הערכה: תוקם ממשלה סונית בסוריה

על פי הערכות, בסוריה מסתמן הסכם שיביא להדחתו של הנשיא אסד והקמתה של ממשלה סונית. על פי ההסכם המתגבש, בכירי המשטר יקבלו חסינות ואסד יימצא מקלט אצל פטרונו ברוסיה - ולדימיר פוטין

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד (צילום: פליקר, Abode of Chaos)

גורמים בישראל מעריכים כי בקרוב יושג הסכם לחילופי השלטון בסוריה, לאור ההפגנות ודרישות המורדים להפלת שלטונו של בשאר אסד. מדובר ככל הנראה בהסכם בין בכירי שלטונו של אסד למנהיגי המחאה. על פי ההסכם המתגבש, שככל הנראה יקבל את תמיכת הליגה הערבית, בסוריה יקום שלטון חדש סוני מתון.

בכירי המשטר הקודם, קרי אנשי המפתח של משטר אסד, יקבלו חסינות על מעשיהם ב-40 שנות שלטון המשפחה. על פי ההערכות, אסד ובני משפחתו (וייתכן שגם מספר מקורבים) יקבלו מקלט אצל ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין – פטרונו של אסד.

ההפגנות בסוריה שהחלו מוקדם יותר השנה, גבו עד כה, על פי הערכות של האו"ם, את חייהם של למעלה מ-5,000 בני אדם - מרביתם אזרחים. בימים אלה פקחים של הליגה הערבית מסיירים בסוריה במטרה לבדוק את טענות המפגינים למעשי טבח שבוצעו על ידי הצבא הסורי ושליחיו של השלטון העלאווי.

נשיא סוריה, בשאר אסד, התעקש עד כה שלא להיכנע לדרישות המפגינים, אך עם התמשכות העימותים האלימים והסיבה שמרבית מנהיגי המדינות הערביות דורשים את הסתלקותו, נראה כי גם אסד עצמו הבין שככל הנראה ימיו בשלטון בדמשק ספורים.

אולי יעניין אותך גם

חיילי צה״ל בגבול סוריה, פברואר השנה. צילום: Patrick Semansky/Pool via REUTERS

דיווח: "הרוסים איבדו את סבלנותם בעניין התקיפות הישראליות בסוריה"

משרד ההגנה הרוסי פרסם שתי תגובות לתקיפות האוויר הישראליות, דבר המהווה שינוי בעמדות הרוסיות בעניין. מקור רוסי מדווח כי הנושא קשור לשיחות פוטין וביידן בחודש שעבר