציין כי בסיומו של התהליך בעוד כשנה וחצי תעש תפעל כחברה ביטחונית עסקית בבעלות פרטית, תתמקד בתחומי ליבה שבהם לחברה מובילות טכנולוגית מותאמת לשוק דינאמי ומשתנה. היעד של החברה לממש את תוכנית ההפרטה בערך כספי גבוהה למדינת ישראל- תוך מתן ביטוי ליכולות הטכנולוגיות של החברה, למוקדי הידע ולאיכות המשאב האנושי.

אולי יעניין אותך גם